В съвременното производство цифровите технологии във формените процеси при плоския офсетов печат постепенно изместват аналоговите технологии, които се осъществяват чрез копиране с филм. До голяма степен тяхното широко използване се дължи на новите типове усъвършенствани формени пластини, които се използват за изготвяне на печатни форми.
Най-съвременните направления в усъвършенстването на формените пластини са свързани с разработката на материали с опростена обработка на изображението след запис. Въпреки относително невисоката им тиражоустойчивост, разработващите заявяват, че процесът на изготвяне на печатни форми на такива пластини се отличава с по-висока стабилност. Това може да се дължи на отстраняването на етапа проявяване, което прави процеса управляем и контролируем [1].
Термочувствителните „безпроцесни“ форменипластини заемат лидерска позиция на пазара, но в последно времесе появиха светлочувствителни пластини, с които на практика се работи на принципа Low-chemistry. Такива пластини предлагат Fuji Film. Те са светлочувствителни с фотополимеризуем слой, марка PRO-V, серия Brillia.
Едно от главните достойнства на тези пластини e тяхната относително висока светлочувствителност и следователно нисък разход на енергия за запис на изображението. Те са чувствителни към виолетовите лазери с дължина на вълната 405–410 nm. Тиражоустойчивостта на печатните форми е висока, около 200 хиляди отпечатъка, а при използване на UV-мастила може да достигне до 100 хиляди.
Формените пластини PRO-V са ново поколение пластини, за обработката на които не се изисква химическо проявяване в разтвори. За да се отстрани неполимеризираният слой след експонирането, се използва слабо основен разтвор тип Finishing Solution LC-V (pH 9,8) и дестилирана вода. Това прави процеса прост и евтин.
В сравнение с други светлочувствителни пластини, пластините PRO-V имат висока разрешаваща способност: в рекламните материали на фирма Fuji Film е указано, че градационният интервал на печатната форма е равен на 1–99%, при линеатура на растериране 200 lpi, т.е. по този параметър те се явяват аналогични на термочувствителните пластини [3]. По такъв начин според производителите [2] пластините PRO-V могат да се считат за напълно конкурентни на съвременния пазар. Тези забележителни възможности на формените пластини PRO-V, и особено по-ниският разход на енергия в сравнение с термочувствителните пластини, ги правят изключително перспективни. Затова е много важно да се направи оценка на репродукционно-графическите показатели на печатните форми, получени на такива пластини.
В реални условия, при оптимални режими на експониране, препоръчани от производителите, са произведени печатни форми на формени пластини PRO-V. Записани са на устройство FujiFilm CtP Luxel V8 MAL и са обработени на процесор FCF – 125. При разрешение 2540 dpi е записана растерова скала с различна относителна площ на растерните точки – Sотн..
С помощта на дотметър iCPlate на фирма GretagMachbeth са измерени Sотн на печатната форма. По получените данни е построена градационна характеристика (фиг. 1), която показва възпроизвеждането на растерното изображение на печатната форма, и е оценен градационният интервал.
Анализите от получените резултати сочат, че градационната характеристика показва незначителни отклонения (от порядъка на 2 до 3,5%), а градационният интервал е 2–95%. Все пак отклоненията в светлите и тъмните тонове са съществени.
Възпроизвеждането на щриховите детайли (щрих и просвет) с различни размери е оценено с помощта на тестова скала, съдържаща детайли от 10 μm, които са ориентирани по направлението на записващия лъч и перпендикулярно на него.
Установено е, че щрихите с размер 10 μm се възпроизвеждат, но с големи отклонения – от порядъка на 30 до 80%, при това тяхната ориентация влияе на възпроизвеждането им на печатната форма. Например детайлите, разположени по направление на записващия лъч, се възпроизвеждат с по-малки отклонения, отколкото аналогичните детайли, разположени перпендикулярно на записващия лъч. Що се отнася до просветите, възпроизвеждат се само тези, които са ориентирани по направлението на записващия лъч. Следва да се отбележи, че размерите на детайлите с различна ориентация на печатната форма превишават размерите, зададени в цифровия файл, с изключение на просветите, разположени перпендикулярно на направлението на записващия лъч, при които се наблюдава намаляване на размерите.
Осъществените в работата изследвания дават представа за технологичните възможности на формените пластини PRO-V, свързани с възпроизвеждането на растерови и щрихови детайли, и позволяват да се определи конкретно областта, в която могат да се използват.
Формени пластини PRO-V и техните възможности в реалното производство

Още статии от същата категория
-
Автор: Polygrafiа Magazine
0 10 неща, които трябва да знаем за ... -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 3D принтерите -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Kodak ColorFlow Software – спасете се от ... -
Автор: Атанас Джажев
0 Друпа, моя любов -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Xerox реализира мащабен проект за ... -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Heidelberg Anicolor – технология, която ...