Въведение
В офсетовия печат изображението се предава от печатната форма на междинен носител (офсетовото платно) и от него – на печатния материал. За точното предаване на изображението е необходимо да се осигури оптимално налягане при печат. То се състои от три компонента: налягане между формения и офсетовия цилиндър, налягане между опорните рингове на цилиндрите и налягане между офсетовия и натисковия цилиндър. Постигането на оптимално налягане е свързано с правилното настройване на разстоянията между цилиндрите, както и с правилния избор на офсетово облекло.
Важно значение за постигането и поддържането на оптимално налягане при печат имат деформационните свойства на офсетовото облекло, които зависят от състава на облеклото и определят характера на деформациите, възникващи в зоната на контакта. Съставът на облеклото може да е различен: офсетово платно + калибриран картон (твърдо облекло), офсетово платно + гума (полутвърдо облекло), офсетово платно + филц (меко облекло).
Целта на настоящото изследване е да се определи влиянието на деформационните свойства на офсетовото облекло върху някои параметри на печатното изображение.
За постигането на тази цел са поставени за решаване следните задачи:
1. Изследване на двуцветни отпечатъци (черно и магента), получени при използването на меко и твърдо облекло; измерване на 40% и 80% растерови полета и Dv (плътно поле 100%) за всеки цвят;
2. Статистическа оценка на получените от измерванията резултати;
3. Сравняване нарастването на растеровия тон при 40% и 80% за меко и твърдо облекло;
4. Изследване нарастването на растеровия тон в зависимост от получената оптична плътност за меко и твърдо облекло;
5. Въз основа на получените резултати – определяне на възможностите за градационно възпроизвеждане на оригинала при използването на меко и твърдо облекло.
I. Теоретични основи на деформационните явления в печатния процес
Деформация. Видове деформации. Закон на Хук
Деформациите се делят на обратими и необратими (остатъчни). При обратимите, след отстраняване на външните сили, първоначалната форма на тялото се възстановява напълно. Материали, които показват такива отнасяния, са пъргави или еластични, а тяхната деформация – пъргава или еластична. При остатъчната деформация новопридобитата форма се запазва и след прекратяване действието на външните сили. В този случай материалите са пластични, а деформацията – пластична. При някои тела се наблюдават и двата вида деформация – при отстраняване на външното въздействие първоначалната форма се възстановява не напълно – процесът има частично обратим характер.
Ефектът, предизвикан от външните сили, зависи както от големината им, така и от тяхната посока, а също и от напречното сечение на подложената на деформация проба. Ето защо в механиката външното въздействие се свързва не със самите сили, а с напрежението σ, т.е. силата F, отнесена към напречното сечение A:
F
σ = —— (1)
A
където:
σ – напрежение
F – приложена сила
A – напречно сечение на пробата
Важна особеност на всички еластични (пъргави) тела е, че деформацията им се описва със закона на Хук. Съгласно този закон, относителната деформация ε, т.е. отношението на придобитата деформация към изходния размер на пробата, е правопропорционална на напрежението σ:
σ
σ = E.ε, или ε = —— (2)
Е
където:
σ – напрежение
E – модул на еластичност
ε – относителна деформация
Модулът на еластичност E представлява напрежението, при което относителната деформация е равна на единица (E = σ при ε =1). Колкото той е по-голям, толкова е по-малка деформацията при дадено напрежение.
Законът на Хук е приложим само до достигане на определена (гранична) стойност на напрежението (граница на еластичността), след което се появява остатъчна (необратима) деформация, която не се подчинява на този закон (2).
На практика печатната форма не се деформира и за получаване на необходимия контакт би било необходимо значително налягане. Това не е желателно и по тази причина се използват еластично-пластични облекла, които се обтягат върху офсетовия цилиндър. Облеклото компенсира неравностите на хартията, на печатната форма и на печатарската машина. Неравностите на хартията са различни за всеки лист, на печатната форма са специфични за всяка една, а на печатарската машина са относително постоянни. Това налага определени изисквания към деформацията на облеклото:
• Необратими деформации – за компенсация на неточностите на печатарската машина и печатната форма;
• Обратими деформации – за компенсация на неравностите на хартията.
