Всъщност, той искал само да въведе малко ред на работното си място — през 1989 г. британският физик Тим Бърнърс–Лий (Tim Berners–Lee) създава информационна мрежа към Европейския институт за ядрени изследвания CERN (от предишното френско название — Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire), на базата на която само за няколко години се развива световната мрежа WWW. Въпреки че първоначално изгледите съвсем не били добри...
Когато Тим Бърнърс-Лий разработва преди 20 години теза си „Управление на информацията: едно предложение“, той не е могъл и да предполага дори, че неговият проект ще се поставя един ден редом с откриването на подвижния набор от Йоханес Гутенберг.
Британският специалист по информатика работи тогава в CERN, институт за мащабни изследвания по физика на елементарните частици, близо до Женева, Швейцария. За да се ограничи в някакви граници информационният хаос в института, Бърнърс-Лий иска да създаде широка информационна мрежа. Първоначално ръководството на института въобще не се въодушевява от идеите на младия британец. „Мъгляво, но изключително интересно“, пише тогава неговият шеф Майк Сендал на листа, който днес е изложен в стъклена витрина в CERN — един вид като „Акт за раждане“ на World Wide Web (WWW). Е, трябвало да минат доста години, преди да се наложат тезите на Бърнърс–Лий...
Хаос в документите
Британецът, тогава 33-годишен, отива в Швейцария, за да разработи нови методи за запис и работа на нов електронен ускорител. В онзи момент в института се използват най-различни видове компютри и формати на документи. Посредством създадената през 1988 г. хипертекстова система, изследователите навсякъде по света е трябвало да получат възможност за достъп до резултатите на колегите си.
Но без „истинска заявка“ за проектиране Бърнърс-Лий не получава ресурси за разработка на концепцията си. Така формулира той през март 1989 г. своя документ, който обаче няма нищо общо със същинските изследователски цели на CERN — физиката на елементарните частици. „Нямаше Форум, от който можех да очаквам отговор. Нищо не се случваше“, спомня си Лий през 1999 г. в книгата си „Weaving the Web“. С къртовски труд, посредством лични разговори и дълги имейли, Тим Бърнърс, заедно със своя колега Робърт Кайлиау, се опитва да убеди изследователите в CERN и специалистите по информационни технологии по целия свят в своята уеб концепция.
Три важни аспекта
Проектът за World Wide Web (WWW) съдържа три важни аспекта: Бърнърс-Лий разработва „Hypertext Markup Language“ (HTML), езикът, който описва как се форматират страници с хипертекстови връзки (линкове), на базата на най-различни изчислителни платформи. Посредством „Hypertext Transfer Protocol“ (HTTP) той дефинира езика, който биха използвали компютрите, за да комуникират чрез интернет. Освен това, с „Universal Resource Identifier“ (URI) той формулира схемата, чрез която се създават и могат да се намират документни адреси.
С цел да даде тласък на работата в своето лоби, в коледната вечер на 1990 г. Бърнърс-Лий създава уеб сървъра info.cern.ch на своя компютър NeXT. Но за повечето потребители на персонални компютри тогава мрежата е недостъпна — липсват удобни потребителски браузъри за PC. Освен това потребителите в мрежата се ограничават с единични онлайн доставчици като CompuServe, AOL или Btx.
Основите са поставени през 1993 г.
През април 1993 г. с важен формален акт CERN поставя основите на успеха на развитите от Тим Бърнънс-Лий идеи. Институтът разрешава използването на уеб от обществеността и съзнателно се отказва от плащания на лицензи или патентоване. Но „победата“ на WWW в средата на 90-те години е вън от CERN. Най-важната интернет общност в САЩ се „скачва“ с главозамайваща скорост с „влака“ на WWW. Студентът Марк Андрийсен (Andreessen) от Илинойския университет разработва първия мозаичен браузър и по-късно чрез Netscape превръща своя софтуер във водеща онлайн платформа. Основателят на Microsoft Бил Гейтс открива тенденцията през 1994 г., започва да преследва Netscape и подклажда „войната на браузърите“.
През 1994 г. Тим Бърнърс-Лий заминава за САЩ, за да основе World Wide Web Consortium (W3C) към Масачузетския технологичен институт.
В тази колегия под негово ръководство и до днес се стандартизират техническите разработки на уеб. За заслугите си британецът получава рицарско звание и ордена „Knight Commander of the Order of the British Empire“ от кралица Елизабет ІІ. През 1997 г. той получава британския „Order of Merit“, носители на който имат право да бъдат само 24 души.
В крайна сметка Бърнърс-Лий не става супер богат като Бил Гейтс или Марк Андрийсен. Когато го питат дали не се ядосва от факта, че не е получил по-голяма финансова печалба от разработката на мрежата, той отговаря: „Аз взех съзнателни решения как да протече животът ми и не бих ги променил.“