QualiTronic Color Control + Instrument Flight*
Целевата група се разширява
Целевата група, към която се насочва KBA QualiTronic Color Control и съответно Professional,се разширява допълнително от новата опция Instrument Flight*. Принципно интерес към автоматизираното управление на цветовете би трябвало да съществува при листови офсетови машини с минимум 4 печатни секции. Но решаващи в случая са изискванията за високо качество на поръчките, както и тези на поръчителите, които заплащат свързаните с това инвестиционни разходи.
Едно управление на плътността на щрихите си заслужава при поръчки с повече цветови и растерни полета от процесни и допълнителни цветове, т.е. преди всичко при производството на картонени кутии и етикети. Инспекционната функция в QualiTronic и съответно QualiTronic Professional е подходяща за нуждите на точно тези потребители. При наличност на повече изображения, които се управляват особено ефективно чрез цветовия/сивия баланс, т.е. с Instrument Flight*, много печатници се причисляват към целевата група, занимаваща се с печат на рекламни материали, произведения на изкуството и списания. Изискванията на големите марки сред поръчителите се повишават, така че по-доброто и преди всичко константно и достижимо по всяко време качество се явява решаващ критерий за конкурентоспособността.
Инвестицията в такъв ключов продукт се възвръща толкова по-бързо, колкото е по-висок рискът от грешки и рекламации. Също така с надеждното качество се обвързват и клиентите, дори и тези, които принципно се опитват да манипулират уговорените условия чрез рекламации.
Instrument Flight* – защо едва сега
System Brunner AG пусна на пазара Instrument Flight* още през 1989 г. Над две десетилетия швейцарската фирма усъвършенстваше софтуера, който се отличава с големия брой влияещи величини, които отчита, с практичната визуализация на изображенията и с много други уникални характеристики. Защо тогава KBA не интегрира по-рано този разработен продукт за измерване на цвета. Причините са две:
Първо: Едва на Drupa 2008 бе представена най-новата, тогава все още липсваща технология: Inline измерването в реално време на плътността на щрихите или параметрите на цвета като решаваща част от Closed Loop управлението с обратна връзка, което измерва и включва в оценката си всеки лист, без каквато и да е намеса от страна на обслужващия персонал. Целият потенциал относно автоматизацията на софтуера – Instrument Flight*, се разкрива едва в системата за управление на плътността на цвета, с която функционира по възможно най-ефикасния начин. Едва в тази комбинация капацитетът на продукта може да се увеличи до максимум.
Второ: Едва през последните години у клиентите на КВА в цял свят се засили желанието да използват като критерий цветовия/сивия баланс. Някои от клиентите на КВА със собствени или ISO стандарти, базирани на плътността на щрихите и съответно на колориметричните стойности в щриховите полета, достигнаха своя лимит и проявяват интерес към разширените възможности, които философията на Instrument Flight* предлага. Други използват отдавна софтуера на System Brunner. КВА, за разлика от други производители на печатни машини, не иска да диктува на клиентите си коя философия да следват. Нещо повече, и в сферата на осигуряване и повишаване на качеството КВА предлага модулно оборудване, от което клиентите сами могат да разработят решения според индивидуалните си нужди.
Най-добрата налична технология
Както при всички машинни компоненти и автоматизирани модули обхватът на функционалността, максималната сигурност и качество играят решаваща роля и при управлението на цвета. С QualiTronic Color Control за основа и Instrument Flight* на System Brunner като допълнителна опция КВА не се ограничава само до управлението на баланса след одобрената мостра, както прави Inline Color Pilot, а напротив, интегрира пълната версия на Instrument Flight*. Накратко: КВА предлага най-добрата налична технология.
