През първата половина на ХХ век традиционно използваното индиго било неделим, макар и не особено елегантен елемент от все по-организираната и подновяваща се офисдействителност. Индигото се използвало лесно, но недостатъците му били очевидни и това давало предпоставка за необходимостта от неговото усъвършенстване, което скоро станало реалност, превръщайки го в невидима съставна част на нов вид хартия, наречена „самокопираща“ (химизирана) хартия. Това станало възможноблагодарение на технологията на микрокапсулацията, т.е. създаването надребни капсули (с диаметър от няколко микрометра), съдържащивещества с физични и химични свойства, различни от тези на самите капсули.
Индигото (Carbon paper — въглеродна хартия) представлява едностранно покрита хартия с губещо връзките си с хартията сухо мастило или пигмент, свързан чрез восък. Първите данни за този вид хартия датират от 1806 г., но то навлиза напълно в употреба едва през 1867 г. (1).
Приемникът на индигото — самокопиращата хартия — е представена през 1954 г. в Америка и до 1960 г. от нея са хартии произведени 16 000 тона, след което тя започва да се произвежда и в Европа. От 1962 г. започва производство £ в Япония. До 1970 г. производството нараства до 100 000 тона. От 1991 г. този вид хартия е познат и се използва в целия свят (2).
През 1994 г. в Америка били произведени близо 900 000 тона, а световното потребление достигнало 2 милиона тона. Оттогава то започнало постепенно да спада главно по повод нарастващата популярност на лазерните, мастилените и термичните принтери. Предвижда се, че до 2009 г. продукцията ще намалява с 2-3% годишно, а след това ще се стабилизира. Тъй като на електрониката все още £ е трудно да елиминира привързаността ни към хартията, хартиените формуляри все още ще бъдат необходими, но може би благодарение на постиженията на физиката и химията на ХХI век ще станат и по-безопасни за здравето (3, 4).
Самокопиращата хартия била първото успешно промишлено приложение на микрокапсулацията. В микрокапсули, прикрепени към „гърба“ на лист хартия, се полага безцветно вещество, което след разкъсване на капсулата, под влияние на натиск, например на химикалка, изтича и влизайки в допир с веществото, покриващо „лицевата“ страна на другия лист, лежащ отдолу, се променя в цветно вещество и трайно оцветява хартията. Ключов елемент в това решение е химичната реакция, в резултат на която безцветното вещество, наричано „прекурсор на оцветителя“ или „създател на цвета“ (color former), се променя в цветна форма при съприкосновение с киселия проявител, поради промяна на стойността на pH или окисление (2, 3, 5).
Самокопиращата хартия (Carbonless paper) представлява по своята същност хартия със специално покритие, което подложено на механичен натиск (например от химикалка или матричен принтер), създава повече от едно копие (6).
Една от най-използваните днес системи самокопираща хартия е съставената от три листа хартия (схема 1).
„Първият“ лист притежава покритие върху „гърба“ си (CB — Coated Back), което съдържа в състава си микрокапсули, които се пукат и свобождават съдържащото се в тях мастило върху долните листове хартия (CFB или CF). „Вторият“ лист (CFB — Coated Front and Back) притежава двустранно покритие, с помощта на което приема като CF и предава съответно като CB. „Третият“ лист (CF — Coated Front) превръща безцветното мастило в отчетлив образ (7).
Хартията основа е с различна маса в зависимост от това за кой от трите типа самокопираща хартия се използва:
• За СВ — от 50 до 70 g/m2
• За CFB — от 40 до 50 g/m2
• За СF — от 70 до 120 g/m2 (6).
Слоят, създаващ цвета, може да бъде изграден от специални материали като клей (Clay) или смола (Resin), които са алкални на повърхността и киселинни във вътрешността. Възможни са и други варианти, в зависимст от производителя. Повечето европейски производители (Arjo Wiggins, Mitsubishi, Torras Papel и др.) все още използват „Clay“-технологията, докато всички американски и азиатскипроизводители (и някои големи европейски, като Koehler и Zanders) — технологията „Resin“, която е с някои предимства пред първата, а именно: хартията не праши, характеризира се с по-голяма плътност и здравина на основата, с по-висока белота, непрозрачност, твърдост и т.н. Основният недостатък обаче при това производство е по-бавното взаимодействие с мастилото на третия лист, заради което отпечатъкът върху листа/копието се появява трайно след около 1 минута.
