По време на дискусията за тежестта на ученическите раници се очерта и потребността от създаване на нови фамилии шрифтове, специализирани за учебници и учебни пособия. Създаването на такива шрифтове е обосновано от различни причини, най-съществената от които е, че с универсалните шрифтове невинаги се постига желаният резултат. Друга немаловажна причина е търсенето на оптимално съотношение между информационната плътност на шрифтовете и тяхната ергономичност, съобразени със специфичните възрастови особености на децата и хигиената на зрението. Това е въпрос, който трябва да бъде решен с основното участие и на специалисти-офталмолози.
Създаването на специализирани учебникарски шрифтове е задача, съответстваща на уникалното и отговорно положение на България като единствената страна — член на Европейския съюз, в която се използва кирилица.
В Клъстер българска медия и печат решихме да действаме, без да имаме достатъчно информация за предприетите от министерствата стъпки. По време на обсъжданията възникна и идеята да бъде организиран конкурс за нови учебникарски шрифтове. Да, но! Дали точно сред нас са всички носители на универсалното шрифтово знание? Далеч не! Ето защо бе прието предложението нещата да започнат с професионално обсъждане на темата със създателите на шрифтове в България — както опитни художници, така и млади попълнения. В ход е организирането на Кръгла маса за състоянието на шрифтовото стопанство по инициатива на КБМП и редакциите на сп. Полиграфия и ProGRAFICA.
Според нас темата е обществено значима. Пак според нас в нея биха могли да видят полза за обществото и за България министрите на културата, на образованието, младежта и науката, на здравеопазването и на финансите. А след като става дума за толкова министерства и за авторитета и мястото на България като един от пазителите на шрифтовата култура на кирилицата, при това единствен в Европейския съюз, би ли било достойно и обществено обосновано бъдещият конкурс да бъде под егидата на правителството и с неговата финансова подкрепа? Според нас — да! Това би било основание за гордост и възможност да влезем в новините на европейските медии с теми, различни от криминалните.
Остава да разчитаме, че министри и депутати четат списание полиграфия, но за всеки случай ще изпратим по няколко броя в Министерския съвет и в Парламента.