Във връзка с провеждането на тазгодишния Ipex организаторите на изложението учредиха наградите „Шампиони в печата“, за да бъде почетен огромният принос на съвременниците ни, повлияли развитието на печатарската индустрия в глобален мащаб.
В периода между април 2008 г. и началото на Ipex 2010 всеки в индустрията имаше възможност да номинира жив човек, който има изтъкнат принос в печата, където и да е по света. Предвид динамиката в еволюцията на печата номинациите можеха да са за новаторски технологични разработки, иновативни изобретения, невероятни приложения, зашеметяващи изпълнения на проекти, динамичен дизайн за печат или изключителна отдаденост в обслужването на клиенти. Предложенията трябваше да бъдат придружени от около 100 думи, обобщаващи специалното въздействие, което кандидатът е оказал върху печатарската индустрия.
IAC (Консултативният комитет на Ipex) се задължаваше всяко тримесечие да обсъжда номинациите и да обявява победител за периода — общо десет „Шампиони в печата“ за времето на подготовката на Ipex 2010. Всеки лауреат следваше да бъде уведомен и да получи наградата на Ipex 2010 „Шампион в печата“. Освен това в галерията „Шампиони в печата“ на уебсайта на Ipex следваше да бъде публикувана снимка на всеки лауреат заедно с кратко резюме на ценния му принос към печатарството. Ipex 2010 се ангажира да организира и официална церемония за връчване на наградите на всичките десет „Шампиони в печата“ по време на изложението, което се състоя между 18 и 25 май 2010 г. в Бирмингам, Великобритания..
Освен чрез попълване на онлайн формуляра за номинация на адрес www.ipex.org/champions в специалния раздел „Шампиони в печата“ (Champions of Print), посетителите на изложението можеха да дадат своя глас и директно в кутията за гласуване, намираща се на щанд 9A 73.
Маркетинговият директор на Ipex 2010 Ник Крейг Уолър направи следния коментар: „Много сме развълнувани от старта на нашите награди „Шампиони в печата“, тъй като те предоставят брилянтна платформа, чрез която да откроим и почетем упоритата работа, усилията и времето на колеги от индустрията по целия свят. Има толкова много известни и невъзпети герои в нашия бранш и провеждайки конкурса възможно най-отворен, ние се надяваме да имаме интернационална група от личности, които ще получат престижната ни награда.“
„Тази амбициозна инициатива демонстрира нашата отдаденост към глобалния печатарски пазар, както и към иновацията и съвършенството в една много динамична индустрия. До началото на Ipex 2010 ще има постоянна анкета за гласуване, така че ако даден претендент не бъде избран от първия път, той или тя могат да бъдат вписани отново. Очакваме с нетърпение да се срещнем лично с лауреатите на „Шампиони в печата“ и да почерпим от техния опит“ — заключва Ник Крейг Уолър.
Вероятно вече сте любопитни да научите как протече гласуването и кои са „Шампионите в печата“. Ето ги и тях — личностите, получили доверието и признанието на колегите си от световната печатарска общност:
Бени Ланда е носител на първата награда „Шампион в печата“ на Ipex. Наградата бе връчена на Ланда, който повежда развитието на дигитални технологии за цветен офсетов печат, както и за неговия забележителен принос към индустрията на графичните изкуства.
Авторката на Хари Потър Дж. К. Роулинг бе избрана за втория „Шампион в печата“ заради нейния изключителен принос към книгопечатането. Тази престижна награда демонстрира признателността към нея за огромното позитивно влияние, което оказа върху печатната индустрия чрез своя невероятно успешен Хари.
Франк Романо, заслужил професор на Рочестърския технологичен институт, е избран за третия „Шампион в печата“ на Ipex. Кариерата на Франк Романо обхваща 50 години работа в сферата на печатната и издателската индустрия. Много хора го познават като редактор на International Paper Pocket Pal или са чели някоя от хилядите статии, които той е написал. Автор е на 46 книги, включително на съдържащата 10 000 термина „Енциклопедия на графичните комуникации“ (създадена в съавторство с Ричард Романо), която е препоръчвана като задължително четиво по темата. Неговите книги за работния процес на QuarkXPress, InDesign и PDF са сред водещите в своите области. Той е автор на повечето книги за дигитален печат. Основател е на осем издания, а негови рубрики биват публикувани в WhatTheyThink.com. Професор Романо е и редактор на EDSF Report. Чете множество лекции, като на практика по едно или друго време е изнасял речи пред почти всички значими клубове, асоциации, групи и професионални организации.
