Ако слушате някои от предсказанията за бъдещето на ситопечата, то ще чуете, че той се е превърнал в POS (point-of-sale = потребителски) печат. Това е абсолютно погрешно. Не говоря празни приказки, а се основавам на факти и на реален практически опит.
Мога да цитирам думите, използвани от уважаван корифей в областта на дигиталния печат. „Ситопечатът загива! Дигиталният печат ще го унищожи!“
Ако бяхте заедно с мен през последните два дни, то щяхте да чуете съвсем различна история и да видите с очите си, че деструкционната теория е напълно неоснователна. Потребителският ситопечат е ефективен и рентабилен. Може да се запитате, дали този възрастен човек окончателно е загубил ума си? Дали австрийската бира е размътила мозъка му? Австрия, какво общо има Австрия с това? Свети Файт в Австрия е седалището на SIGNUM Siebdruck. Дитер Йерней е изпълнителен директор. Дитер е в края на тридесетте и работи в семейния бизнес от осемгодишна възраст. През почивните дни и вечер той помага за изработването на шаблони. След като завършва училище, Дитер работи във всички отдели и учи бизнес уменията от своя баща. Оборотът на компанията е над 14,5 млн. евро, в нея работят 70 души и печалбата след данъчно облагане достига двуцифрено число. Имайте предвид, че във Великобритания печалби от над 3% означават успешен бизнес.
Защо ли Дитер има такъв успех? На първо място той е добър бизнесмен, на второ — е ангажиран напълно във всекидневния бизнес, на трето — разполага с високо квалифицирана работна ръка и на четвърто — той купува това, което му препоръчват след провежда нето на задълбочени изследвания, използва най–доброто оборудване и го осъвременява най–малко на всеки пет години, а понякога и два пъти годишно.
Неговата най–нова придобивка е петцветната SIAS Multiformula, една 1,6 х 2,65 метра ситопечатна машина. Редом с нея работи четирицветна SIAS Multiformula, 1,6 х 2,15 метра, а също и четирицветна 1,8 х 3,3 метра SIAS. Това е много впечатляващо оборудване. Новата 1,6 х 2,65-метрова машина е само на 6 месеца и показва състоянието на техниката в областта на ситопечата.
Реформираната SIAS компания е в процес на преместване в нова сграда извън Милано. Неотдавна фирмата представи нова специална машина, с която отговори на голяма част от въпросите, поставени в миналото от тези печатни гиганти. Започна се с уникална сканираща система с UV су шене, която може да бъде програмирана да сканира само частта от изображението, отпечатвано от всяка секция. Системата има 16 различни основни настройки, които вече могат да бъдат осъвременени с електронно контролирани производствени процеси. По този начин отпада необходимостта от използване на големи трансформатори и се намаляват електрическите шпайкове, прилагани от други системи. Когато по време на сканирането не се суши, лампите са в изчаквателен режим, използвайки само 10% от пълната мощност, а рефлекторите застават пред емитера и действат като защита. Вентилаторите също забавят действието си. Резултатите са следните: сериозна икономия на енергия и значително намаляване производството на топлина. Забележително е, че повърхността на лампата е топла само при допир. Това е една от най-ефективните съвременни системи с UV сушене. Дитер е много доволен от нейната ефективност.
Развитието не спира с технологията за сушене. Системата за подаване и регистрация е уникална. Няма вече поемащи щипки, които заменят гумените ролки. Материалът се подава до упор, а след това листът се позиционира автоматично към страничната повърхност. Фиброоптични сензори регистрират положението на листа (допуска се маса на листа до 120 г/кв.м и дебелина до 10 мм), а след това той се поема от твърдото захващащо устройство и се поставя върху вакуумната маса, която може да бъде секционирана в съответствие с размера на листа. Захващащата пластина се придвижва към серво-задвижван зъбчат колан, докато бъде фиксирана здраво в положение за печат. Няма нужда от тежки вериги, движещи се по дължината на машината.
Съществува също и ударна връщаща функция, която променя вакуума и осигурява въздушна възглавница за материалите, които напускат печатната секция. Това е особено полезно за трудни за обработка материали.
Смъкването на слоя е механизирано, като скоростта и началната точка са напълно регулируеми.
