Дигиталният офсетов печат е технология, при която се съчетават основните принципи на традиционния офсетов печат с тези на дигиталния. Печатът се осъществява посредством течни мастила, като отделните цветове се пренасят върху печатната медия последователно, подобно на традиционния офсет. Всички останали процеси са в голяма степен автоматизирани, поради което не се изисква време и ресурс за експонация, монтаж, копиране на печатни форми. Не е необходима предварителна подготовка на печатната машина — настройка на пасер и цветове. Веднага след излизането на отпечатъка от машината, той е напълно пригоден за последващите довършителни операции, защото отпада технологичното време за съхнене.
Бързите решения са едно от безспорните предимства на дигиталния офсет, но на първо място трябва да се постави качеството. Няма друга дигитална технология, при която отпечатъкът да е напълно съпоставим с този на офсетовия печат и да позволява всички книговезки операции, познати в полиграфията. За разлика от тонерния печат, който често не търпи последващи обработки и е чувствителен към релефните и ефектните медии, при дигиталния офсет може да се разчита на висококачествен и устойчив печат. Контурът на точката е изключително ясен, което прави възможно отпечатването и на най-фините детайли.
Технологията на дигиталния офсет е разработена така, че да бъде алтернатива на традиционния офсет в малките и средните тиражи — там където стандартният офсет е нерентабилен. В тези ситуации можем да потърсим услугите на дигиталния офсет и да разчитаме на конкурентна цена. Разбира се, тиражът е важен, но не е единственият ценообразуващ фактор. За да се формира цена, от значение са цветността, изборът на хартия, довършителните операции и т.н.
Основните производители в областта на дигиталния офсет са HP с моделите си HP Indigo, и Screen Media Technologies— с Truepress 344. Производителите са заложили на различни специфични възможности, които отделните машини могат да предложат. Базовият модел HPIndigoPress5000 работи с два допълнителни цвята — HPOrange и HP Violet. Възможен е 6-цветен печат по технологията IndiChrome®, както и печат с бяло. Машината възпроизвежда над 950 цвята по скàлата на PANTONE® чрез симулирането им от шестте цвята Cyan, Magenta, Yellow, Black, HP Orange и HP Violet. При HP Indigo всеки отделен лист от тиража може да бъде с променяща се информация. Това прави технологията подходяща за персонализация на най-разнообразни печатни материали. Технологията е подходяща при изработката на уникатни бройки и малки тиражи.
За разлика от технологията на HP Indigo, при Truepress344 производителят залага на висока продуктивност и облекчени разходи за консумативи и поддръжка. Машината работи със стандартните за офсетовия печат медии и мастила, а времето за обслужване е сведено до минимум. Това са фактори, влияещи пряко върху себестойността на изделието и технологията е с изключително конкурентни цени в диапазона 100-5000 тиражни листа.
През май месец влиза в експлоатация първата за България Truepress 344, собственост на печатна къща J-Point.
Дигитален офсетов печат

Още статии от същата категория
-
Автор: Polygrafiа Magazine
0 GDZ AG: От ролата към листа -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 „Полиграфснаб“ АД с ново ... -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Xerox Color 570 е подходящ за всяка ... -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Canon imageRUNNER ADVANCE C9280 PRO - сила, която ... -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Коника Минолта – с най-много ... -
Автор: Десислава Брайкова
0 Новите широкоформатни принтери ...