Релаксационни процеси. Релаксация и ретардация при полимерните материали
За разлика от твърдите тела, за които е характерна много малка обратима деформация, и от течностите, при които са възможни неограничени деформации, високополимерните материали притежават достатъчно здравина при големи обратими (високоеластични) деформации.
Релаксационни процеси, в широк смисъл на думата, се наричат протичащите във времето процеси на преминаване от едно равновесно състояние в друго равновесно състояние. Две от най-важните релаксационни свойства, характерни за полимерните материали и които до голяма степен определят техните механични отнасяния, са релаксация на напрежението и ретардация (еластично последствие или закъсняваща деформация).
Релаксацията на напрежението се изразява в това, че в условия на постоянно зададена стойност на деформация, с течение на времето в системата се намаляват вътрешните напрежения и приложеното механично напрежение, необходимо за поддържане на тази деформация, ще намалява.
Ретардацията, която се нарича още еластично последствие или закъсняваща деформация, се изразява в това, че при полимерите с течение на времето, при постоянно зададено напрежение, деформацията нараства (2, 3).
Физичният смисъл на времето на ретардация е различен от този на времето на релаксация. Първото определя достигането на 63% от равновесната деформация, а второто – спадането до 37% на първоначалното напрежение. Тези две понятия трудно се разграничават и в литературата често се смесват (3).
Облеклата в печатарските машини също се намират в условия на постоянно зададена стойност на деформация, при което в тях намаляват вътрешните напрежения и се намалява налягането при печат (1).
Деформация на облеклото в зоната на контакт
В зоната на контакта облеклото изпитва три вида деформации (фиг.1):
• Пъргави – изчезват веднага след излизане от зоната на контакта;
• Еластични – изчезват с течение на времето;
• Пластични – остатъчни, необратими деформации.
На графиката по абсцисната ос е нанесено времето t, а по ординатата – относителната деформация ε. В момент t1 при прилагане на натоварване F, в облеклото възниква мигновена деформация на свиване (участък ОА на графиката). В течение на времето t1 – t2 деформацията на свиване постепенно расте (участък АВ), като скоростта на натрупване на деформация постепенно пада.
Общата сумарна деформация на свиване се определя като О1B. При сваляне на натоварването F в т. t2, част от деформацията мигновено изчезва (участък ВС). В точка t3 спадът на деформацията практически се прекратява. Останалата в облеклото деформация съответства на участък DO2. Анализът на кинетиката на деформацията при постоянно натоварване показва, че съставът на деформацията не е еднороден. В момент на прилагане и сваляне на натоварването, възникват и изчезват мигновено обратимо пъргави деформации – εп. За времето t1 – t2 в облеклото постепенно се развиват, натрупват еластични и остатъчни деформации. За времето t2 – t3 еластичните деформации εел постепенно изчезват, а в момент t3 (съответстващ на спиране на наблюдението), се запазва остатъчната деформация εост. Общата или сумарна деформация на облеклото е:
εСУМ = εП = εЕЛ = εОСТ (3)
където:
εСУМ – обща или сумарна деформация
εП – пъргава деформация
εЕЛ – еластична деформация
εОСТ – остатъчна деформация
Пъргавата деформация εП възниква и изчезва практически мигновено и е предизвикана от преместването на отделни звена на молекулите под действие на натоварването.
Остатъчната или истинската пластична деформация εОСТ, предизвикана от необратимото преместване на молекулите помежду им с преодоляване на междумолекулните сили на взаимодействие, във високополимерните материали е неосъществима. За това остатъчната деформация може да се разглежда само при определени технологични условия. При работна скорост на печатарската машина времето между натоварването и свалянето му е много кратко и облеклото не успява напълно да се възстанови, т.е. остатъчните деформации имат характер на необратимост.
