Спомням си първите ми стъпки във флексопечата — голям завод за опаковки в Асеновград разполагаше с изключително модерна за времето си флексомашина Windmöller & Hölscher, модел Soloflex, с централен барабан, която даваше възможност за първи път в България да се печатат висококачествени опаковки, но реално се използваше за щрихов печат (текст и прости картинки), понеже въпросът как точно да се проектира дизайнът, за да бъде отпечатан реалистично, все още нямаше отговор.
Флексопечатът е специфична технология, а дизайнерите, разглезени от лекотата, с която се проектира за печат с листови офсетови машини върху покрита (хромова) хартия, подхождаха към флексо-проектите като към офсетови.
А разликите са огромни. Първо, флексото е тип висок печат, което означава, че елементите, които пренасят мастилото, физически са по-високи от непечатните елементи. Това е сериозен проблем при печата на изолирани малки участъци с растерни запълвания, много светли тонове и преходи на даден цвят към 0%.
Освен това регистърът е доста по-неточен от този при листовия офсет — разминавания в пасера от порядъка на десети от милиметъра са нормални, даже може да се каже, че са в кръга на добрите пожелания — особено при машините втора употреба, с каквито изобилства българската флексо-индустрия. Можете да си представите какво се получава при печат на „пробит“ бял текст в например кафяв фон, съдържащ C, M и Y.
Нека прибавим към това и пълната липса на стандартизация — мастила, растер-валове, материали (медии) за печат, работни условия...
При офсетовия печат е лесно — там всичко е стандартизирано, дори в повечето софтуери е достатъчно да укажем, че ще ползваме тази технология и те, на базата на стандартни ICC профили ще симулират на екрана резултата, който можете да очаквате, с висок процент достоверност.
Ако пък искате по-точна прогноза — една цветопробна система, базирана на Epson Stylus Pro 4880 и Efi Colorproof eXpress може да постигне ΔЕ average≈1 и струва по-малко от 2000 Евро!
Как стоят нещата при „флексото“?
От моя собствен опит — проектирал съм над 100 пълноцветни опаковки за флексопечат върху полиетилен, полипропилен, комбинирани каширани и метализирани фолиа за въпросния завод в Асеновград, като външен дизайнер през периода 1996–1999 г. — знам, че дори да свършиш перфектно работата си, няма как да го докажеш, ако възникне проблем при печата.
Много дизайнери изпращат на флексопечатниците всевъзможни импровизации под гордото име „цветна проба“ и после притискат печатарите да постигнат визуална идентичност с тези псевдопроби.
Това е некоректно по следните причини — дори да допуснем, че изпратеният еталон е отпечатан на професионална дигитална или аналогова цветопробна система, сигурно е, че системата не е била правилно настроена, т.е. тя не е била подготвена да симулира реалните мастила, медии, оборудване и условия на печат в конкретната печатница — най-често се изпращат цветни проби по стандарта за листов офсет на coated хартия, каcо дори се прилага стикер „OK“, „Verified“ или „Passed“, с кратък протокол за съответствие с толерансите на стандарта — но, забележете, това е стандарт за офсетов печат, а флексопечатницата няма нищо общо с него!
Да не коментираме случаите, когато като „цветна проба“ се изпращат обикновени инк-джет или лазерни разпечатки, парчета от „заимствани“ опаковки или листове хартии със залепени парченца PVC фолио, които показват, че „червеното трябва да бъде между това тук и онова там“!
Хората, работещи във флексопечатната индустрия, заслужават решение, даващо възможност за лесна, евтина, бърза и достоверна симулация на тиражния печат.
Epson прави първата голяма стъпка в тази посока — принтерът Stylus Pro WT7900 е първият в света, който предлага комбинацията от изключително широко цветно прос транство (важно за симулирането на Pantone и други директни цветове), стабилност на цвета между различни поръчки през голям интервал от време (важно за прецизността на отпечатваната цветна проба) и печат с бяло мастило (незаменимо при симулациите на опаковки върху прозрачен и метализиран материал).
Използвайки авангардни технологии, лабораториите на Epson създават бяло мастило на органична основа — микроскопични сферички с куха сърцевина принуждават светлината да се отразява по такъв начин, че наблюдателят получава илюзията, че вижда бял цвят. Още по-впечатляващо е, когато видите за колко плътно, наситено бяло става въпрос. Няма канцерогенни съставки, изпарения и миризма или вредни за околната среда вещества.
Освен това цветът на бялото и плътността му могат да бъдат контролирани, така че да се симулира реалното бяло мастило, използвано в конкретната флексо-машина.
Принтерът може на един пас да печата първо цветния слой, после белия, което при прозрачна медия позволява да се симулират опаковки от каширани фолиа, като изображението се вижда от обратната страна на отпечатания филм по същия начин, както се прави в реалния тираж.
При метализирани фолиа първо се печата бялата подложка, а после върху нея — цветният слой. Списъкът с технологичните новости е дълъг — няма да се впускаме в подробности, защото в случая това не е най-важното. Основното е, че този продукт на Epson променя „правилата на играта“ — той няма аналог в областта на дигиталната цветна проба. Достъпен, прецизен, автоматизиран, неизискващ поддръжка, лесен за управление и произвеждащ несравним по качество резултат, този принтер създава нeсъществуващи досега възможности за хората, работещи в областта на печата на опаковки, да оптимизират работата си и да повишат удовлетвореността на клиентите си. При това, без да се разоряват за инвестиции или консумативи, дори и по българските стандарти за цени.
За да се превърне Epson Stylus Pro WT7900 в индустриален стандарт, е нужна и поддръжката на водещите доставчици на софтуер за цветна проба и управление на работния поток — и тя е налице! Efi, CGS, GMG, ESKO Artwork, Kodak осигуряват безпроблемно внедряване на новата технология във вашето производство.
От своя страна ние от FACTOR.BGкато ProFocus и сервизен партньор на Epson и дистрибутор на Efi, и пръв и единствен сертифициран от FOGRA инсталатор на системи за дигитална цветна проба в България, ще осигурим практическия процес на стандартизиране на печатните ви процеси, профилиране на флексо-машините ви, инсталиране, настройване и въвеждане в експлоатация на системата и обучение на персонала. Осигуряваме доставка на консумативи и медии, както и гаранционна и извънгаранционна поддръжка на оборудването на място при вас.