Като адхезиви за микрокапсулите се използват разнообразни вещества: бутадиен стиролен латекс, карбокси метил целулоза, декстрин, нишесте и нетови производни, поли винил ацетат, желатин, полиакрил метил, поливинил алкохол и други (5, 8).
Първото невидимо индиго съдържало естер на метилвиолета, като вещество, създаващо цвета, използван и в традиционното индиго. Много оцветители могат да бъдат променени в безцветна форма, като се прибавят протон, функционална група или допълнителна връзка, а след това се възстанови цветната им форма. Такива безцветни форми на оцветителите са наричани левкооцветители (от гръцки leukos — бял). Те се нанасят върху хартията с концентрация на разтвора от 2% до 6%.
Самата реакция на създаване на цвета не е достатъчна, за да се изготви трайно копие. Самокопиращата (химизирана) хартия, с която се срещаме ежедневно, не е продукт с точно определени съставки. Те са непрекъснато усъвършенствани, а самите технологични процеси и използваните химикали най-често са пазени от патентна тайна. Обикновената целулозна хартия представлява 80-90% от теглото на самокопиращата хартия. Останалите 10-20% са пълнители, свързващи вещества, микрокапсулки с разтвор на прекурсора на оцветителя, проявители и други съставки, подобряващи издръжливостта, водоустойчивостта, устойчивостта на свиване и на омазняване. 70% от покритието са пълнители (каолин, калциев карбонат, талк, титанов диоксид и др.), 12% бутадиен стиролен латект, 12% смолна дисперсия и 6% колоиден силициев диоксид (2, 5, 7).
Микрокапсулките, заедно със съдържанието, могат да представляват дори няколко десетки процента от нейната маса. Те са с различна форма и състав. Трябва да бъдат с диаметър между 5 и 10 μm; по-големите от 20 μmне дават контрастни копия, а по-малките от 2 μm проникват в порите на хартията и трудно могат да бъдат разкъсани с натиск. Също така не трябва дасе пукат предварително, но пък трябва да се пукат под определен натиск,позволявайки нанасянето му върху хартията и да издържат термична обработка,включително сушене на хартията с температура над 150°С.Първоначално били изработвани от желатин, днес се използват синтетичниполимери, полиуретанови смоли, меламин формалдехид, полиамид и др., които са много по-устойчиви на натиск.
Прекурсори на оцветителите са хромсъдържащи съединения, които давайки електрони на киселинния проявител, се превръщат в цветни оцветители. Идеалният прекурсор на оцветителя трябва да бъде безцветен, добре да се разтваря в разтворител, който не се смесва с вода, да не се окислява от въздуха, и след окисление, чрез проявителя, да придава цвят, неподлежащ на промяна, под въздействието на светлина, въздух и влага. Полученият цвят на копието зависи от структурата на прекурсора на оцветителя и проявителя. Първите прекурсори — естер на метилвиолета и метиленов лазур — давали копие със син цвят; през 70-те години били предложени оцветители, даващи черни копия. Проявителите на цвета са относително неактивни субстанции, несъдържащи разтворители. Затова първоначално били използвани активирани глини и ароматни карбоксилови киселини (например салицилова), а днес гамата на тези субстанции обхваща различни производни на карбоксиловите киселини или модифицирани фенолови и фенол-формалдехидни смоли.
Достигащият 15-20% дял на различни химични вещества и пълнители в самокопиращата хартия е без съмнение неин недостатък. В литературата се среща повече информация, описваща опасностите за здравето, свързани със самокопиращата хартия, отколкото изясняваща нейното действие. Много от споменатите химични съединения или техните прекурсори могат да бъдат вредни, но обикновено в концентрация по-голяма от използваната в самокопиращата хартия. Въпреки това при особено чувствителни хора дори остатъчни количества от тези вещества могат да предизвикат нежелани физиологични или алергични реакции, особено в условията на продължителен контакт с хартията (2, 5, 7).
