Closed Loop и inline измерване – какво е това?
От последното изложение Drupa, дълго преди въвеждането на InstrumentFlight*, се говори за Closed Loop и inline измерване във връзка с QualiTronicColorControl. Като се има предвид актуалността на темата, тези понятия се употребяват често в бранша, но за съжаление погрешно. Това е подходящият случай веднъж завинаги да се отстранят всички неясноти по темата.
Closed Loop на английски език означава „затворен кръг“. В измервателната и контролната техника под това се разбира затворен контур на система за автоматично управление с обратна връзка. Една такава система функционира напълно автоматично, т.е. без каквато и да е намеса на персонала. За да работи надеждно системата, действителното състояние се сравнява постоянно със зададеното като цел състояние, като в случай на установяване на разминавания действителното състояние се коригира спрямо зададеното. Елементът, който обработва действителното състояние, е изцяло вграден в печатната машина, т.е. работи в inline режим — прави inline измервания. В един затворен цикъл, който управлява плътността на цвета, inline се измерват стойностите на плътността на цвета или — както при QualiTronicColorControl — параметрите на цвета, от които после се изчисляват плътностите. Управляващият софтуер изчислява на база на отклоненията конкретни решения, които се трансформират в управляващи сигнали в комуникативната система на машината. По този начин се задвижват работещите в режим inline регулиращи звена, когато става въпрос за печатна машина, т. нар. шибъри (линейно движение), а в дадения случай дуктор (обороти) в мастилната секция.
Когато при получаването на измерените стойности и задаването на препоръчителните настройки е необходимо да се задейства печатарят, вече не става въпрос за система за автоматично управление с обратна връзка, а за Open Loop, „отворена верига“ или „линия“. Тогава вече говорим за управление без обратна връзка. При управление на плътността на цвета без обратна връзка устройството за измерване на действителното състояние (например сканиращото измервателно устройство от КВА DensiTronic или DensiTronicProfessional) е свързано online с устройството за управление без обратна връзка на мастилените зони.
Обратно на практиката на други конкуренти на KBA, при които по време на настройването на машината управлението функционира без обратна връзка и печатната машина предава препоръчителните настройки с указания за натискане на бутона за потвърждаване, КВА QualiTronicColorControl още от самото начало се държи като пълноценно устройство за управление на плътността на цвета.
Как КВА създаде Closed Loop и inline?
В QualiTronicColorControl измервателната камера поема функциите на inline измерването на действителното състояние. Но тъй като една измервателна камера не може да осъществи измерването на абсолютните величини в цветовото пространство, тя първо трябва да се калибрира според една възпроизвеждаща стандартна настройка. И за да може въз основа на това да интерпретира правилно конкретните отношения на цветовото пространство на актуалната поръчка, трябва да може да даде на измерените в трите цветови канала реални референтни стойности.
Референцирането поема функциите на външния сканиращ спектрален денситометър TECHKONSpectroDrive. Едва когато тези етапи са изпълнени като начални настройки, устройството за управление на цвета може да функционира самостоятелно. Тогава то е в състояние да запамети даден лист като OK-лист и оттук нататък да го ползва като еталон за зададеното за цел състояние.
А как се справя конкуренцията?
Конкурентите също предлагат Closed Loop за листов офсет. Но освен при InlineColorPilotот — един немски производител, който използва поне okBalance*, никой друг не се връща към управлението на сивия баланс и оценката на качеството от SystemBrunner. Въз основа и вследствие на тези уникални характеристики, базираните на измервателни камери два японски продукта PQA-S и PQC не могат да се сравняват по актуалност с QualiTronicColorControl.
Споменатият InlineColorPilot използва един неусъвършенстван широкоформатен Inline денситометър. Вместо RGB измервателни филтри 3 поредни листа се заснемат с LED лампи в червено, зелено и синьо. Друг голям производител използва още по-разточителен метод с InpressControl. Той подрежда няколко спектрални фотометрични глави една до друга (същите трябва да бъдат темперирани поради големия разход на електрическа енергия при светлинното измерване) и ги пуска да се траверсират, докато трае един измервателен цикъл през съответните 4 мастилни зони. Управлява само плътността на щриховите полета.
Как се компенсират разликите във влажността?
Обикновено един поляризиран филтър се грижи за компенсацията в разликите на плътността на цвета между мокрите и сухите мастилени слоеве. Такъв филтър използва при inline измерването само InlineColorPilot. Потребителите на спектралния фотометричен InpressControl трябва да приемат грубо пресметнатите математически корекции — не само по отношение на плътността на цвета, но и стойностите CIELAB и DeltaE, които също се променят при сушенето и проникването на печатното мастило. Измервателната камера от КВА няма поляризиран филтър, но затова пък притежава външните контролни устройства SpectroDrive и DensiTronic. Когато измерените от измервателната камера цветови стойности на „мокро“ се съотнесат към референтните стойности спрямо същите на „сухо“, потребителите на QualiTronicColorControl могат да разчитат на управление спрямо плътност на „сухо“.
