Както ви информирахме в предишния брой, в Пловдивския филиал на Технически университет — София се дипломира втори випуск със специалност „Полиграфия“. Предлагаме ви интервю с отличника на випуска Росица Диева. Госпожица Диева е родена през 1987 година в гр. Смолян. Завършила е Природо-математическа гимназия „Васил Левски“ в родния си град, а сега вече е дипломиран инженер-полиграфист
Как и защо избрахте точно тази специалност?
Преди да започна да изучавам полиграфия, не бях запозната със същността на специалността, но професията представляваше интерес за мен. Известно ми беше, че в страната има недостиг от квалифицирани кадри в тази област и завършвайки такава специалност, ще имам възможност за добра професионална реализация в бъдеще.
По време на следването си убедихте ли се, че сте направили правилният избор?
В края на първата година вече бях убедена, че съм направила правилния избор. Бях завладяна от тази специалност, ставаше ми все по-интересно и ме караше да навлизам все по-дълбоко в нейната същност.
Какви са перспективите Ви за професионално израстване след дипломирането?
Много скоро след дипломирането ми бе даден шанс за професионална реализация. В печатница „Юрий Гагарин“ АД ме назначиха като млад технолог и започнах да прилагам на практика знанията, които бях получила в университета. Черпя увереност от колегите си, които имат дългогодишен опит в тази професия, и се надявам да продължа да израствам професионално.
Намирате ли работата за интересна?
Всеки ден навлизам все повече в същността и се сблъсквам с нови неща. Всеки казус ме подтиква да търся новостите и постиженията в тази област. Работата ми е разнообразна и това я прави много интересна.
Съвпадна ли действителното състояние на полиграфията с изградената по време на обучението Ви в университета представа?
Намирам много общи неща, но в същото време откривам разлики между теорията и практиката, което смятам, че е нормално за всяка една професия.
В страната има изградена професионална организация в лицето на Съюза на печатарската индустрия в България. Достига ли до Вас информация за дейността? Смятате ли, че Съюзът прави нужното за поддържане и развитие на професионалното общуване?
Информацията за дейността на Съюза, която достига до мен, е благодарение на специализираната преса. Едва отскоро съм започнала своята професионална реализация и все още не съм достатъчно запозната с дейността на тази организация, за да дам оценка.
А какво е мнението Ви за специализираната преса? Достига ли тя до полиграфистите в предприятията, отговаря ли на очакванията и интересите им, задоволява ли потребността им от информация?
Мисля, че специализираната преса достига до тези, които се интере суват от нея. В специализираните издания се застъпват новостите и постиженията в областта на полиграфията, а именно от това се нуждаят специалистите.
Наскоро завърши поредното издание на специализираното ни изложение ПринтКом във Вашия град, организатори на което са Международен панаир — Пловдив, Съюзът на печатарската индустрия в България и списание полиграфия. Какво е мнението Ви за изложението? Отговаря ли неговото ниво на нивото на българската полиграфия?
Смятам, че тази година изложението отчете спад. Не знам каква е причината да се стигне до този отлив в интереса, може би интернет вече замества много изложения и издания и по някакъв начин е променил общуването. Следващата година очаквам по-сериозно участие и повече посетители. Смятам, че полиграфическата общност ще загуби, ако се лиши от това изложение.
Какво е Вашето лично послание като представител на младите хора към по-възрастните колеги, към браншовата организация и към Общността като цяло?
Ние, младите хора, бихме искали да почерпим знания от нашите по-възрастни колеги, да се развиваме и израстваме професионално. Радвам се, че вече съм част от тази общност, благодаря на преподавателите, които ни предадоха знанията си като основа, върху която да градим бъдещата си кариера, и пожелавам успех на всички мои колеги.
Благодаря Ви и Ви желая успех!