Въпреки че технологичните данни са достъпни само за неголяма част от веществата, използвани в самокопиращата хартия, може със сигурност да се твърди, че например изоцианидите, използвани за производството на поликарбамидни микрокапсули, могат действително да предизвикат дразнене на кожата, очите, дихателните пътища и хранопровода, а също така да предизвикат алергични реакции. Продължителният контакт с формалдехида може да предизвика свръхчувствителност, водеща до контактно възпаление на кожата,освен това той вероятно е и канцерогенен. Друг потенциален източник на здравословни проблеми са прекурсорите на оцветителите: доказано е, че естерът на метилвиолета предизвиква алергично контактновъзпаление на кожата. Също и разтворителите на прекурсорите наоцветителите, например алкилбентзените, не са напълно безопасни.В някои страни дори са разработени препоръки за безопасно използване на индигото.
Цветът на дадена субстанция се определя от погълнатото от нея излъчване,което след отразяването достига до очите. Безцветните съединения са бели, тъй като не поглъщат видимите лъчи от спектъра. В оцветителите електронните преходи протичат в системите на свързване на постоянните връзки и цвета на съединението може да бъде променян или дориелиминиран, прекъсвайки или скъсявайки системата на тези връзки в молекулата.
В метилвиолета (СV — Сrystal Violet) ценралният атом на въглерода образува три връзки със съседните бензенови пръстени (в хибридизация sp2) и еизточник, който посредничи в електронната комуникация между тях, а електроните на връзките са делокализирани върху цялата молекула СV. В резултат, връзките на централния въглероден атом не са единични, а представляват част отсистемата на постоянните връзки, в чиито обхват протича абсорбцията навидимата светлина. В естера на метилвиолета (СV — Сrystal Violet) основниятвъглероден атом образува четири единични връзки, което прекъсва връзките на отделните части на молекулата и премества абсорбцията в ултравиолета. Спектърът на абсорбиране на СVL (Crystal Violet Lactones) е сумата от спектрите на неговите структурниподединици. Той се използва за направата на микрокапсулите заедно с висококипящ разтворител или масло, а днес — чрез синтетични полимерни съединения (7, 9).
СVL е левкооцветител, изграден върху тетраедърния въглероден атом, откойто излизат четири връзки: С-С свързващи този атом с диметилоанилиновитегрупи (в СVL), както и връзка С-С и С-О, представляващи фрагмент от петчленния хетероцикличен лактонов пръстен.
Връзката С-О играе ключова роля в създаването на цвета: съществува вбезцветна форма, а след нейната дисоциация под влияние на външен фактор,централният въглероден атом променя хибридизацията от sp3 на sp2, т.е. от тетраедърен на плосък; тогава се образува система от електрони, обхващащацялата молекула и тя става „цветна“. За да бъде постоянна цветна, е достатъчнода се блокира възможността за повторно възникване на връзката С-О, т.е.кислороден атом да се насити с атом водород, доставен от проявителя, намиращ се в горната страна на листа, на който се образува копието (схема 2).
Съвременната самокопираща хартия е с много високо качество и многообразно приложение. Хартията е с високи показатели за белота или меки нюанси на светли цветове (използвани предимно за счетоводни формуляри), със защитни свойства (за банкови чекове и специални дакументи) и със специфични свойства (за лазерни принтери, кредитни карти и др.). Всички те се предлагат удобно разфасовани, пакетирани в екологичнощадящи опаковки. Притежават отлична печатопроходимост и печатопригодност, добра интензивност на копието с висок контраст, функционалност над 5 години и издръжливост на копието над 10 години.
Самокопиращата хартия като приемник на индигото

Още статии от същата категория
-
Автор: Polygrafiа Magazine
0 10 неща, които трябва да знаем за ... -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 3D принтерите -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Kodak ColorFlow Software – спасете се от ... -
Автор: Атанас Джажев
0 Друпа, моя любов -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Xerox реализира мащабен проект за ... -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Heidelberg Anicolor – технология, която ...