Следва сглобяването на гумените ролки и на покритията. Конструкцията е масивна, но се осигурява много точен контрол на всички параметри. Налягането и ъгловата скорост са със серво-задвижване с допълнително пневматично движение по дължината на гумените ролки с цел да се гарантира баланс на налягането във всички точки. Включването и изключването на гумените ролки и на покритията може да се извършва поединично. След като се поставят в нужната позиция, един от бутоните на контролния панел заключва конструкцията и всички необходими параметри се определят с помощта на предишна програма за настройка или чрез фина настройка от контролния панел.
Зареждането на ситото се осъществява с помощта на програма, която предизвиква леко повдигане на печатната глава и поставя гумените ролки и покритията в паркираща позиция, позволяваща ситото да бъде бързо отстранено и заменено, без да е необходим втори оператор от другата страна на машината.
Когато дадена поръчка е приключена и следващата трябва да започне, се използва т. нар. „смъкващ“ бутон, който нулира всички операции и изключва възможността за използване на неправилна настройка на машината. Всички процеси за настройка трябва да започват от нула, дори ако не ползвате сложната SIAS машина.
С петцветна линия лесно се постига точен регистър и това със сигурност е случаят, когато първият лист минава през машината и печатарят може да го види при всяка печатаща глава или в края на машината и да направи във всеки момент съответните необходими корекции, използвайки двигателите с постъпателно движение по осите X, Y и Z.
Дитер смята, че цялостната смяна при петцветна поръчка изисква не повече от 30 минути. Обикновено смяната на една печатна секция трае 5 минути.
Ако погледнете вътре в панелите на мултиформулната машина, ще видите, че всяка секция за сушене и печат представлява дискретен модул, който е съответно част от печатната система. Така отделните модули изграждат цялата линия, която включва различен брой печатни секции. Отделните модули имат твърда конструкция и могат да се свържат помежду си, което означава изключителна конструкционна гъвкавост.
Високопроизводителните машини от типа на SIAS Multiformula изискват високо ефективни предпечатни условия за подготовка и изработване на качествени шаблони.
При SIGNUM работят две компютърни системи Signtronic за директно изработване на сита, както и за напълно автоматично проявяване и възстановяване на ситото. Те използват също собствените си сита. Дитер знае, че шаблонът е в основата на този процес, затова и целта му е да осигури оптималния шаблон за всяка поръчка. Очевидно той успява да осъществи тази цел. Не забравяйте, че Дитер е започнал да прави шаблони от осемгодишна възраст.
Друга интересна особеност на SIGNUM Siebdruck е, че Дитер купува ролни материали директно от заводите и ги реже на листове в предприятието си. Някои смятат, че инвестициите в оборудването са много големи, но икономията на материални разходи е по–висока от цената на оборудването. Така Дитер упражнява и много по–голям контрол върху качеството на предварителното третиране на полипропилен и полиетилен.
Дитер вярва, че трябва да се правят множество проби преди внедряването на нови технологии или материали, Целта е да се намали броят на променливите до абсолютен минимум и да се гарантира, че във времето измененията са много малки.
Още веднъж ще зададем въпроса „Защо Дитер е толкова успешен на потребителския пазар“? Той е намерил пазарната ниша. Той знае всичко за дигиталния печат, тъй като разполага с няколко широкоформатни машини, инсталирани в отделен цех, а също и разбира какви са ограниченията на широкоформатния офсетов печат.
Дитер се стреми към пазара, който изисква по–големи обеми, отколкото цифровия печат може да произвежда икономически изгодно, а също и по–големи формати, отколкото позволява широкоформатният офсет. Чрез използване на най–съвременно оборудване и поддържане на прецизен контрол на процесите, SIGNUM може да се конкурира по качество, доставка и цена и да осигурява печалби, които пък от своя страна дават възможност за непрекъснати инвестиции в модерни съоръжения.
Едно нещо, което досега не е споменато, е фактът, че отоплителната система на предприятието използва дървесен гранулат от отпадъците на местната дървообработваща промишленост. Освен това компанията използва възобновяеми енергийни източници. Истинският ключ към успеха е, че SIGNUM е семейна фирма, която назначава членове на семейството и разполага с напълно ангажирани работещи, които знаят, че шефът може да свърши всяка работа в предприятието и ще го направи, когато това е необходимо.