Според изказвания на производителя InlineColorPilot и InpressControl остават без външно контролиране. Без да се взема под внимание необходимостта от една измервателна камера, която да се контролира външно и по този начин едновременно да осигури по много елегантен начин компенсация в разликите във влажността, КВА вижда в една външна измервателна система 2 допълнителни ползи за печатаря: Първо, могат да се извършват самостоятелни измервания на произволни участъци от печатния лист. Второ, чрез произволно взети контролни измервания по време на печата производителят се подсигурява, че управлението на плътността на цвета няма незабелязано да излезе извън контрол.
Какви най-общо са ползите от Closed Loop?
Автоматизацията забележимо намалява времето за подготовка и макулатурата, осигурява константно качество, облекчава печатаря — или по-точно предлага ефективно индустриално производство при стандартизирани условия и намалени разходи. Inline измерването е най-бързият начин за измерване; докато при едно online или offline измерване протичането на регулиращите процеси се свързва с голям брой тиражни листове, които минават през машината. Един затворен цикъл намалява времето между началото на измерването и ефективните промени на целевите величини до минимум, като по този начин подготовката се доближава икономически ефективно до производствената скорост.
Какъв управляващ алгоритъм да се използва — технологичните предимства на управлението на цвета тепърва откриват потенциала си за намаляване на времето за подготовка и макулатурата. С изключение на листа, който се взема и се измерва външно за референцирането на измервателната камера в началото и съответно при смяна на материала за печат или на мастилото, печатната машина не се нуждае от допълнителни листове от тиража за достигането на ОК-листа. Тъй като листовете се измерват по време на работния процес, не е необходимо печатната машина да се спира. При постоянно нарастваща скорост машината много бързо достига зададения толеранс за плътността на цвета. Така се спестява първоначалната макулатура и допълнителните листове до достигането на ОК-листа, процесът на настройване протича гладко и максимално пестеливо в по-нататъшните печатни етапи на тиража. Освен това по този начин се предотвратяват обичайните прекъсвания на работния процес с цел достигане на ОК-листа, което се свързва с нов баланс вода-мастило при пускането на машината след спиране. Затова е целесъобразно стабилизираният баланс вода-мастило, както и зависещият от скоростта вискозитет на мастилата да се задържат постоянни в последващите печатни процеси. Компромисът при скъпи или точно определени на брой материали за печат се състои в това, да се преценят рентабилността и ефикасността на този метод: Колко пробни листове преди достигането на зададения еталонен лист са с приемливо качество и могат да се продадат? Каква трябва да бъде зададената скорост, за да може резултатите от измерванията на баланса вода-мастило и на вискозитета на мастилата да е адекватен и в последващите печатни процеси?
Второто предимство е постоянният контрол и управление, които осигуряват максимална стабилност на качеството на тиража. Online управлението без обратна връзка следи автоматично състоянието, когато печатарят предварително е измерил даден лист и е потвърдил препоръчителното управление, докато Closed Loop държи печатната машина непрекъснато в границите на толеранса на предварително зададеното като крайна цел намастиляване.
Какви са ползите от комбинацията между инспекция на листа и управление на плътността на цвета?
QualiTronic Professional с тази комбинация представлява чиста синергия — система, която може всичко и предлага по-добро съотношение цена-качество от две отделни системи. Няма нужда печатарят да контролира функционирането на втора система за управление на качеството, а може да разчита на една-единствена. Екранните прозорци на двете характеристики просто се превключват. Визуализацията на инспекцията включва всички грешки на печатния лист като дефекти по плаката, зацапване, ивици, дублиране на образа, отклонения в пасера.
Доколко устройствата за управление на цвета работят съгласно стандартите?
По принцип само online и offline измервателните системи работят съгласно стандартите, тъй като измерват плътностите, респективно величините на цветовете на статичния печатен екземпляр. По този начин може да сe избере черна подложка (ISO 1365), за да се компресират стандартно евентуалните разлики в измерените величини въз основа на прозиращи проблясъци от напечатаната обратна страна на листа. При inline измерването това играе второстепенна роля; на първо място те изпълняват функция в управляващата система и едва на второ място служат за ясното представяне и точното, недопускащо рекламации протоколиране на измерените величини. Поради възможното доближаване на двете функционалности трябва да се прави разлика доколко различните налични устройства съответстват на изискванията за стандарт. В това отношение КВА гарантира ефикасността, като базира контролирането в съответствие със стандартите.
Какви още предимства предлага Closed Loop от КВА?
Потребителите на QualiTronic Color Control разполагат и с други предимства, произтичащи от факта, че КВА използва измервателна камера.
