Получаването на естествения цвят на обектите при отпечатване на проекта в тиражен печат винаги е билo предизвикателство пред специалистите в етапа предпечат и в печатницата. Проблемите, водещи до различия между очакване и реално изображение, обикновено се решават от печатари с дългогодишен опит, перфектно владеещи конкретното оборудване, способни да получат най-добрия в момента резултат. В това, естествено, има субективен елемент.
Този тип работен поток чудесно функционира при трайни отношения на печатницата с клиенти, когато предпечатните специалисти знаят какво да очакват, а и печатарите знаят как е подготвен проектът за печат.
В условията на трайна тенденция към скъсяване на тиражите става все по-важно предлагането на предсказуем печатен резултат с оптимално съотношение цена/качество, отговарящо на изискванията на клиентите. От особена важност е минимизирането на времето за подготовка на отделните тиражи, както и на ресурсите за изпълнение на поръчките.
Скъпите съвременни печатни машини решават много от проблемите в печата чрез включване на автоматични системи за контролиране на плътности, колориметричен контрол и корекции в намастиляването. Делът на подобни машини, разбира се, е нищожен. Много по-масово е оборудването на печатници с машини от по-старо поколение или с добри нови модели без автоматични измерващи и коригиращи системи. Какво може да е ефективното решение за тях?
Не се налага да откриваме ние как да се справим с проблема. Просто трябва да видим как са го решили водещите в полиграфията страни.
Основата за решаване на отделните задачи и преодоляване на проблемите е стандартизация на процесите. Осигуряването на качество според конкретен стандарт е достатъчна предпоставка за нормална комуникация с клиентите независимо дали работите с тях от години, или все още сте на етап договаряне на бъдещи поръчки. Тук трябва да уточним, че стандартът може да бъде както утвърден европейски или световен, например ISO, така и вътрешнофирмен.
В печатния процес, базиран на цветоотделяне в CMYK, има няколко основни параметъра, подлежащи на контрол с цел осигуряване на качествен печат. За конкретната хартия или друга печатна медия можем да контролираме и поддържаме в толеранс оптичната плътност и нарастването на растеровата плътност, както и баланса на сивото (CMY). Измерването на тези параметри се изпълнява с обикновен денситометър за отразена светлина, например XRite DensiEye или 518. Целевите стойности за конкретната комбинация „медия–мастило“, както и толерансите за всеки параметър, могат да бъдат получени от доставчика на мастило или определени на базата на потвърдените проби.
До 2000 година имаше препоръки за стойностите на оптичната плътност за всеки от четирите цвята мастила C, M, Y, K за основните типове хартия. След 2000 г. стандартът ISO 12647 специфицира цвета на всяко от тези мастила за съответните хартии, както и стойностите на нарастването на растеровата плътност. Целта е да се постигне универсалност и независимост от производителя на мастилото. При съответствие с изискването за споменатите параметри ще имаме гаранция за постигане на финалния цвят след отпечатване на CMYK при същото цветоотделяне.
Реализацията на този нов подход към качеството на цвета в печата стана възможна благодарение на достъпността на спектро-денситометрите. Този по-съвър шен клас инструменти позволяват да се контролират не само денситометричните, но и цветовите характеристики на печата. Например с помощта на SpectroEye (XRite) можете да измерите цвета, а заедно с това да визуализирате на екрана и оптичната плътност на мастиления слой — само с едно измерване. Така става директна връзката между чисто технологичния параметър „плътност“ и общия — „цвят“. За печатаря е важно да поддържа в толеранс технологичния показател, но за крайния клиент е критичен цветът на продукта, който получава, независимо дали е възпроизведен с едно или с комбинация от мастила. При добре организирана цветова комуникация изискването на клиента може да бъде дефинирано чрез измерване на най-важните цветове и тези цветове могат да бъдат въведени от компютър в SpectroEye, за да може в процеса на печат да се контролира изпълнението на заданието. Така ще се избегнат много от масовите грешки, базирани на липсващ обективен еталон, които неизбежно водят до дебати за цвета и нерядко — до отстъпки в цената на печатната продукция.
При работа със SpectroEye имате още една директна възможност за стандартизиране по световен стандарт. Дефинираните в ISO 12647 цветови стойности за базовите (CMYK) мастила за 5-те типа хартия са оформени в съответно наименувани задания. Избирайки валидната за вашия печат медия, ще работите в режим на съответното задание — след измерване на някое от мастилата получавате информация за отклонението от стандарта, както и препоръка за корекцията на плътността, за да достигнете изискванията на стандарта. Това е уникален по своята лекота, скорост и прецизност контрол на печата за поддържане на ISO стандарта.
При работа в условия, не изискващи или не позволяващи стойностите на ISO стандарта, вие можете да дефинирате свой стандарт за конкретната комбинация „мастило–печатна медия“. Настройката на новото задание според вашия стандарт е също толкова лесна и бърза, както описаната по-горе, благодарение на комбинацията колориметричен и денситометричен контрол. Разликата ще е само в целевите стойности и толерансите. Времето за подготовка на тиража и лекотата на поддържане на параметрите в толеранс ще са отново на най-добро ниво.
Описаният начин за решаване на проблема с настройката и поддържането на изискванията на ISO или вашия фирмен стандарт има своята превъзходна форма — използване на автоматичните и полуавтоматичните сканиращи системи за контрол на параметрите на печата. Те предоставят денситометрична и колориметрична информация за целия печатен лист, и то за няколко секунди. Визуализацията е на екрана на компютър, представянето на данните — по зони за намастиляване. Например системите EasyTrax и Intelly Trax на XRite показват в графичен и цифров вид стойностите на плътност, нарастване на растеровата плътност, отклонение на цвета (ΔE), както и препоръките за коригиране на мастиления слой за достигане на заданието. За печатарите този вид на екрана е привичен от няколко години — такива са екраните на пултовете за управление на печатните машини. Разликата е, че екранът на системите за контрол дава информация за реалния мастилен слой и неговия цвят, както и нужната корекция. В комбинация с Touch-Screen монитори тези системи изискват минимално време за внедряване и обучение на печатарите — те просто започват да работят с тях, осигурявайки максимално качество при минимален разход на материали и време.
Крайният резултат — печат, съответстващ на ваш собствен или ISO стандарт, вече не е невъзможен, труден или непредсказуемо скъп. Вие инвестирате в конкретни решения в зависимост от собственото си желание и планиране на инвестициите. Дали да е началният вариант — денситометър, по-високото ниво — спектро-денситометър, или автоматизирана система — изборът е ваш. Всяко от нивата има точни измерения за възвръщане на инвестицията в контекста на текущите разходи за качество на печата. След изплащане на вложеното вие ще имате само печалба от използването ù. Достигнатото ниво на качество вече е факт — не само за вас, но и за вашите настоящи и бъдещи клиенти. Поддържането на това ниво е въпрос на ясна технологична дисциплина, а не на трудно предсказуема комбинация от субективни фактори — при вас и вашите доставчици.