Интервю с проф. д-р Господин Желев, помощник-директор по учебната дейност на Частната професионална гимназия по мултимедия, компютърен графичен дизайн и анимация
Професор Желев, вероятно повечето хора не знаят нищо или почти нищо за Вашата гимназия. Бихте ли казали няколко думи за училището.
Частната професионална гимназия по мултимедия, компютърен графичен дизайн и анимация е сравнително ново учебно заведение, то съществува едва от 5 години. Помещава се в сградата на 10 СОУ „Теодор Траянов“ в ж.к. „Младост 1“, на улица „Методи Андонов“. Приема ученици със завършен 7-ми и 8-ми клас и подготвя кадри в областта на мултимедията, графичния дизайн и анимацията.
В какви специалности се обучават възпитаниците Ви?
Нашите възпитаници са разпределени в четири основни специалности: компютърна графика, компютърна анимация, компютърен филмов монтаж и техник компютърни системи. Както се вижда, става дума за еднo наистина съвременно и перспективно образование.
Така поднесени, нещата звучат много общо. Моля Ви, дайте една по-детайлна представа за организацията на учебния процес!
Организацията на образователния процес в гимназията е структурирана в три основни направления. Първото от тях е общообразователната подготовка. Тя се провежда по утвърдени от Министерството на образованието, младежта и науката учебни програми и е основата на легитимното образование, което осигуряваме.
Езиковата подготовка е второто важно направление на образователния процес. Тя се провежда по програмата на езиковите училища за учениците от VIII клас, като в края на учебната година те полагат изпит по езика. Учениците от IX до XII клас изучават повечето предмети от професионалната подготовка на английски език. Нивото на овладяване на езика дава възможност за полагане на изпит за Pitman Certificate или Cambridge Certificate. По желание се предлага допълнителна подготовка и полагане на изпити за сертификатите TOEFL и SAT. Изучава се и втори чужд език.
Но най-важна е професионалната подготовка. По време на обучението, в зависимост от избраната специалност, учениците получават задълбочени знания по:
• класически и мултимедийни компютърни архитектури, периферия и мрежи, изградени със съвременни градивни елементи и перспективни схемни решения;
• програмиране на структурни и обектно-ориентирани езици, операционни системи, бази данни и съвременни информационни и мрежови технологии;
• рисуване, цветознание и структурна комбинаторика, шрифт, графичен дизайн и рисувана анимация;
• драматургия на късите форми, сценарий и режисура, операторско майсторство, теория и практика на монтажа и др.;
• цифрова обработка на аудио, видео- и фотоизображения, дву- и тримерна реалистична компютърна графика и дизайн, анимация и цифров видеомонтаж;
• презентационна и интерактивна мултимедия в локална и интернет среда, уеб дизайн, е-приложения и други.
Видимо е, че обучението е интердисциплинарно и многопосочно. В страната има и други организации, които претендират, че са в състояние да осигурят такава обхватна подготовка, но зад подобна фасада невинаги стои реалната възможност да бъдат осъществени такива амбициозни намерения...
Действително е така. Когато една организация или учебно заведение си поставя такива амбициозни задачи, трябва да разполага с достатъчно ресурси за реализирането им. Когато става дума за обучение, основополагащи са учебните програми. При изготвянето на нашите програми за професионална подготовка са използвани опитът и практиката на ACM SIGGRAPH (Association for Computer Machinery — Special Interest Group for Graphics, USA). След адаптирането, развитието и постоянното им актуализиране към нашите условия, програмите са утвърдени от Министерството на образованието, младежта и науката.
И все пак наличието на подходящи програми не е достатъчно условие за нормалната работа и за успешната подготовка.
Определено! Освен програми са нужни добри преподаватели и добра материална база.
По отношение на преподавателите можем да се похвалим с много добри кадри. Една част от тях са преподаватели в Технически университет — София, Нов български университет, Националната академия за театрално и филмово изкуство, Художествената академия. От тях двама са професори, трима — доценти, а петима са доктори на науките. Друга част от преподавателите са асистенти от университетите и специалисти във водещи фирми.
Що се отнася до материалната база, разполагаме със съвременна мултимедийна компютърна техника, разположена в основно ремонтирани кабинети. Всеки ученик разполага с предназначен само за него, персонален компютър, снабден с лицензиран софтуер.
Наличието на всички тези неща навярно е предпоставено от високи такси за обучение?
Напротив! Таксата за предстоящата година е 1450 евро, внесена на две части или според индивидуално договаряне. Всъщност източници на ресурси са спонсорите ни: BMG, ActSoft, EuroHold, ВидеоГрафика ООД, „Костадинов-Райков Фипели“ ООД, FColor и др. Благодарение на добрите ни връзки с тези фирми успяваме да реализираме и производствената практика на възпитаниците си. Така успяваме да допълним и утвърдим техните знания и умения, да им дадем възможност да се покажат в добра светлина на бъдещите си работодатели.
Имате ли поглед върху тяхната по-нататъшна реализация?
Завършващите гимназисти ще се реализират в частни и държавни фирми, занимаващи се с експлоатация и администрация на компютърни системи, монтаж и сервиз на компютри; самостоятелна дейност по инсталиране, поддържане, обслужване и администриране на всякаква компютърна техника и мрежи; представители на фирми, дистрибутори на хардуер и софтуер, както и на фирми, занимаващи се с рекламна дейност, графика, анимация, ефекти, мултимедия, аудио, TV и мултимедийни студиа, уеб провайдери, издателски къщи и пр.
Голяма част от тях продължават образованието си в сходни специалности в Нов български университет (за което е сключен специален договор), Техническия университет — София и други учебни заведения, някои от които зад граница. Основа за това е добрата езикова и професионална подготовка. Завършвайки, учениците получават свидетелство за 3-та степен на професионална квалификация. По-амбициозните ученици имат възможност да защитят международните сертификати на CISCO ACADEMY и Adobe Photoshop.
Значи можем да кажем, че сте надскочили себе си и пъвоначалното ниво, белязано от програмите на ACM SIGGRAPH?
Е, „надскочили“ не е точната дума, но се стараем да се развиваме съобразно международните научно-приложни тенденции. Това се дължи на ползотворното партньорство с редица български и чуждестранни университети, училища и фирми. Гимназията и нейните партньори приключиха с отлична оценка европейския проект STELLA (Science Teaching in a Lifelong Learning Approach). В продължение започна тригодишният проект STENCIL (Science Teaching European Network for Creativity and Innovation in Learning).
Участваме активно и в схемата „Аз мога“ на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2007–2013 г.
Преди да Ви благодаря за разговора, бих Ви помолил да повторите координатите за връзка с гимназията.
С удоволствие! Адресът ни е: София, ж.к. „Младост 1“, ул. „Методи Андонов“ (в сградата на 10 СОУ „Теодор Траянов“). Телефон за връзка: 0888 374 238. С нас могат да се свържат и на e-mail: info@codam.net. Интернет сайтът ни е: www.codam.net.
Проф. д-р Господин Желев е създател на бакалавърските и магистърски програми „Мултимедия
и компютърна графика“ в Нов български университет и помощник-директор по учебната
дейност на Частната професионална гимназия по мултимедия, компютърен графичен дизайн и анимация. Той е водещ специалист и доайен в областта на мултимедийните технологии
и приложението на компютърната графика в различни области: образование, реклама, компютърни ефекти, маркетинг и др. Проф. Желев е ръководил и участвал в много национални
и международни проекти, оценени високо от възложителите, има издадени десетина книги
и учебници и над 60 научни публикации в областта.