Photokina 2006 — най-грандиозният празник в света на фотографията — вече е история. Да се опише е невъзможно — каквито и думи да използвам, те ще са слаби в сравнение с усещането, което породи у мен, и което едва ли някога ще забравя.
Изключително мощно, бляскаво и живо, тазгодишното изложение в Кьолн е най-голямото от създаването му през 1950 г. до днес. На площ от 230 000 m2 бяха разположени уникални щандове, обсипани с всякаква фото- и видеоапаратура, осветление, аксесоари, софтуер, принтери, скенери, монитори, албуми и рамки за снимки, и какво ли още не. Съпътстващите шоупрограми, презентации и разкази на водещи фотографи събираха изключително много жадна за знания публика и създаваха необичайно приятна атмосфера. С блеснали очи хилядите посетители трескаво обикаляха от щанд на щанд и с треперещи от вълнение ръце се докосваха до най-новите продукти на световните гиганти в производството на фото- и видеотехника. Навсякъде имаше изградени постаменти с подредени върху тях фотоапарати, оборудвани с най-скъпите и качествени обективи, и всеки, който пожелае, можеше да снима специално аранжирани за целта композиции, или да направи фотосесия на красиви манекенки.
Да не забравя да спомена и фотографските изложби, пред които буквално се губеше ума и дума. В първа палата, в която от Photokina 2000 традиционно се помещава „Меката на изложбите” — Visual Gallery, бяха експонирани наистина впечатляващи снимки, секващи дъха и отнасящи те в незнайни вълшебни светове.
И преди да ви представя най-атрактивните нови продукти, част от които бяха показани официално за първи път на тазгодишното изложение, ще ви спомена накратко някои цифри и факти.
Първата Photokina е била национално събитие, организирано през 1950 г., и се оказало много успешно — било посетено от 75 000 души, което вероятно е и причината впоследствие да придобие международен характер. През 1954 г. е било прието да се провежда веднъж на две години. Абсолютният рекорд по посещаемост е бил поставен през 1996 г., когато посетителите на изложението са били 169 000 от 137 страни.
Photokina 2006 е много близо до този рекорд — 162 000 посетители от 153 държави. Що се отнася до участниците на таз-годишното издание, те са 1579 компании от 46 страни. Акредитираните журналисти, отразяващи събитието, са били над 5500.
В света на огледално-рефлексните фотоапарати Photokina 2006 ще се запомни с изобилието от нови модели от ниския клас. Почти всяка една от големите фирми имаше по една нова DSLR камера, като общата тенденция е спазването на съотношението 10/1000. И сега вероятно се чудите какви са тези цифри. Ами това означава 10 мегапик села на цена до 1000 Евро — превърнали се почти в стандарт за всички нови огледално-рефлексни камери от ниския клас. Оптичният стабилизатор в тя-лото на фотоапарата и систе-мата за почистване на прахта от матрицата вероятно също ще станат еталон, което, разбира се, е добре дошло за хилядите фотоентусиасти.
Panasonic, Samsung и Sony са фирмите, които чрез кооперирането си с големи производители на обективи успяха да разтуптят сърцата на много потребители. Carl Zeiss конструира и произвежда обективите за Sony Alpha DSLR-A100, а Leica се грижи за оптиката на новия Panasonic DMC-L1. Новият модел на Samsung е GX-10 е аналогичен на Pentax K10D и съответно е с байонет на Pentax.
Непоклатими на първите си позиции, Canon и Nikon също представиха по един нов DSLR модел — Nikon D80 и Canon EOS 400D, а Olympus извади на бял свят наследника на E-330 — 10-Мпикселния E-400, който до момента е най-малкият и най-лек DSLR апарат, базиран на стандарта 4/3.
Pentax и Sigma обаче като че ли направиха най-големия бум с новите си модели. 10-Мпикселният Pentax K10D, който с нетърпение се очаква и в България, е с изключително интересни функции, сред които вграден в тялото стабилизатор, устойчивост на влага и прах и др. Що се отнася до Sigma — най-сетне почитателите на трислойната матрица Foveon X3 дочакаха новия 14-Мпикселен фотоапарат на компанията с такъв сензор — Sigma SD14. Макар и предпродукционен модел, всеки посетител можеше да го подържи в ръцете си, да го разгледа и поснима.
