Оптична плътност и нарастване на растеровия тон
За определяне влиянието на облеклото върху качествените характеристики в офсетовия печат са изследвани отпечатъци, получени при използване на меко и твърдо облекло. Измерени са оптичната плътност D на плътни полета и нарастването на растеровия тон при 40% и 80% в черно и магента.
Оптическата плътност (D) се определя чрез коефициента на отразена или преминала светлина, както следва:
D =——1gρ (5)
или
D =——1gτ (6)
където:
D — оптическа плътност
ρ — коефициент на отразяване на светлината
τ — коефициент на преминаване на светлината
В полиграфията нарастването на растеровия тон (от фотоформата на отпечатъка) е разликата между площта на растеровата точка на фотоформата и тази на точката на повърхността на отпечатания лист. Както поради технически причини, така и поради ефекта на поглъщане на светлината, печатът без нарастване на растеровия тон е невъзможен. Нарастването на растеровия тон е един от най-критичните фактори, свързани с качеството на печат.
Цялостното нарастване на растеровия тон представлява сумата от физичното (също така наричано техническо) и оптическо нарастване (6). Джаксън (Jackson 1990) дефинира физическото нарастване като цялото физическо нарастване на размера на растеровата точка, което възниква при всяко превръщане на изображението от цветоотделянето на оригинала до получаването на отпечатания лист.
Килийн (Killeen 1995) обяснява, че оптичното нарастване на растеровия тон е визуално явление, дължащо се на поглъщането на светлината от мастилото и на нейното разсейване от повърхността на хартията. Когато светлината попадне върху място, на което няма изображение (бяло поле), то тя се разсейва и част от нея попада под растеровата точка. Тази светлина не може да бъде отразена обратно към наблюдателя и се казва, че тя е „погълната“. Като резултат растеровите точки изглеждат по-тъмни и по-големи, отколкото е тяхната реална плътност и размер, дължащи се на разсеяната и погълната от мастилото и хартията светлина. Цялостното нарастване на растеровия тон е показано на фиг. 3 — вижда се, че физическото нарастване е 15% , а оптичното — 2%. Ето защо цялостното нарастване е 17% .
Уравнение на Мурей и Дейвис (Murray — Davies)
През 1936 година Александър Мурей изразява връзката между оптичната плътност и площта на растеровата точка. Изследванията на Мурей са в основата на уравнението на Мурей и Дейвис. Последното изчислява едновременно физичното и оптичното нарастване на растеровия тон (т.е. цялостното нарастване). Сравнението на стойностите за отпечатаната растерова точка (измерени с денситометър, отчитащ отразената светлина) със стойностите, измерени на съответната фотоформа (с денситометър, отчитащ преминала светлина) дава нарастването на растеровия тон. Уравнението на Мурей и Дейвис е било прието като стандарт при изчисляване на цялостното нарастване на растеровия тон (физическо и оптическо). Уравнението има следния вид:
–(D(t) — D(p))
1 — 10
TW =——————————————— . 100 (7)
–(D(s) — D(p))
1 — 10
където:
TW — растеров тон, %
Ds — оптическа плътност на плътно поле
Dt — оптическа плътност на растерово поле
Dp — оптическа плътност на хартията
Уравнение на Юл и Нилсон (Yule — Nielson )
Уравнението на Юл и Нилсон е модификация на уравнението на Мурей и Дейвис, която се използва за изчисляване на физическото нарастване на растеровия тон. Уравнението включва „n — фактор“, който се променя в зависимост от типа на хартията, използваното мастило и като резултат се изразява само физическото нарастване. Уравнението отстранява светлоразсейващия ефект (оптичния ефект) и позволява да се измерят отделно физичното и оптичното нарастване на растеровия тон. Очевидно е, че стойностите, получени по уравнението на Юл и Нилсон ще бъдат по-ниски от тези по уравнението на Мурей и Дейвис. Уравнението има следния вид:
–(D(t) — D(p))/n
1 — 10
TW =——————————————— . 100 (8)
–(D(s) — D(p))/n
1 — 10
където:
Ds — оптическа плътност на плътно поле
Dt — оптическа плътност на растерово поле
Dp — оптическа плътност на хартията
n — емпирично изчислен фактор, който е определен за всяка система от специфични материали (хартия и мастило) — (6)
II. Експериментална част
За определяне влиянието на облеклото върху качествените характеристики в офсетовия печат са изследвани отпечатъци, получени при използване на меко и твърдо облекло. Измерени са оптичната плътност D на плътни полета и нарастването на растеровия тон при 40% и 80% в черно и магента.