Еластичната деформация εЕЛ, както и пъргавата, е обратима, но се развива и изчезва с течение на времето. В началото на печатане на тиража, свиването на облеклото е чувствително и постепенно намалява. Този процес се нарича разработване или стабилизиране на облеклото. В зависимост от неговия състав, времетраенето и начинът на протичане на процеса са различни.
При печатане на по-големи тиражи намаляването на налягането в зоната на контакта е причина за намаляване на преноса на мастилото, намалява се оптическата плътност на отпечатъка и се влошава градационното ú цветопредаване. Поради това, за облекла следва да се подбират материали, в които преобладават пъргавите и бързите еластични деформации.
Технологични функции на налягането в печатния процес
За получаване на качествен отпечатък, в процеса на печат е необходимо да бъде създаден достатъчен контакт между печатната форма, офсетовото платно и печатния материал. Основният печатен материал – хартията, има неравна и негладка повърхност. Големината на грапавините в профила зависи от вида на хартията и може да достигне 25 – 30 μm. При такъв релеф е невъзможно да се предаде мастилото от всички печатащи елементи на хартията. Необходимо е тя да бъде изравнена, за да се осигури пълен контакт по цялата печатаща площ. Следователно, налягането в печатния процес изпълнява следните технологични функции:
• Изравнява неравностите по повърхността на хартията за осигуряване на пълен контакт между офсетовото платно и хартията;
• Осигурява пренасяне на мастилото в необходимото количество от формата върху хартията;
• Подпомага първоначалното закрепване на мастилото чрез проникването му в микрорелефа и порите на хартията.
Към налягането има две основни изисквания:
• За предаване на слой мастило с еднаква дебелина от всеки печатащ елемент, налягането трябва да е еднакво по цялата площ на печатната форма;
• Налягането трябва да не се променя в рамките на целия тираж.
Количествените изисквания към налягането зависят от различни технологични фактори (1).
Облекло на натисковата площ в офсетовия печат
Върху налягането в офсетовия печат голямо влияние оказват съставът и напрежението на облеклото, както и неговите физични свойства. Последните определят характера на деформациите, възникващи в зоните на контакта (4,5).
За производство на еластично облекло се използват високополимерни материали, притежаващи пъргаво-еластични свойства. Облеклото не е абсолютно пъргаво тяло. По време на печат то се натоварва периодично под натиск и се разтоварва след излизане от зоната на контакта. При тези условия възниква напрежение, което се подчинява на следната зависимост:
σ = Е1.ε.К (4)
където:
σ – напрежение, в Ра;
ε – относителна деформация на облеклото;
Е1 и К – коефициенти, зависещи от характера на облеклото.
При контакт на облеклото с печатната форма и хартията, преимуществено значение имат деформациите на свиване и пъргавината на облеклото. В процес на печат в облеклото възникват напрежения, в резултат на деформациите на разтягане, свиване и преместване.
На фиг. 2 е показана схема на основните усилия, действащи на облеклото при обтягането му и при печат в зоната на контакта на офсетовия цилиндър с формения или печатен цилиндър.
При обтягане облеклото се разтяга (РНАТ), а под натиска на печатния и формения цилиндър се свива (РCВ), премества се по допирателната на цилиндъра и се разтяга под действие на свиващите и преместващи усилия. В процеса на печат основно значение имат усилията на свиване и разтягане на облеклото.
Пълната деформация на облеклото се определя от сумата на пъргавата, еластичната и пластичната деформация. Пъргавата деформация изчезва след сваляне на натоварването, а пластичната е необратима и остава след излизане от зоната на контакта.
Пъргаво-еластичните свойства на облеклото зависят от деформационните свойства на офсетовото гумено платно и на подложения материал. Колкото е по-твърдо облеклото, толкова деформациите му са по-малки и съответно възпроизвеждането на изображението е по-точно. Изборът на облекло зависи от състоянието на печатарската машина и гладкостта на хартията. При неточности в работата на печатарския апарат и при грапави хартии, е необходимо облеклото да има по-големи деформационни свойства, т.е. да е по-меко, за да компенсира неравностите на хартията и неточностите на печатарския апарат. Това е съпроводено и с по-големи нарушения при възпроизвеждане на изображението.