Скоро налична и за двустранен печат и за машини голям формат
Първоначално QualiTronic Color Control/Professional на KBA с Instrument Flight* на System Brunner е налична за правите машини Rapidaс максимална широчина на листа до 106 cm. През идващите месеци предстои това решение да може да се прилага и при други конфигурации и формати. За двустранните машини са необходими 2 бр. измервателни камери, първата от които трябва да е насочена към последния печатен цилиндър преди обръщането на листа. Тази конфигурация в най-скоро време предстои да бъде налична и в комбинация с Instrument Flight*. За целта предишната стандартизация на Brunner трябва да се допълни от уеднаквяващи алгоритми за лицев печат и печат върху обратната страна. Преди всичко при печатни продукти с двустранно цветно идентично оформление не трябва да се наблюдават разлики между лицевата и обратната страна. В тази връзка трябва да се въведатконтролни печатни ивици. При възможност те трябва да се поставят така, че въпросният участък да остане ненапечатан от обратната страна на листа, за да могат измерванията да се сравняват: Измерването на лицевата страна се прави винаги върху ненапечатана обратна страна, докато при измерването на обратната страна не трябва да прозира контролна печатна ивица на лицевата страна. От помощ в този случай е възможността за гъвкаво позициониране на ивиците в QualiTronic. След машините за двустранен печат създателите на KBA и TECHKONтрябва да се посветят на хардуерната поддръжка при машините голям формат. Накрая решението трябва да е налично и за Rapida 205.
Висококачествена измервателна техника Inline измервателната камера за КВА QualiTronic
Камерата, която КВА използва в QualiTronic Color Control и QualiTronic Professional, не е видеокамера, каквато обикновено се поставя в инспекционните системи. Броят и характеристиката на нейните сензори и филтърни канали, както и разработеният от КВА анализиращ софтуер, я квалифицират като „колориметрична измервателна камера“. Благодарение на специалните измервателни филтри и съобразената със стандартите геометрия – 0°/45°, при калибрирани идентични условия камерата е в състояние да функционира като колориметричен измервателен уред. Тя регистрира всеки лист, като го заснема, и подлага контролната печатна ивица на анализ, който наподобява спектрално измерване.
Въпреки че говорим за „колориметрична измервателна камера“, КВА се отказва от извеждането на колориметричните величини, за разлика от CIELAB или DeltaE, защото на преден план стои управлението на дебелината на мастилените слоеве въз основа на плътността на цвета, която в наши дни – както при най-модерните спектрални денситометри – се определя чисто математически от спектрални или получени данни по подобен начин. КВА генерира още една уникална характеристика от това качество на данните: надеждно управление, което не изоставя печатаря дори при много взискателни контролни функции или обусловени от процеса разминавания в плътностите.
Повторяеми условия на измерването
За да се гарантират предсказуеми идентични условия на измерване, са необходими следните предпоставки:
1. Осветяване: Всеки печатен лист трябва да се освети, без разлика в светлината и яркостта, с дефинирана бяла светлина.
2. Референциране: За да дава камерата повторяеми и сравними стойности по всяко време, индивидуалните актуални характеристики на цветовъзпроизвеждането на камерата трябва да са добре познати и да се съгласуват спрямо едно основно състояние. Освен това към абстрактните данни от измерването трябва да се причислят реалните стойности на плътността на цвета.
Осветяването с бяла светлина се осигурява от LED светкавица с дълъг живот и без необходимост от поддръжка, която се намира непосредствено под процеп в корпуса на машината, през който минава светлината. Бялата светлина се излъчва като светкавици, синхронизирани с такта на машината. В зависимост от вида на измерването по този начин може да се заснемe безвибрационно цялото изображение или само контролна печатна ивица и информацията удобно да се преработи в инспекционен анализ на изображението и/или в колориметрични данни.
За референцирането на колориметричната измервателна камера е необходима външна измервателна система. Досега за това се използваше системата на КВА – DensiTronic, която нормално се свързва директно към управлението на цветовите мастилени зони – ColorTronic. DensiTronic от пулта за управление ErgoTronicProfessional е подходящ само за измерване на плътността на процесните цветове. DensiTronicProfessional, който се нуждае от отделен измервателен пулт, може да измерва също и колориметрични стойности на допълнителните цветове. Заради скоростта на измерване и ефективността си DensiTronicProfessional се доказва преди всичко при online измерване на цветността на машини Rapida в среден и голям формат.
С интегрирането на Instrument Flight* от System Brunner КВА предлага вече и сканиращия спектрален денситометър SpectroDrive от TECHKON с електрозадвижване. Като референциращ инструмент в ценово отношение SpectroDrive е интересна алтернатива на DensiTronic Professional. Същинското референциране и уравновесяване (балансиране, синхронизиране) става през софтуера InstrumentFlight*, като специално разработените и усъвършенствани алгоритми настройват сивите полета и отделните цветове така, че колориметричната камера да може да измерва съгласно стандартите.