Оптимално намастиляване
Оптималното намастиляване е това, при което се допуска известно нарастване на растеровия тон при достатъчно висока наситеност на отпечатъка. Определя се по метода на максималния печатен контраст по следната формула:
DV — DR
K =————————— (9)
DV
където:
K — печатен контраст
DV — оптическа плътност на плътно поле 100%
DR — оптическа плътност на растерово поле с относителна площ на фотоформата 70-80%
Прави се серия от отпечатъци от явно недомастиляване до явно пренамастиляване и по формулата се изчислява печатният контраст. Тази стойност на DV, при която се получава максимален печатен контраст, е оптималната.
Като се има предвид влиянието на печатната машина, хартията и мастилото върху нарастването на растеровия тон, стойностите на DR ще бъдат различни. Ето защо оптималното намастиляване се определя за конкретни условия на печатния процес. Основно правило е дебелината на мастиления филм върху печатната форма при офсетовия печат да е приблизително еднаква по цялата площ, а градационното и цветово възпроизвеждане да се осигурява от различния растеров тон в отделните части на изображението.
Условия, при които са направени отпечатъците
За получаване на отпечатъците са използвани позитивни печатни форми, предварително очувствени. Оптималната експонация е определена по метода на FOGRA. Използваната хартия е двустранно повърхностно облагородена с маса m = 130 g/m2. Мастилата са черно и магента, Europe скала, CMYK.
1) Твърдо облекло — машина Roland 200, 2+0 цвята, редът на нанасяне на мастилата е черно, магента;
2) Меко облекло — машина Planeta, 1+0 цвята, редът на нанасяне на мастилата е магента, черно;
При подготовка на машината е постигнато намастиля изследванияване в рамките на допуска за отклонение от оптималните стойности (табл. 1).
В таблица 2 са посочени допуските за нарастване на растеровия тон при твърдо облекло на офсетовия цилиндър.
За черно нарастването на растеровия тон при 40% може да е с 3% повече, т.е. да е 64%, а при 80% — с 2% повече, т.е. да е 95%.
Тест формата се състои от полета с различна оптична плътност за определяне на намастиляването; растерови полета от 10 до 100% за определяне нарастването на растеровия тон; контролна скала за определяне на сив баланс; поле D за приплъзване и дублиране. При изследване на отпечатъците са измерени растерови полета 40% и 80%, и DV (плътно поле 100%).
Оптичната плътност и нарастването на растеровия тон на получените отпечатъци са измерени с денситометър Gretag Macbeth SpectroEye при следните настройки:
• Цветoва температура D50;
• Ъгъл на стандартен наблюдател 2°;
• Статус Е за денситометрични измервания;
• Използване на поляризационен филтър;
• С нулиране по бялото (хартията) в полето на грайфера.
При изследване на отпечатъците, получени при използването на меко и твърдо облекло, са измерени оптичната плътност D и нарастването на растеровия тон при 40% и 80%. Анализирани са всички получени резултати, които попадат в допустимите стойности за оптимално намастиляване.
Статистическа оценка на резултатите, получени от проведените измервания
При многократното измерване на случайната величина y при едни и същи условия се получават данни, в които към действителната стойност на измерваната величина се наслагват случайни въздействия. Изследователят обаче се интересува от истинската стойност на y, както и от големината на разсейването около нея.
Основните числени характеристики на случайните величини са математическото очакване my и дисперсията σy2 (7).
Оценката на математическото очакване, която се нарича средна стойност ( ), се изчислява по формулата:
n
Σ yi
_ i = 1
y =———————————— (10)
n
Оценката на дисперсията, която се отбелязва с Sy2, се изчислява по формулата:
n _
Σ (yi — y)2
i = 1
Sy2 =———————————— (11)
n — 1
Числото ν = n — 1 в знаменателя се нарича брой степени на свобода. При n = 1 наблюдение не може да се изчисли дисперсията и да се оцени разсейването на данните около математическото очакване.
Корен квадратен от Sy2 се нарича средноквадратично отклонение на случайната величина и има нейната размерност:
Получените стойности за S, т.е. разсейването на данните около математическото очакване, са най-малки при определяне на оптичната плътност на черно и магента при меко и твърдо облекло.
