На 23 ноември в хотел „РИУ Правец Ризорт“ се състоя последната за тази година среща на Съюза на печатарската индустрия в България. Една от причините за избора както на мястото, така и на времето за провеждане на срещата беше очакваното съгласие на Министъра на икономиката, енергетика и туризма на Република България г-н Трайчо Трайков да разговаря с представителите на бранша.
Във встъпителните си думи г-н Петър Кънев, председател на Съюза, отбеляза, че въпросите, които от много време витаят в печатарските среди, се натъкват на сериозни законови трудности и трябва да бъдат задълбочено обмислени и обстойно обсъдени, преди да бъдат предприети конкретни мерки, за да не попаднем „под ударите на закона“. Проблемите са до болка познати. Това са лихвите по кредитите — които са извън прекия ни обсег, нередовните платци — които само съдът може да определи като такива, въвеждането на минимални прагове за цените на отделните изделия — действие, което е обект на преследване от страна на Комисията за защита на конкуренцията.
Най-напред думата получи г-жа Цветанка Апостолова, директор на Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография. Тя разказа за работата и успехите на гимназията, както и за трудностите, които училището среща в условията на днешния ден. Понастоящем в гимназията се обучават около 550 ученици в редовна форма, разпределени в 22 паралелки, от които 7,5 паралелки полиграфия, 6 фотография, 5,5 графичен дизайн и 3 компютърна графика. Има и задочна форма, където се обучават 80 човека. Материалната база, макар и да не е най-съвременната, е на прилично равнище и създава възможност за практическа работа на обучаемите от всички специалности. Това са напълно оборудваният участък за печат, базата за предпечат и репродукционни процеси, участъкът за книговезка работа. Г-жа Апостолова сърдечно благодари на г-н Кънев за усилията, които е положил, и на „Хайделберг България“ за щедростта да предоставят на гимназията една двуцветна машина. През първите години учениците в гимназията изучават историята и развитието на печатните производства. В следващите три години придобиват задълбочени професионални познания, а в края на обучението полагат държавните зрелостни изпити и държавните изпити за професионална квалификация. Професионалното задочно обучение продължава 2 години и завършва с държавен изпит за професионална квалификация. В съответствие с нуждите на бизнеса се извършват обучения по частни въпроси под формата на курсове за повишаване на квалификацията.
Към казаното г-н Кънев добави, че „Хайделберг“ са предоставили двуцветната машина по програма на немското правителство, а благодарение на щедростта на manroland България петима ученици от гимназията получават стипендии.
След това беше представен пристигналият междувременно Министър на икономиката, енергетика и туризма на Република България г-н Трайчо Трайков. За казаното по време на разговора с него можете да прочетете в специалния репортаж на списание полиграфия, публикуван ва настоящия брой. В продължилата един час среща бяха казани много неща. Качеството на диалога можете да прецените сами от публикацията.
След разговора с г-н Министъра срещата на Съюза на печатарската индустрия в България продължи според предварително обявения дневен ред.
Повдигнат беше въпросът за възможностите Клъстер българска медия и печат да кандидатства за финансиране по европейски проекти. Главният секретар на СПИБ г-н Румен Трифонов информира присъстващите, че вече има постъпило предложение за сътрудничество по програма за оползотворяване на отпадъците, където КБМП може да участва.
Докато се дискутираше въпросът за европейските програми, стана дума и за сътрудничеството между Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография и „Дедракс“ ООД. Думата взе г-н Стойко Василев, управител на фирмата. Той разказа за проекта по програма „Подобряване адаптивността на заетите лица“. Общата стойност на проекта е около 180 000 лева, от които 70% са грант, т.е. отпуснати по програмата. Колегата Василев използва случая да благодари на Националната гимназия за сътрудничеството по проекта и увери присъстващите, че това е реален проект и от него се очакват реални резултати, които ще бъдат полезни за всички, ангажирани с проекта, и могат да бъдат ориентир и за останалите фирми от бранша1.
Председателят на СПИБ повдигна въпроса за събираемостта на членския внос. 23% от фирмите-членове все още не са заплатили дължимото. Отбелязано бе, че повечето от тях не са малки фирми и не изглежда да са в невъзможност да внесат и без това ниския членски внос. Оттук дискусията тръгна в посока на трудната събираемост на средствата. Наистина всички фирми изпитват трудности в това отношение, но най-лошото е, че в тези трудни условия вече има „професионални крадци“, които са завлекли не една и две печатници, а и немалко доставчици на хартия. Рецепта за излизане от това положение за жалост никой не можа да даде.