Облекчение за обслужващия персонал
Управлението функционира така надеждно, че операторът на печатната машина е видимо облекчен и не е перманентно ангажиран с контролирането на печатания тираж. Така той може например между другото да подготвя следващата поръчка. Можете да проверявате надеждността на управлението на печата спорадично, но не е необходимо. Докато с помощта на сканиращото измервателно устройство със SpectroDrive се проверява стабилното поведение на измервателната камера, операторът може да е сигурен, че inline измерените стойностите няма да се отклонят.
TECHKON SpectroDrive
Този здрав спектрален денситометър със сканираща скорост 15 cm/s е на пазара от есента на 2007 г. Контролните печатни ивици могат да се поставят в различни участъци на листа. Измервателният уред разпознава началното и крайното поле на ивицата дори и на изместени листове.
SpectroDriveсе инсталира от техници на КВА в долния ъгъл на управляващия пулт. Въпреки че функционира без вакуумно фиксиране на листа при наклон на пулта до 45°, КВА все пак използва тази технология. USBWirelessмодул на компютъра осъществява безжично свързване към измервателния уред. За отделни ръчни измервания уредът просто се сваля от шината и съответно се поставя на желания участък от листа. В съответствие с ISO стандартите поляризираният филтър автоматично се настройва в режим плътност и, обратно, в режим колориметрия. За разлика от системите DensiTronic, TECHKON SpectroDriveможе да измерва за всеки допълнителен цвят не само стойностите CIELAB, но и реалните стойности на плътността. Когато поляризираният филтър е настроен в режим плътност,TECHKON SpectroDrive сканира целия спектър на плътностите – спектралният абсорбционен спектър на допълнителните цветове с дължина на вълните между 400 и 700 nm. При дължината на вълната на максималната крива се дефинира плътността на щриха на допълнителния цвят, тъй като тя, както всяка плътност на процесните цветове, е точна индиректна мерна единица за дебелината на мастиления слой.
По този начин към всяка стойност CIELABможе да се причисли реална стойност на плътността – незаменимо предимство преди всичко при печат на опаковки.
За полуавтоматично управление на мастилените зони КВА още преди няколко години реши да свърже измервателните уреди TECHKON към сериите машини за малък и полуформат Performa и Rapida, които пасват на ограничения бюджет на потребителите в този клас машинен формат.
Стандартите на Instrument Flight* и SystemBrunner – усъвършенствани в течение на много години
Цялостна стандартизация
на работната верига
Изхождайки от многобройните влияещи величини, които възникват в производствения процес на офсетовия печат и дигиталната симулация на печат, и сравнявайки броя им в стандарта Eurostandart Brunner* и в официалните норми, може да се стигне до заключението, че в ISO стандартите много величини не се вземат под внимание.
Феликс Брунер, основателят на акционерното дружество System Brunner AG, който днес е на 81 г., в продължение на много години изследва задълбочено офсетовия печатен процес. Така той намира отговори на решаващи въпроси като например: Какви работни условия трябва да бъдат достигнати, за да се постигне с процесните цветове CMYKнеутрално сиво – най-чувствително реагиращият тон при едновременен печат? Какво изолирано влияние имат отклоненията в дебелината на мастилените слоеве, различните нива на яркост, сивия баланс, колориметрията на процесните цветове или белотата на хартията върху цветовото възприятие на изображението? Как различните нива на контраст повлияват възприемането на цветовите отклонения? Какви характерни разлики показва дигиталната симулация в сравнение с класическия печат и как трябва да се оценяват?
Резултатите са включени в дефинициите и толерансите на Eurostandard*/Globalstandard*. Тези резултати представят с около 50 влияещи величини, от които повече от половината са в офсетовия печат, най-изчерпателната характеристика на печатния процес, налична към момента. Специално внимание Феликс Брунер обръща на поведението на растерните точки в растерната картина и на цветовия и сивия баланс във връзка с контрастите на изображенията. Неговото категорично кредо е: Стандартизация без вземане под внимание на сивия баланс води до задънена улица, защото подвежда към грешни заключения.“
Instrument Flight*
В началотоInstrument Flight* беше замислен като стратегия за управление на сивия баланс. В ядрото му са заложени следните механизми за реакция:
1. Сивият баланс реагира на противоположните отклонения в нарастването на растерната точка и плътността на щрихите.
2. Контрастът, съответно цветовата градация, е налице вследствие на едновременните промени в нарастването на растерната точка.