Грешката при определяне средните стойности за нарастването на растеровия тон има по-високи стойности, като тя е по-голяма при 40%, отколкото при 80% и за двата цвята, както при меко така и при твърдо облекло.
От статистическата оценка на получените резултати се вижда, че нарастването на растеровия тон при използването на меко облекло е по-голямо в сравнение нарастването при твърдо облекло. При 40% нарастването при меко облекло е средно около 20% по-голямо от това при твърдо облекло, а при 80% то е около 7-8% по-високо. При определяне на оптималното намастиляване по метода на максималния печатен контраст, по-голямото нарастване на растеровия тон за 80% при мекото облекло ще доведе до по-ниска оптимална стойност на DV. А при построяване на градационните криви се вижда, че при една и съща оптическа плътност на оригинала, колкото е по-ниска максималната оптическа плътност на отпечатъка, толкова възпроизвеждането на оригинала е с по-голяма загуба на информация, т.е. използването на меко облекло води до по-неточно възпроизвеждане на изображението.
В случай, че се използват едни и същи стойности за DV опт за твърдо и меко облекло, по-голямото нарастване на растеровия тон при меко облекло ще доведе до значителна загуба на информация, особено в средните и високите тонове.
Графично представяне на получените резултати
Получените от измерванията резултати са представени графично. Кривите, които описват получените зависимости, са построени по метода на най-малките квадрати. На фиг. 4 и фиг. 5 е показано нарастването на растеровия тон за магента и черно при меко и твърдо облекло.
От двете фигури се вижда, че нарастването на растеровия тон и за двата цвята (черно и магента) е идентично и е по-високо при използването на меко облекло.
На фиг. 6 и фиг. 7 е сравнено нарастването на растеровия тон за измерваните два различни цвята (черно и магента) съответно при меко и твърдо облекло:
Получените графики показват, че мастилото не оказва влияние върху нарастването на растеровия тон при определен тип облекло.
Освен нарастването на растеровия тон в зависимост от вида на използваното облекло (меко и твърдо) е изследвано и нарастването на растеровия тон в зависимост от получената оптична плътност на отпечатъка. На фиг. 8 и фиг. 9 е показано нарастването на растеровия тон при 40% и 80% за меко и твърдо облекло в зависимост от получената оптична плътност.
От двете фигури се вижда, че в дадения интервал на оптична плътност (1.75 — 2.00) има постепенно нарастване на растеровия тон при 40% и 80% за твърдо облекло, докато нарастването за меко облекло в тази област има относително постоянна стойност. Това означава, че при твърдо облекло е за препоръчване намастиляването да се поддържа към средните и горните граници на допуска. А при меко облекло явно намастиляването следва да се определи и то ще бъде с по-ниски стойности от това за твърдо облекло.
III. Изводи
1. Нарастването на растеровия тон при използването на меко облекло е по-голямо в сравнение с нарастването при твърдо облекло. При 40% нарастването при меко облекло е средно около 20% по-голямо от това при твърдо облекло, а при 80% то е около 7-8% по-високо.
2. В случай че се използват едни и същи стойности за оптимално намастиляване за твърдо и меко облекло, по-голямото нарастване на растеровия тон при мекото облекло ще доведе до значителна загуба на информация, особено в средните и високите тонове.
3. Мастилото не оказва влияние върху нарастването на растеровия тон при определен тип облекло.
4. При твърдо облекло е за препоръчване намастиляването да се поддържа към средните и горните граници на допуска. При меко облекло явно намастиляването следва да се определи и то ще бъде с по-ниски стойности от тези за твърдо облекло.
5. Въпреки че стойностите за оптимално намастиляване при меко облекло са по-ниски, а нарастването на растеровия тон и загубата на информация са по-големи, изборът на облекло зависи от състоянието на печатната машина и гладкостта на хартията. При неточности в работата на печатния апарат и при грапави хартии, е необходимо облеклото да има по-големи деформационни свойства, т.е. да е по-меко, за да компенсира неравностите на хартията и печатния апарат. В такива случаи е възможно използването на меко облекло да даде по-добри резултати.
Влияние на деформационните свойства на офсетовото облекло върху някои параметри на печатното изображение

Още статии от същата категория
-
Автор: Polygrafiа Magazine
0 10 неща, които трябва да знаем за ... -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 3D принтерите -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Kodak ColorFlow Software – спасете се от ... -
Автор: Атанас Джажев
0 Друпа, моя любов -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Xerox реализира мащабен проект за ... -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Heidelberg Anicolor – технология, която ...