По желание на читателите си, изразено по време на кръглата маса „Как да направим списание полиграфия още по-добро?“, вашето любимо списание започна преди година да публикува архивни материали от стари броеве по подобие на придобилия популярност юбилеен брой от август 2009 година, посветен на 60 годишнината от създаването на списание полиграфия. До момента акцентът при избора на материалите падаше върху обществената значимост на темите в тях, предвид нуждите на малкото ни полиграфическо общество. Чрез подбора на материалите търсехме успоредици с настоящите проблеми и актуалните, злободневни теми. Надяваме се, че сме ви подтикнали да разсъждавате над повдигнатите въпроси, че сме ви провокирали да търсите и намирате решения на текущите си проблеми, преосмисляйки опита и практиката на други хора, живели в отминали времена, но вълнували се от сходни теми...
Макар да съзнаваме, че материалите с обществена насоченост и значимост са от особена важност за всички нас и за браншовия ни живот, през настоящата година ще обърнем поглед към една друга, не по-маловажна тематика — технологичната. Още със своето създаване списание полиграфия, чрез казаното от своя създател и тогавашен главен редактор Марин Василев, обявява в програмната си статия от 1949 година: „На първо място със списание „Полиграфия“ ние ще се помъчим да отстраним оная голяма празнота, която се чувства в нашето книгопечатане и графика — от помощна литература в производството и техниката.“ И в програмната статия на бюлетина от март 1960 г. е казано нещо подобно: „Преди повече от пет години преустанови своето излизане списание „Полиграфия“. Това създаде сериозна празнота в професионалната квалификация на кадрите от полиграфическата промишленост... Едно такова периодично издание за полиграфическата промишленост е повече от необходимо, особено днес, когато в чужбина се внедряват все повече сложната механизация и автоматизация, когато на преден план изпъква ролята на електрониката и химизацията, изискващи висока култура и знания от работниците в тази област.“
Ето защо чрез избора на група статии с техническа и технологична насоченост ще провокираме мислите ви в посока на текущото ниво на технологиите и тяхната значимост. Какъв по-добър начин да осъзнаем докъде сме стигнали, от погледа към нивото отпреди години. Надяваме се, че за всички, но най-вече за по-младите колеги ще бъде интересно да научат някои подробности за технологията — такава, каквато е била преди време. Можете да погледнете на това като на любопитен факт, като познавателно четиво, но се надяваме, че то ще бъде за вас най-вече подтик за преосмисляне на настоящето.
В статията, която можете да прочетете в този брой, става дума за лесни и практични способи за тестване, които преди почти 60 години се предлагат на тогавашните печатари, за да подбират и окачествяват мастилата в непосредствената си работа. Разбира се, днес нещата значително са се променили. От онези мастила ни делят много време, натрупан опит, поколения мастила, които носят отпечатъка на едно ново измерение в производството и използването им, но все пак е любопитно да погледнем и от подобен ъгъл на нещата... Струва си да си зададем въпроса за огромните ни възможности за оценка на мастилата днес, за съвременните измерения на контрола на цвета, за качествения скок, който промишлеността ни е направила.
Струва си за си зададем и други въпроси. Всеки, в измерението на собствената си квалификация, знания и разбирания, както и в периметъра на своята фирма и на браншовите теории и практики, си струва да преосмисли личната си и фирмената си значимост и възможностите за разширяване обхвата и подобряване качеството на дейностите по отношение на контрола на цвета, а оттам и на крайния продукт...
Напоследък нееднократно се подчертава по време на браншовите ни срещи, че машинният парк на българските фирми покрива изцяло нуждите на страната и дори е налице излишък от съвременни и адекватни на потребностите на пазара машини. Е, щом така или иначе разполагаме с такъв машинен парк и грубо казано „обратният път е немислим“, за да продължаваме напред, не е ли нужно да вложим в наличните машини нов заряд и не е ли той свързан със завишен контрол както на цвета, така и на организацията на производството? Не са ли стандартизацията, тоталният контрол на качеството, новите организационни модели и пр. онази основа, която ще ни направи по-конкурентни и атрактивни на пазара? Струва си да се замислим!