3. Контрастът на едно изображение се базира на средната стойност от плътността на щрихите по отношение белотата на хартията.
В продължение на години Instrument Flight*е развиван и подобряван. Днес софтуерът олицетворява едно решение с усъвършенствани модули за процесен анализ и оценка на качеството.
Както във всички inline, online и offline функциониращи системи за диагностика на процеса, стандартизация и управление на цветовете в печата, и в Instrument Flight*са заложени референтните стойности на Eurostandard*. В границите на тази технология в мастилените зони на печатната машина се регистрират повече измервателни полета. Заради полетата на сивия баланс, на щрихите и растерните полета процесните цветове после се управляват с по-малко стъпки – предимно с избрания приоритетен сив баланс, до Eurostandard.
Сложната диагностика на процеса се изразява и в документирането на тиража. Протоколите на Instrument Flight* могат допълнително да се запаметяват към протоколи на QualiTronic.
Дефинирани условия на печат
Стандартите на System Brunner – Eurostandard*, Globalstandard* и донякъде Nipponstandard*, са съобразени с особеностите на отделните пазарни региони. Защото наред със скалите на печатните мастила съгласно ISO 2846 и предложения ISO стандарт за печатните условия с включените нараствания на растерните точки съществуват още преференции: исторически установени, оптимизирани от производителя или от спецификата на региона скали относно нараствания на растерните точки. Въз основа на някогашната европейска скала и по-късната ISO скала System Brunner дефинира концепцията за Eurostandard и непрекъснато я допълва с още параметри на процеса. Самото наименование Eurostandard говори за амбицията да се наложи и приеме в Европа. В днешно време на всички печатари са известни характеризиращите таблици за различните условия и методи на печат, които се издават предимно при употреба на хартия клас ISO-12647от институции и комисии като Fogra, European Color Initiative (ECI) и GRACoL. Taka настоящите шест налични характеризиращи таблици за Instrument Flight* могат да се сравняват. Чрез интегрирането на софтуера в QualiTronic Color Control те се предоставят за избор и в решението от KBA. Въз основата на Eurostandard* са дефинирани 4 условия на печат върху промазани хартии и 2 условия за печат върху попивни хартии – с нарастване на растерната точка между 12 и 23%. В тези характеризиращи таблици са интегрирани и референтните стойности на ISO 12647-2 и -3. Освен това могат да се вземат предвид печатните условия на самата печатна база, т.е. посочени от потребителя печатни условия.
Нива на контраст на изображението и хексагонова диаграма
Много ноу-хау от Instrument Flight* се крие в Picture Contrast Technology (PCT). Тази технология за анализ на изображението се съобразява с човешкото цветово възприятие. Защото наблюдателят възприема наличните цветови отклонения с различна сила в зависимост от вида контраст (повече цветове, осветеност и формални симултанни контрасти) и богатството на контраста на картината – по-точно първо като изместване на цветовия баланс (C+M+Y) чрез противоположни нараствания на растерните точки в обхвата на средните тонове. Обратно – други влияещи величини, като градация на изображението или насищане, се възприемат по-слабо.
Колкото по-силен е контрастът, толкова по-малко наблюдателят възприема цветовите отклонения. Затова при такъв контраст толерансите за цветовите отклонения трябва допълнително да се настроят, докато не достигнат допустимия лимит. И обратно: При слаб контраст на изображението човекът реагира чувствително на цветовите отклонения, заради което тук толерансната граница трябва да е стеснена. Теорията за контраста на изображението помага на печатаря да покаже на възложителя, че видимите разлики между симулацията (proof) и тиражния печат не обуславят общовалидна оценка на качеството, а зависят от изображението.
Стойността DeltaEпри тези условия е твърде обща за дефинирането на толеранси. По-удачни са обособените от System Brunner четири контрастни нива, които се базират на обстойни количествени проучвания на контраста. Контрастните нива са нагледно представени в хексагоновата диаграма за цветовия баланс. Шестоъгълната графика представя толерансните граници отвътре навън. На монитора на QualiTronic има „хексагоново представяне“ и „баланс навигатор“, където хексагоновата диаграма може да се разглежда като мишена, тъй като актуалните резултати от измерванията за CMY, K и сивия баланс се визуализират като точно попадение.