Не ми се иска да пропускам и една легендарна фирма, която за първи път на Photokina 2006 представи пълна гама нови цифрови фотоапарати. Вероятно се досещате, че става въпрос за Leica — еталон за качество и здравина вече години наред. Leica M8 — първият цифров представител на серията М, е безспорен флагман с разделителна способност 10 Мпиксела и големина на матрицата 27х18 mm. Най-радващото за старите почитатели на марката е, че е съвместим с всички М обективи, произведени от 1954 г. насам! Другият DSLR представител на Leica е Digilux 3, който е 7,4-Мпикселен, с 4/3 NMOS матрица.
Вълната нови компактни мо-дели, която в последните годи-ни непрекъснато залива пазара, не подмина и Photokina 2006. Всяка фирма показа средно по пет нови модела, повечето от които със сходни характеристики. И тук 10-те Мпиксела явно са започнали да се превръщат в еталон за разделителна способност, въпреки малките размери на матриците в компактните камери.
Новата мода в тази област е възможността за снимане във формат 16:9, вграждането на стабилизатор, бил той оптичен или електронен, и големите дисплеи — 2,5–3 инча. Тук трябва да се отбележат две фирми — Sony и Pentax, които в моделите си Sony Cyber-shot DSC-N2, DSC-T50 и Pentax Optio T20 са вградили чувствителен на допир екран с големина 3 инча и разделителна способност 230 хил. пиксела. Fujifilm също изненада почитателите си, като за първи път във Fujifilm Finepix S6500fd вгради автофокусна система за разпознаване на човешкото лице, чрез която то остава винаги на фокус, независимо дали обектът се движи или не.
Накратко ще ви представя някои от най-интересните ком-пактни модели от Photokina 2006, които по една или друга ха-рактеристика се отличават от „масата“ нови камери.
Сред представените седем компактни модела на Canon най-голямо впечатление правят че-тири от тях:
• Canon PowerShot A710 IS и Digital IXUS 850 IS, които са с разделителна способност 7,1 Мпиксела, 1/2,5-инчова матрица и вграден оптичен стабилизатор.
• Canon Digital IXUS 900 Ti — с титанов корпус, разделителна способност 10 Мпиксела и големина на матрицата 1/1,8 инча.
• Canon PowerShot G7 — новият представител на G серията с разделителна способност 10
Мпиксела, големина на матрицата 1/1,8 инча и 6х оптичен Zoom. За жалост обаче липсва удобният въртящ се дисплей.
Casio — фирмата, популярна с елегантните си модели тип „кредитна карта“, отново не изневери на традициите, като продължава серията Exilim с два нови фотоапарата. Casio Exilim EX-S770 с разделителна способност 7 Мпиксела е с дебелина едва 1,73 cm и тегло 127 g и може да възпроизвежда неанимирани PowerPoint презентации. Exilim EXZ700 също е 7-Мпикселен и притежава следяща автофокусна функция — полезна за всички, обичащи да снимат спортни състезания или движещи се обекти.
В новата продуктова палитра на Fujifilm са включени два компактни модела от високия клас — 6-Мпикселният FinePix S6500fd и 9-Мпикселният FinePix S9600, които имат 10,7-кратно оптично приближение (28–300 mm, аналогично на 35 mm камера). Както вече споменах, FinePix S6500fd има вградена автофокусна система за разпознаване на лицето.
Без съмнение измежду четирите нови компактни модела на Kodak най-голямо впечатление прави „двуокият“ Kodak EasyShare V507, наследник на популярния EasyShare V610. С разделителна способност 7,1 Мпиксела и големина на матрицата 1/2,5 инча, двата му обектива осигуряват заснемане както на широкоъгълни пейзажни фотографии, така и на обичайни семейни снимки. Единият е с постоянно фокусно разстояние 23 mm, а другият е Zoom обектив с фокусно разстояние 39–117 mm.
