Свързано с темата за тежестта на ученическите раници, преминавайки към предложението за конкурс за нови просветни шрифтове, продължаваме и достигаме до този много интересен и, според мен, нерешен обективно досега въпрос. Предлаганият метод е инженерен и не се отнася до психо-физиологични критерии и изисквания. Той не касае и чисто естетическата оценка на даден шрифт, която е индивидуална и зависи от представите на оценяващия дизайнер. Очевидна е важността на „неинженерните“ методи за оценка, резултатите от които следва да бъдат включени с предварително оценената им тежест при интегралното оценяване.
Как обективно и съпоставимо да бъде оценявано оптималното съотношение между информационната плътност на шрифтовете и ергономичността им на четене, съобразени с хигиената на зрението и специфичните възрастови изисквания на читателите, в частност на децата?
Важно условие е при тестване на различни шрифтове да бъдат постигнати напълно съпоставими и приети от всички резултати. За целта следва да бъде използвана една и съща компютърна конфигурация с принтер и инсталирани на нея всички необходими софтуерни пакети, в т.ч. и тестваните шрифтове.
Забавно допълнение и добро предизвикателство е и инициирания от Клъстер Българска медия и печат неформален конкурс за най-късо българско изречение с всички букви от нашата азбука.
Създаване на сравними тестови материали
Подготовката за тестване започва с приемане на тестов текст с обем примерно 2500 знака с шпациите. В него следва да присъстват всички знаци от азбуката с тяхната средна за езика честота на срещане.
В текста, като отделен абзац, следва да бъде и най-късото изречение на български език. Засега издиреното най-късо изречение, за съжаление с неизвестен автор, е следното:
За миг бях в чужд плюшен скърцащ фотьойл. (Общо 33 знака без шпациите, като буквите А, Л и О се повтарят.)
Тестовата страница е с формат А4. При нейното оформление се използват еднакви т.нар. „стилове“, в които е различен само шрифтът. Използва се най-често срещаното междуредие от 120% по отношение кегела на шрифта. Отделните абзаци са с различен кегел. Сричкопренасянето е включено.
Шрифтовете следва да се ползват в техния генеричен пълнофункционален вид — без допълнителните модификации, възможни в съвременните издателски пакети. Наличните кърнинг-двойки и хинтове обикновено се активират или променят от софтуера на шрифта при преминаване на един от параметрите над определено ниво — най-често това е използвания кегел.
Тестовите страници се оформят и експортират от член на журито като векторни PDF-файлове с максимално високо качество. Тези файлове са изходни да следващите аналитични стъпки и се разпечатват за протокола.
Всички междинни файлове също се разпечатват и заверяват с дата и час от журито за протокола.
Оценка на информационната плътност
Използват се изходните PDF- файлове.
Със специализиран софтуер се изчислява общата квадратура в кв. см на всички абзаци с тествания шрифт. За целта може общата дължина на редовете да бъде умножена по средната им височина (от базова до базова линия), като последният ред на всеки незапълнен абзац се прибавя с реалната си дължина.
Измерва се и дължината на най-късото изречение (НКИ).
Коефициентът на информационна плътност (Кип) се изчислява като брой знаци на кв.см.
Пример:
2500 знака заемат 18х22=396 кв.см или Кип= 2500/396 = 6,1313 зн./кв.см.
НКИ = 93,5 мм.
Изчисленията се правят в електронна таблица с еднаква точност на изчисляване.
Оценка на ергономичността (читаемостта)
Симулираме критично качество на визуализация, сравнима с некачествени печат, монитор или дисплей, както и четене при слабо осветление. Критерият е максимален брой на прочетени знаци от шрифт.
Създадените векторни файлове се растеризират по еднакъв начин и се записват като TIF-файлове с еднакви параметри. Тези параметри са със сравнително ниска резолюция, примерно в два варианта — 72 dpi и 150 dpi.
Може да се манипулира и коефициентът на контрастност — до каква степен, ще стане ясно след предварителни изследвания.
Така получените еднакво обработени файлове се дигитализират по обратен път с различен софтуер за оптическо четене (OCR — Optical Character Recognition) и се броят непрочетените букви. Очевидно, при настройките на OCR-софтуера следва функциите на самообучение да не бъдат активни. Първоначалното му настройване следва да бъде направено (и описано в документацията на търга) с внимателно подбран шрифт, съдържащ основните букви на кирилицата.
Коефициентът на техническа ергономичност или читаемост (Кте) се изчислява като съотношение между прочетените и всички букви за конкретната растеризация.
Пример: При прочетени всичко 2483 букви на 150 dpi, коефициентът на техническа ергономичност Кте/150= 2483/2500 = 0,9932;
При прочетени всичко 2267 букви на 72 dpi, Кте/72 = 2267/2500 = 0,9068/72.
Предложение за интегрален сравнителен коефициент.
След като са определени Кте/150 и Кте/72, както и Кип, за изчисляване на интегралния коефициент Ки те се умножават.
Ки/150 = Кте/150 х Кип = 0,9932 х 6,1313 = 6,08960716.
Ки/72 = Кте/72 х Кип = 0,9068 х 6,1313 = 5,55986284.
Шрифтът с по-висок Ки е с по-добри показатели.
В цялата система за оценяване на шрифтовете тези резултати се отразяват с предварително определен тегловен коефициент.
Постигане на консолидиране и прозрачност
Тъй като не е известно подобен подход досега да е реализиран, неговото създаване и внедряване следва да стане в следните стъпки:
1. Разработка на проект от Клъстер Българска медия и печат за финансиране по ОП, по НИФ или друга форма.
2. Идентифициране, проучване и детерминиране на всички критични точки, съществени за представителността и съпоставимостта на резултатите.
3. Прецизиране на технологията. Изследване на няколко софтуерни пакета за OCR с различна логика и оптимизация на автоматичното разпознаване на знаците и удобна статистика на резултатите. От полза би било да се влезе във връзка със създателите им, за да се проучи до каква степен и как при техните разработки са ползвани и знания за психо-физиологичните аспекти на възприемане на текст от читателите. Избор на един или два такива пакета. Уреждане правото на ползване.
4. Създаване на специализиран софтуер за обработка на резултатите, тестване.
5. Предоставяне на тестова версия на системата и специализирания софтуер на всички участници в конкурса за бета-тестове и предложения.
6. Финална версия, която влиза в пакета с тръжни книжа.
Целта е създателите на шрифтове още по време на своята работа да имат инструмент за обективна оценка на показателите „техническа ергономичност“ и информационна плътност.
Съвсем логично е предложеният метод за оценка на ергономичността на шрифтовете да бъде доразвит и прилаган и при анализ на други техни показатели. Например светлотата на шрифта, отнесена към ергономичността му. Без съмнение ще бъде получен най-сетне и обективен отговор при дискусията за ергономичността на двете основни използвани у нас форми на печатния шрифт. Това са традиционните, най-често използвани от издателите шрифтове и тези с използване на ръкописните форми според съвременните възгледи на част от проектантите.