Д-р Джон Уорнък и д-р Чарлз Гешке, съоснователи на Adobe Systems Incorporated, са почетени с наградата на Ipex 2010 „Шампиони в печата“ за техния огромен принос и влияние върху развитието на печатната индустрия. Консултативният комитет на Ipex, който представлява голям брой основни изложители, посетителски групи и търговски асоциации, им връчи официално наградата в знанк на признание за тяхната роля в изобретяването на технологията Adobe® PostScript®, революционизирала печата и предпечата чрез предлагането на радикално нов подход в отпечатването на текст и изображения върху хартия. Джон Уорнък каза: „За нас е удоволствие да приемем наградата на Ipex „Шампиони в печата“. Когато с Чък основахме Adobe през 1982 г., се надявахме нашата технология да има потенциала да направи важен принос към комуникацията на идеи. Но ако някой ни беше казал, че ще е част от революционизирането на печатната и издателската индустрия, щяхме да реагираме скептично. Късметлии сме, че винаги сме наемали умни и креативни хора в Adobe. Гордея се, като казвам, че Adobe е изградена на базата на основната технология, която продължава да революционизира начина, по който светът се ангажира с идеи и информация, било чрез печат, в мрежата или посредством всевъзможни устройства.“
Лорд Боб Гаврън, основател на една от най-големите печатни компании в света, е амбициозен „Шампион в печата“ и един от най-успешните бизнесмени в индустрията. След като основава St. Ives през 1964 г., лорд Гаврън прави дружеството публично през 1985 г. и уверено води на пазара през следващите десет години. Той се пенсионира като председател през 1993 г., но остава в борда като неизпълнителен директор до 1998 г. Също така е и председател на Guardian Media Group от 1997 г. до 2000 г.
Консултативният комитет на Ipex избира Джон Кросфийлд за седми „Шампион в печата“ като признание за неговата роля на пионер в технологиите Autotron за автоматичен контрол на регистъра и цветно сканиране, които той разработва със своя екип в Crosfield Electronics. Джон Кросфийлд основава Crosfield Electronics през 1947 г., за да проектира и изработва оборудване за контрол на преси. Първото изобретение на компанията — автоматичният контрол на регистъра за ротогравюрни преси Autotron, е продукт на визията на Джон за подобряване на качеството на цвета и постигане на значително по-ниски разходи за материали.
Ipex 2010 обявява бащата на модерната CTP технология Дан Гелбарт за следващия носител на наградата „Шампиони в печата“. Г-н Гелбарт, осмият пионер в индустрията, на когото се присъжда тази награда, е избран заради много важна роля, която е изиграл в преминаването от аналогов към дигитален предпечат.
Журито на наградата на Ipex 2010 „Шампиони в печата“ нарушава традицията и връчва последната награда не на отделно лице, а на печатната група, която според тях е оказала максимално позитивно влияние върху индустрията и която е била ярък пример за пионерство и иновация. Основана през 1864 г., RR Donnelley е глобален доставчик на интегрирани комуникации и главният световен доставчик на пълни печатни и свързани с печата услуги, включително аутсорсинг на бизнес процеси. Под ръководството на президента и главен изпълнителен директор Томас Дж. Куинлан III компанията продължава да разширява предлаганите услуги чрез стратегически придобивания и предлагане на подобрени решения в комерсиалния печат, директната поща, финансовия печат и много други области на над 60 000 клиенти в целия свят.
Безспорно класацията „Шампиони в печата“ е едно невероятно хрумване и инициатива, която допринесе за разнообразяването на IPEX 2010, но по-интересни са глобалната визия и чувството за принадлежност към световната полиграфическа общност, която имаха възможност да преживеят както организаторите, така и участниците в инициативата — номиниращи и номинирани. Неволно си задаваме въпроса: Ще доживеем ли да видим българско присъствие в някоя толкова престижна класация? Но има и друг, по-важен въпрос: Ако колегите ни от други страни са имали времето, традициите, нивото, за да бъдат номинирани в конкурса, то кои наши колеги са участвали като номиниращи? За съжаление на този въпрос не мога да отговоря, защото не разполагам с информация, но откровено трябва да признаем, че ни липсва (може би не на всички, но на преобладаващата част от нас) дори и капацитетът да номинираме този или онзи, защото за целта е нужна повече информираност, глобален поглед за нещата, пък и самочувствието, че сме равноправни членове на световната професионална общност. За всичко това трябва време и фокусиране върху материята. Имаме ги.