Музеят „Земята и хората“, 6 октомври 2009 г., 19 часа. След дългите и кратки 60 години сградата, в която е възникнало списание полиграфия, макар и за кратко, отново го прие в обятията си.
Имаше нещо символично в това — мястото, където се е помещавала Държавната печатница през 1949 година, където вероятно е взето решението и е създадено изданието на българските печатари, да бъде домакин на партито по случай юбилея. Това „завръщане у дома“ видимо развълнува много от гостите, дошли да споделят този значим празник. Всъщност истинският дом за Списанието са и си остават сърцата на читателите, а там то отдавна си е създало свое запазено място.
Празнично настроение и развълнувани гости изпълниха преддверието, а постепенно и цялата зала на музея. Цветя, подаръци и усмивки, целувки, ръкостискания и приглушени разговори, възклицания, запознанства и наздрави ци белязаха встъпителната част на празненството. Проблясващите от време на време светкавици отбелязваха пристигането на поредния значим гост или уловената знаменателна среща между някои от титаните на полиграфическото общество...
Това можеше да продължи безкрайно, защото задушевните разговори рядко омръзват на хора, които години наред са споделяли сходна съдба, а общите теми са трудни за изчерпване, но домакините от „Принт енд пъблишинг“ поканиха всички присъстващи да се насочват към мястото, където стоеше модераторът на вечерта — Нели Петрова, изпълнителен директор на фирмата-издател. След приветствието към присъстващите г-жа Петрова отбеляза: „Не са много изданията по света, още по-малко в България, които могат да се похвалят с такова десетилетно присъствие. Мисля, че полиграфическата общност в България трябва да бъде изключително горда, че именно нейната браншова медия — списание полиграфия, вече 60 години е изразител на мислите и настроенията ù.
Нека заедно да съхраним историята и традициите си! Нека не забравяме, че общият ни успех идва само когато сме заедно и взаимно се подкрепяме!“
От името на браншовата организация, чийто печатен орган е списание полиграфия, думата получи г-н Венцислав Алексиев, заместник-председател на Съюза на печатарската индустрия в България. В обръщението си той каза: „Едва ли е необходимо точно на тази аудитория да обяснявам какво е за нас, печатарите, списание полиграфия. Това е една идея, която винаги ни е събирала и обединявала и ни е давала възможност професионално да се обогатяваме.“
Във връзка с юбилея Съюзът на печатарската индустрия в България присъди на Списанието и на дългогодишния му главен редактор г-н Васил Василев пчетните награди на СПИБ — макет на Гутенберговата преса. От името на Списанието наградата бе приета от издателя г-н Валентин Цолов. В отговор той каза: „Обръщайки се назад, да речем към последните сто години от нашата история, ще видим, че много малко са онези неща, които са останали задълго и които са достатъчно стойностни, за да можем да се гордеем с тях. Най-доброто за всички нас, за цялата ни гилдия, е че сред тези стойностни неща е и списание полиграфия. Едно списание, което благодарение на онези преди нас се е превърнало в институция, защото през всичките тези години е държало ръка върху пулса на времето и е било водач на хората, създавали печатното слово в България.“
Разбира се, всички очакваха с интерес думите на г-н Васил Василев, защото с неговата личност е свързан един дълъг етап от развитието на списание полиграфия, защото години наред е бил лицето на Списанието, защото именно той е причина то все още да съществува, независимо от трудностите в годините на прехода, защото той самият е живата история на това издание. Дълбоко развалнуван, г-н Василев разказа за онези, които с неимоверни усилия са създали и утвърдили списанието. В края на изложението си той отбеляза следното: „Сега други млади хора от следващата генерация се грижат за списанието. На тях искам да кажа: Не се спирайте на това, което вече сте постигнали! Трябва да се върви напред, трябва да се бърза! Много пъти в списанието съм писал — бързите изяждат бавните, а не големите — малките. Трябва да се бърза, да се съответства на това, което става в нашия печатарски свят! А то не е никак малко, то не е никак лесно и призванието на списанието е да подкрепи усилията на всички.“
И отново в символичен план, подобно на щафета, г-н Васил Василев предаде на г-жа Нели Петрова една страница от 42-редовата библия като символ на преклонението си пред великото дело на Гутенберг, а на г-н Валентин Цолов подари сувенир, който представлява група високопечатни букви от дърво, формиращи надписа полиграфия, като символ на предаване на списанието.
Накрая модераторът на събирането покани новия главен редактор на списание полиграфия Атанас Джажев, който отбеляза, че неговият принос за развитието на Списанието до момента е незначителен, и пое ангажимента, чувствайки подкрепата на общността и търсейки нейното съдействие, да даде най-доброто от себе си, цялата си сила и енергия за неговото бъдещо развитие, за да бъде съхранено и предадено на онези, които ще дойдат след нас, защото независимо от всичко, печатното слово ще просъществува във времето.
В края на официалната част бяха прочетени поздравителни адреси по случай юбилея от Президента на Република България г-н Георги Първанов и от Министъра на културата г-н Вежди Рашидов.
До края на вечерта домакини и гости имаха възможност отново да се потопят в атмосферата на взаимно уважение, задушевните разговори и колегиално общуване. За доброто настроение и приятното прекарване допринесоха изисканите храни и напитки, поднесени с много вкус, дискретност и финес от Рене кетъринг, както и приятната класическа музика — изпълнение на възпитанички на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров.“
За спомен всеки от гостите получи по един юбилеен брой на Списанието и специално изработения в лимитирана серия (200 броя) възпоменателен медал със златно покритие „60 години списание полиграфия.“