Целенасоченият обмен на знания във веригата за създаване на общополезни продукти, наречена „печат“, прави бранша все по-интересен. В тази връзка концернът manroland участва под различни форми в изследователски проекти в областта на нанотехнологиите. Един от тях е така нареченият Nanocure, в който manroland, съвместно с партньорски фирми, стимулира нанотехнологични приложения в печата.
При нанасянето на слоеве, например върху метални повърхности, както и в печатарската индустрия, технологиите за полимеризация и втвърдяване под лъчево въздействие отбелязват бурно развитие. Във фокуса на проекта Nanocure е нанотехнологично приложение на втвърдяване под въздействието на ултравиолетови лъчи, което с новите изследвания ще направи UV печата още по-атрактивен.
Средният ръст на потребление на UV мастила през последните години е между 5 и 8%. Причина за това е по-високата производителност, благодарение на изключително бързото втвърдяване на нанесеното мастило, което от своя страна позволява незабавната довършителна обработка на отпечатаните продукти. Друго предимство на UV технологиите е, че мастилата не са на базата на разтворители. Дори проблемни за печат невсмукващи мастилата материали, като например фолиа, отлично се поддават на печат с UV мастила. Като контрапункт на тези предимства трябва да се посочат предизвикателствата като високата енергоемкост на процеса на сушене и възможното преминаване на органични фотоинициатори върху опакованите продукти.
В рамките на колективния проект Nanocure се изследва нова класа модифицирани фотоинициатори и базиращи се на тях печатарски мастила, печатни лакове и лепила, които се втвърдяват под въздействието на ултравиолетови лъчи. Целта на проекта е значителното повишаване на ефективността при превръщане на енергията на излъчването, постигането на по-висока степен на екологична безвредност и рентабилност на системите, ограничаването на опасността за здравето.
Партньорите по проекта са специалисти в областите на цялата производствена верига за планираните нови мастила и лакове:
Институтът INM-Leibniz Institut für Neue Materialien GmbH в Саарбрюкен изследва целенасочената модификация на изходните вещества;
Фирма Zeller+Gmelin GmbH Co KG отговаря за включването на модифицираните фотоинициатори във втвърдяващи се под въздействие на UV лъчи печатарски мастила и лакове;
Фирма Eltosch Torsten Schmidt GmbH изследва подходящи системи, втвърдяващи се под въздействието на UV лъчи и ги оптимизира по отношение разхода на енергия;
Концернът manroland AG изследва работата на новите мастила и лакове в печатарските машини;
Университетът на провинция Саар, катедра „Физикохимия“, към един от научно-техническите факултети, извършва важни съпътстващи изследвания, например по анализа на слоевете.