Петър Кънев с удоволствие обяви, че е излязла регистрацията на две запазени марки на името на Съюза на печатарската индустрия в България. Това са марките „Печатар на годината“ и „Търговец на годината“2.
После дойде ред на Петия балкански печатарски форум. Г-н Кънев обаче не пожела да го коментира, защото по думите му форумът е бил описан „великолепно“ в списание полиграфия3.
След това беше представен един от новите членове, който не присъстваше на предишната сбирка — „Мегапринт Трансферс“ ООД. От краткото представяне стана ясно, че фирмата се занимава със ситопечат и трансферни технологии. Справката в интернет дава допълнителна светлина относно процеса — става въпрос за трансфер на изображения върху текстил.
По организационни въпроси думата беше дадена на г-н Иван Вълканов. Той предложи в Съюза да се учреди дарителски фонд, в който според личното си виждане и по силата на вътрешен подтик членовете да внасят суми, които сами определят. Събраните средства да бъдат изразходвани за стипендии и подпомагане на специализираните учебни заведения. Друга линия за събиране на средства колегата Вълканов визира в доставчиците на консумативи, напитки и пр. на членовете на Съюза. Като изрично изискване към тях може да се предяви да внасят определен процент от направения оборот в дарителския фонд. На тези фирми ще се даде възможност да се презентират пред целия Съюз в замяна на даренията. Като контрапредложение веднага дойде идеята именно г-н Вълканов да се занимае с набирането и разпределението на средствата от бъдещия фонд.
После бе повдигнат въпросът за участието на Клъстер българска медия и печат в програмите за финансиране по т.нар. „меки мерки“. Взе се решение да бъде събрана по-точна информация, която да бъде предложена на вниманието на съюзните членове по време на следващата сбирка в края на януари или началото на февруари.
По следващата точка от дневния ред лентата беше върната към срещата от Старозагорски минерални бани и беше припомнено обещанието на г-н Пламен Крайски от кръга „Будител“ да предостави на СПИБ първия брой на списание „Български печат“. Г-н Кънев показа на присъстващите дарението и обеща да го предостави на списание полиграфия, за да бъде представено на всички колеги. Подробности можете да намерите в материала „(Без)Ценен подарък“, публикуван в настоящия брой на списанието.
По темата за кризата отново бе повдигнат въпросът за некоректните платци. Някои от колегите изразяват открито желание да назоват поименно, в специален сайт или форум онези, които им дължат големи суми и не желаят да ги заплатят, за да се предотвратят по-нататъшни злоупотреби с доверието.
Срещата приключи не поради изчерпване на темите, а поради напредналото време. Изводите от нея се налагат. На първо място, удобството и комфортът на един хотел като „РИУ Правец Ризорт“. Той беше избран заради важната среща с г-н Министъра, но така или иначе се оказа много удобен за всички присъстващи. Единственото „неудобство“, което беше подчертано, е близостта до столицата, а тя създава предпоставки вместо да общуваме по-дълго, някои колеги да се приберат по домовете си след привършване на деловата част. На второ място, видно е желанието на много от колегите срещите ни да надхвърлят досегашното ниво и да навлязат в ново измерение, където приятното се съчетава с полезното и се преосмисля ролята както на браншовата структура, така и на специфичното общуване в нея. На трето място, вследствие на досегашното общуване и по повод преосмислената роля на Съюза като браншова структура, започва да се схваща особената сила, която той ни дава. Самият факт, че един министър приема диалога с нас като колективен субект, вече говори красноречиво, че това е пътят за предявяване и отстояване на груповите ни интереси пред държавата. Стъпка по стъпка започваме да осъзнаваме, че много повече са нещата, които ни свързват, а това е едно наистина съвременно европейско мислене, надхвърлящо дребните интереси и тесните рамки на „провинциалното“, на балканското, на делничното. Това е едно модерно и демократично мислене, към което трябва да се стремим и което би ни издигнало, би ни направило повече европейци и би ни отредило заслуженото място на граждани на света, каквито всъщност сме.
1 Допълнителна информация за проекта ще намерите
в материала „Почерпено от опита на колегите“, публикуван в настоящия брой на списанието.
2 Подробности относно марките „Търговец на годината“ и „Печатар на годината“ ще намерите
в материала „Запазени марки на СПИБ“ в настоящия брой.
3 За информация виж списание полиграфия, бр. 5, с. 14-19.