Дълго се колебах дали да приема предизвикателството за дискусия на страниците на сп. Полиграфия
относно проблемите, възникващи в печатния процес. Признавам, че бях провокирана, когато прочетох във форума на „prepressbg.com“, как специалисти по предпечатна подготовка на файлове се опитват да си обяснят печатни проблеми, гадаейки и смесвайки един проблем с друг, но тъй като темата ги интересува, „в неволята си“… питат. Поздравявам ги! Ето защо и реших да започнем именно със „съхненето“ — малко обща теория, какво може да предизвика забавяне на съхненето и най-честите проблеми, произтичащи от неизсъхнал печат — откопирване и слепване на отпечатания материал.
Терминът „съхнене“ обхваща всички процеси след предаване на мастилото от гуменото платно, респ. печатната форма, върху печатния материал, които водят до стабилното скрепване между мастилото и материала. Изсъхналото мастило е необходима предпоставка за сигурна и безпроблемна работа при последващите обработки.
Според постройката на печатното мастило, съхненето може да става чрез химична реакция (оксидативно съхнене или полимеризация), по физичен път (попиване, респ. всмукване, изпаряване) или комбинация и от двете. Следните най-важни фактори влияят върху съхненето на печатните мастила:
• Постройката на самото печатно мастило, в т.ч. използваните свързващи вещества, преносни субстанции и подходящи добавки;
• Качествата на печатния материал (напр. стойност на рН, алкални или киселинни), способността за всмукване на мастилото, приемане на вода, т.н.;
• Водният разтвор (стойност на рН, съдържание на соли във водата, твърдост на водата, процент алкохол);
• Печатните условия (намастиляване, височина на стапела, скорост при печат и т.н.);
• Климатичните условия (влажност на въздуха, температура в помещението) и
• Постройка на сушилките (движение на въздух по повърхността на отпечатания материал, време за действие, вид на енергийния източник и т.н.).
За попиващото съхнене от значение е взаимодействието мастило-печатен материал. То зависи от вискозитета на преносните субстанции в мастилото, от свързващите вещества, от всмукващата способност и силата на всмукване на печатния материал. Силата на всмукване е толкова по-бърза, колкото по-малък е вискозитетът на мастилото. От друга страна, колкото по-малък е диаметърът на порите на печатния материал и по-голям броят им, толкова по-добра е попиващата способност на мастилото.
При офсетов печат върху всмукващи материали съхненето на мастилата става първо чрез попиване, след което чрез оксидация и полимеризация. Оксидативното съхнене е релативно бавен процес. То се извършва чрез омрежване на молекулите с помощта на кислорода от въздуха. Тоест, за да се извърши оксидативното съхнене, е необходимо да се осигури слой въздух между листовете в стапела. Това може да се постигне например чрез пудрене.
Температурата и движението на въздуха по повърхността на печатния материал също са от значение за бързината на съхнене. Печатното мастило се състои от множество компоненти, чието съхнене става чрез изпаряване. Как влияе IR-сушенето, респ. топлият въздух? Казахме, че попиващото съхнене е по-бързо при нисковизкозни мастила. При IR-сушенето пренесеното мастило се загрява заедно с печатния материал. По-високата температура намалява вискозитета на мастилата и ускорява изпаряването на разтворителите. От друга страна се постига и по-бърза оксидация в топлия хартиен стапел, по-малкото количество вода в мастиления слой засилва оксидативното съхнене. IR-сушенето оказва оптимална помощ, когато се печатат всмукващи материали. Действието на IR-сушилката е оптимално, когато се напаснат силата на енергията на сушилката с абсорбиращия максимум на мастилото. Разбира се, трябва да се внимава да се подава толкова топлина, че да не се стигне до проблеми от вида на неточност на пасера, промяна на еластичните качества или навълняване на хартията.
И последно в теоретичната част — сикативи — катализатори на съхненето. Сикативите на кобалтова основа са познати като „сикатив на повърхността“, т.е. те действат върху повърхностния слой мастило и бавно проникват надолу към материала. Сикативите на манганова основа действат вътре в листа. За всяка комбинация мастило-печатен материал има и следва да се потърси оптималният сикатив.
Какви проблеми можем да дефинираме, свързани със съхненето?
• Забавяне на съхненето (продължително съхнене) — става дума за едно значително по-бавно съхнене на мастилото, водещо до проблеми от вида на триене при транспорт или при последващи обработки;
• Откопирване в стапела — най-общо става дума за пренос на свежо мастило върху гърба на последващия лист. Като резултат отпечатаният лист се наранява, а на гърба на „падащия“ лист се получава зацапване от ненапечатаната страна.
• Блокиране в стапела (слепване) — става дума за захващане или слепване на листовете в стапела, поради неизсъхнало мастило, в комбинация с високо стапелно налягане.
Продължителното съхнене в повечето случаи се дължи на взаимодействието печатно мастило-добавки-воден разтвор.
• В най-общи линии, за да се избегне/минимизира проблемът, е необходимо оптимално напасване на комбинацията мастило-печатен материал. За съжаление, това може да стане или с предварителен печатен тест, или в лабораторни условия. Употребата на едно „стандартно мастило“ за всички хартии е желано, но практиката показва, че не е реализуемо.
Попиващата способност на мастилото/хартията има определящо влияние върху откопирването, респ. слепването в стапела.
При бавно попиващо поведение на мастилата, върху повърхността на отпечатания лист остава голяма част от все още не добре скрепеното мастило и в момента на контакт с последващия лист то действа като адхезивен шихт. С нарастването на натиска в стапела се стига до скрепване на падащите един върху друг листове.
При бавно протичане на оксидативното съхнене също може да се стигне до описаните проблеми. Неизползването на печатарска пудра или много ситна пудра може да доведе до забавяне на оксидативното съхнене.
При печат на специални хартии (фолиа, пластифицирани хартии, алупромазани хартии т.н.) е препоръчително да се свържете с производителя на мастило за подбор на оптималната комбинация мастило-добавка-воден разтвор. При такъв тип хартии, както и при тежки картони, е препоръчително да не се печата на висок стапел.
• Стойността на pH на водния разтвор играе определяща роля (оптимални граници за печат 4,8 — 5,3). Ако стойността на pH падне под 4,5 може да се очаква проблем със съхненето.
• Преемулгирането на мастило с воден разтвор също води до забавено съхнене. Засилва се опасността от откопирване и слепване. Изключително важен за настройката и поддържането на баланса вода-мастило е подборът на подходяща водна добавка. IPA също подпомага съхненето. Препоръчително е монтирането на „обиращи“ ленти в краищата на печатната форма.
• Ако се използват добавки към печатните мастила (особено сикативи) в неподходяща дозировка, също очаквайте описаните проблеми. Следва да се спазва предписаната дозировка от производителя.
• Както казахме и в общата част, температурата в стапела също има определяща роля — ниската стапелна температура води до бавно съхнене. Ако е възможно, препоръчва се да се печата с IR-сушилка, защото се намалява вискозитетът на минералните масла и чрез това се подобрява попиващото действие на хартиената повърхност. Внимание — изключително високата температура обаче „запича“ мастилото в повърхностния слой, а под него то остава напълно неизсъхнало. Ето защо е необходимо да се спазват препоръките на производителите на печатарски машини за настройките на мощността и температурата.
• Намастиляването оказва допълнително влияние — колкото е по-дебел мастиленият слой, толкова съхненето е по-бавен процес. Препоръчително е да се използват мастила с по-висока пигментация — така можете да постигнете същата сила на намастиляване с по-малко количество мастило.