1. Бързина и икономичност. Измерването с устройството на КВА продължава толкова, за колкото време листът преминава. Тъй като измерването на контролни те печатни ивици (в професионалната версия, включително регистриране на целия печатен лист) е цялостно дори при 8-цветен печат, обработването на измерените величини става веднага, в реално време. Едно стандартно настройване обединява 10 последователни измервания на листа в едно управляващо действие. Докато траят тези 10 цялостни измервания на листа, Inline Color Pilot завършва едва 3 inline измервания, а Inpress Control е все още някъде по средата на първия измервателен цикъл. При тези условия QualiTronic Color Control измерва очевидно по-бързо — и то при всякаква производствена скорост. По време на подготовката зададените стойности се достигат средно след 150 до 200 листа, при по-лесни поръчки дори по-малко. А разходите за закупуването на необходимата външна референтна система се компенсират от само себе си поради практическото обединяване на колориметрични и денситометрични стойности.
2. Качество на измерваните участъци. KBA мери без вибрации през шлица до последния печатен цилиндър на вече фиксираните мастилени слоеве. А конкурентите мерят в един участък веднага след нанасяне на мастилото върху хартията, така че при измерването не може да се изключи влиянието на все още налични следи от слягането на мастилените нишки.
3. Качество на данните, работа с допълнителни цветове. КВА управлява винаги реални плътности на цвета, както и реални плътности на допълнителните цветове. Това е възможно чрез референцирането на измервателната камера с помощта на интегрирания заедно с Instrument Flight* спектралнен денситометър. При едно спектрално фотометрично измерване не е възможно постигането на съответствие между измерените величини и реалните, т.е. измерените съгласно стандартите референтни плътности на допълнителните цветове. QualiTronic Color Control математически изравнява разликите между суха и мокра плътност (точно както Inpress Control), налична и в Instrument Flight* функция. КВА управлява процесните и допълнителните цветове практически чрез стойностите, съответно разликите на плътността без преувеличени изисквания относно „качеството на цветовото измерване“. Колориметричните процедури се извършват единствено при контролирането чрез употребата на външна измервателна система.
4. Качество на управлението. QualiTronic Color Control управлява качеството изключително надеждно, което означава, че реагира при колебание на плътността на щриха от ±0.01 D.
Уникална характеристика: Потребителят може да настрои асиметрично границите на толеранса до абсолютно определими крайни стойности. Отклоненията на плътността остават реални под 0.05 D, което се намира в границите на толеранса, например при ръчно мерене с уред. С оглед на тази сигурност и прецизност това представлява едно истинско безпроблемно решение.
Тайната на успеха: Изборът на правилния метод за измерването (измервателните системи, които не работят спектрално, както показва практиката, са ценени, когато става въпрос за разпознаването на цветовите разлики, като по този начин предопределят стабилността на процеса без цветови отклонения) и на белия баланс при всяко измерване на белотата на хартията — възможно най-голямата прецизност и надеждност. Прецизните критерии за управлението, както и Balance Navigator*, допълват стабилната основа на опцията Instrument Flight*.
5. Лесно обслужване, нагледност. Логичното, прегледно и безпроблемно изобразяване е критерий, който не бива да се подценява. QualiTronic Color Control изпълнява това изискване, като следва тази концепция и при обслужването на Instrument Flight* с нагледно представяне на информацията в хексагонова диаграма, оценяване на качеството със звезди и интуитивната корекция на баланса. Печатарят веднага вижда дали печатният процес е оптимизиран и може, в случай че настройките на proof-а на печата са недостатъчни, да докаже, че това не е по негова вина. Обслужването е сведено до минимум съгласно концепцията за автоматизация.
6. Почистване и поддръжка. При необходимост се извършва сухо почистване на предпазното стъкло на камерата и LED-светкавицата. Тъй като измервателната камера е достатъчно отдалечена от „източника“, оптиката почти не се замърсява. При инсталирането на измервателната камера в кожуха на извеждащата секция предпазното стъкло на камерата автоматично се поддържа чисто от печатна пудра и хартиен прах чрез въздушна струя, която го почиства на интервали. LED-светкавицата, освен че е много икономична, е и с много по-дълъг живот от светкавицата в Inpress Control.
7. Гъвкавост. В QualiTronic Color Control могат да се използват всякакви контролни печатни ивици, което естествено улесни интегрирането на Instrument Flight*. Размерът на измерваните участъци остава в обичайните рамки. Потребителят разполага с гъвкавост и при позиционирането върху печатния лист.
8. Издръжливост. Конструкцията на измервателната камера QualiTronic е без подвижни елементи, което я прави по-издръжлива по отношение на износването. Inline измерването по широчината на формàта се извършва от невибриращо фиксирано устройство, така че камерата заснема в неподвижно положение. Контролната система Specto Drive също е измервателна система, ценена в печатната зала.