Balance Navigator* e софтуер, който може да се използва само в пълната версия на Instrument Flight*. С негова помощ можете да модифицирате баланса и контраста. Чрез инструмента печатарят може да оптимизира визуалния ефект, без да рискува с „фини настройки“ стабилността на печатната система чрез нежелано прекомерно или недостатъчно намастиляване. За разлика от една конвенционално стандартизирана печатна машина, на която една намеса в чувствителния комплекс от влияещи величини може бързо да доведе до влошаване вместо подобряване на качеството, сложните алгоритми и контролните печатни ивици разрешават дилема та. Доколко един-единствен по рода си изключителен инструмент може да бъде полезен, ще могат да оценят особено печатниците, които често трябва да получават задоволително качество на печат в присъствието на клиента и да се съобразят с неговите специфични изисквания.
5-звездна оценка на качеството
Instrument Flight* разделя печатните продуктови групи според предназначението и изискванията на клиента в 5 качествени категории – от една звезда (най-ниска оценка) до пет зведи (най-висока оценка) според съвпаденията между сравняването на симулационния печат (proof) и редовния тираж:
Top (топ)***** – Пълно припокриване на изображенията, например при цветни реклами на цяла страница на козметични продукти със снимки на лица на млади жени и при професионални голямоформатни студийни снимки.
Lux (лукс)**** – Висока степен на припокриване между симулация и тираж, например при реклами на цяла страница и каталози за луксозни продукти на международни марки, както и студийни снимки.
Akzidenz (реклама)*** – Добра степен на припокриване между симулация и тираж, например при печат на рекламни материали с престижен характер от областта на културата, модата, изкуството, архитектурата.
Periodika (периодични издания)** – Приемлива степен на припокриване между симулация и тираж, например при печат на цветни достоверни печатни материали, които не са с луксозен характер, редакционни снимки в списания, както и публикации от областта на туризма, свободното време, професията.
Minimal (минимално)* – Слабоприпокриване между симулация (необвързано с цветове) и тираж, например при печатни материали без професионална насоченост.
По време на контрола на печатния процес, както и в протоколите за качеството, се показват 2 интерпретации на категориите на качество:
1. Черни звездички показват достигнатата към момента степен на оптимизация на печатната машина (съответно на симулацията) с всички вложени материали или само за една мастилена зона.
2. Бели звездички показват качеството на управление относно цветовия баланс и общия контраст.
При едновременно наблюдение на изображението, наподобяващо мишена, в хексагоновата диаграма оценката със звездичките е достоверна.
Instrument Flight* за акцидентни ролни офсетови машини
System Brunner разработи заедно с американския специалист по управленията QuadTechInc (QTI) преди повече от 10 г. inline управлението на плътността на цвета CCS-IF (Color Control System with Instrument Flight) за Heatset ротационни машини. От ноември 2008 г. на мястото на дотогава използваните видеоденситометри се наложи употребата на SpectralCam – комбинация от 31-bin спектрален фотометър и видеокамера, която отчита позицията на съответните мастилени зони в контролни микроивици и евентуално анализира грешките в рамките на измерения участък. С едно измерване се обхваща спектралният коефициент на яркост на повече от 10 измервани полета. Освен стойност на плътността Instrument Flight* представя въз основа на това и крива, изобразяваща растерната точка, и дава колориметрични стойности CIELAB и DeltaE (Data Central Colorimetric Reports).
С Instrument Flight* + L*a*b* в управлението на цвета се прибавят допълнително към досегашните величини и CIELAB стойностите, което води до още по-добро съгласуване с международните стандарти.
Първата инсталация на QuadTech CCS-IF с новата камера SpectralCam бе осъществена на КВА ролна офсетова машина Compacta C618 на швейцарското дружество SwissPrinters AG в Цофинген (Швейцария).
Отбелязаните със * наименования са регистрирани запазени марки на System Brunner AG. Други регистрирани марки, както и полезни модели или патенти не са отбелязани специално в тази статия. От това не следва да се заключава, че съответните обозначения са свободни или могат да се ползват свободно.
Постигнете по-бързо желаните цветове, стабилизирайте качеството

Още статии от същата категория
-
Автор: Polygrafiа Magazine
0 10 неща, които трябва да знаем за ... -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 3D принтерите -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Kodak ColorFlow Software – спасете се от ... -
Автор: Атанас Джажев
0 Друпа, моя любов -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Xerox реализира мащабен проект за ... -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Heidelberg Anicolor – технология, която ...