В компактния клас Nikon представи пет модела от серията Coolpix — L5, L6, S7c, S9 и S10, сред които най-интересен е „наследникът“ на Coolpix S6 — S7c. Разделителната му способност е 7 Мпиксела, има вграден електронен стабилизатор, чувствителност от 50 до 1600 ISO и безжична връзка. Чрез функцията WLAN заснетите снимки могат да се изпращат по електронна поща директно от фотоапарата, например.
Популярната серия mju на Olympus, превърнала се в концепция, беше продължена и на тазгодишната Photokina. На изложението компанията представи пет нови модела — μ 725 SW, μ 730, μ 740, μ 750 и μ 1000, сред които най-голям интерес предизвика μ 725 SW. Той беше породен от високата водоустойчивост на фотоапарата — до дълбочина 5 m, за разлика от предишните модели, които издържаха до 3 m дълбочина. Всички модели mju са с разделителна способност 7 Мпиксела, като един-ственото изключение е μ 1000, който е 10-Мпикселен.
Panasonic е фирмата с доста почитатели на компактните ù модели. И това е разбираемо — всички имат вграден оптичен стабилизатор, приятен дизайн и добри функционални възможности. Представените на изложението нови фотоапарати Panasonic Lumix DMC-FX07, DMC-FX50, DMC-FX3 и DMC-FX2 не отстъпват на традициите — те също са с вграден стабилизатор, обективи с 3х до 4х Zoom, като впечатление правят DMC-FX07 и DMC-FX50, чието фокусно разстояние е 28–102 mm — долна граница, не чак толкова често срещана в компактните камери. DMC-FX2 пък предлага 10-Мпикселна разделителна способност, 4х оптичен Zoom, който също започва от 28 mm, формат на кадъра 16:9 и снимачни режими с приоритет на блендата и скоростта. Всички нови модели записват и върху новата високоскоростна карта памет SDHC.
Pentax е една от най-продуктивните компании. Освен огледално-рефлексните K110D и K10D, тя представи още шест нови компактни модела от серията Optio. Сред тях се отличават 7-Мпикселният Pentax Optio T20, който има 3-инчов чувствителен на допир дисплей, и 10-Мпикселният Optio A20 с вграден стабилизатор на изображението.
Безспорно голям интерес предизвика новата серия на Samsung — New Vision. Трите модела NV3, NV7 OPS и NV10 се отличават с изключително стилен дизайн, издържан в черно и синьо. От тях най-привлекателен е NV7 OPS, който е 7-Мпикселен с матрица с големина 1/2,5 инча, 7,1-кратно оптично приближение, режими с приоритет на блендата и на скоростта, вграден оптичен стабилизатор и 2,5-инчов дисплей с разделителна способност 230 000 пиксела.
Тук не бива да пропускам и новия (все още) прототип на Sigma — DP1, предназначен за пейзажна фотография. Разделителната му способност е 14 Мпиксела (!), матрицата — Foveon X3 (20,7х13,8 mm), работи в RAW и JPEG формат и е с постоянно фокусно разстояние 28 mm. За жалост не са известни достатъчно подробности за него, тъй като, както вече казах, Sigma DP1 беше представен само като прототип.
Sony представи три нови модела компактни камери — Cyber-shot DSC-N2, DSC-T10 и DSC-T50, два от които (DSC-N2 и DSC-T50) са с 3-инчов чувствителен на допир дисплей. Фотоапаратите от серията Т имат вгра-ден оптичен стабилизатор, 3х оптичен Zoom и работят с чувствителности от 80 до 1000 ISO.
И така, уважаеми читатели, накратко ви запознах с новостите от Photokina 2006. Разбира се, всичко това е крайно недостатъчно, имайки предвид изключително богатото разнообразие от модели, анонсирани буквално дни преди събитието. Въпреки огромното ми желание, не е възможно всичко това да се опише в една статия. Надяваме се, че тези продукти скоро ще „пристигнат“ и на българска земя, че ще можем да им направим подробни тестове и да изразим безпристрастно мнението си за тях.