След дълга пролетно-лятна пауза и отлагане на плануваната за 18 юни среща на СПИБ, в края на месец септември полиграфистите подновиха обичайната си практика и се събраха в хотел „Двореца“ във Велинград.
Предварително разпратените от главния секретар на Съюза покана и предложение за дневен ред предвещаваха дълга и натоварена делова работа. При все това работната част от вечерта премина делово и беше белязана от колегиалност от страна на пасивните участници и липса на амбиция за изчерпателност от страна на активните.
В началото на деловата работа беше потвърден дневният ред на вечерта. След кратко въведение председателят на СПИБ — г-н Петър Кънев представи домакините на вечерта „Дойче лизинг–България“ и даде думата на търговския директор — Нено Станев. По време на своята презентация г-н Станев обърна внимание на структурата и специфичната практика в работата на лизингодателя. Акцентите в представянето му бяха свързани с приоритетните области, в които е фокусирано вниманието на „Дойче лизинг-България.“ Между тях са:
- полиграфията;
- строителството;
- машиностроенето.
Друг интересен акцент беше предпочитанието към производители от Германия. Господин Станев прикани потенциалните ползватели на лизингови схеми, при закупуване на оборудване от немски производители да потърсят услугите на „Дойче лизинг“ поради факта, че фирмата има предварителна информация и система за проследяване рейтинга на производителите, което скъсява решително времето за отпускането на лизинг. След официалната част в кулоарите той сподели, че при доказване на потенциала си всяка фирма, дори и българска, може да вдигне рейтинга си и да продава продукцията си чрез лизингови схеми, но за целта е необходимо да премине през утвърдената процедура за оценка.
След края на презентацията на “Дойче лизинг” беше представен г-н Веселин Тодоров, председател на Управителния съвет на Асоциация „Българска книга”. В своето изложение г-н Тодоров разказа накратко за Асоциацията, която представлява, и подчерта връзките, естествено свързващи Асоциация „Българска книга” със Съюза на печатарската индустрия в България. В тази връзка той се обърна към присъстващите с призив за единодействие на двете организации относно правителственото решение за спиране на средствата за закупуване на книги за библиотеките в страна та. Този въпрос, според г-н Тодоров, ощетява в голяма степен членовете и на двете организации, тъй като издаването на по-малко книги означава и по-малко печатане на такива. Той призова за съвместни действия пред Министерството на културата за промяна на взетото решение и получи принципно съгласие за подобни действия, независимо от малката вероятност за успешното им провеждане.
После думата беше дадена на г-н Ясен Висулчев, който накратко информира присъстващите за проведеното на 25 юни Общо събрание на КБМП. Без да се спира обстойно на обсъжданията, той маркира взетите решения, като акцентира върху две от тях: редуцирането на членския внос и мотивите за създаване на Акционерно дружество „Синергия КБМП.“ Първият акцент беше свързан с по-лесния достъп до членство в Клъстера, към което г-н Висулчев призова всички членове на Съюза, а във връзка с втория запозна по-подробно аудиторията с мотивите за създаване на Дружеството и трудностите, които КБМП среща.
Последва представяне на новите членове. Първият от тях – „Дойче лизинг“ вече беше представен.
Г-н Петър Павлов, управител на „Интербридж“ ООД — гр. Пловдив представи дейността на своята фирма, която е свързана с продажбата на фолиа за топъл и студен печат. Фирмата предлага на своите клиенти широк набор от фолиа — различни по цвят и ширина, с различни характеристики, блясък и ефекти.
Д-р Искрен Спиридонов, катедра „Целулоза, хартия и полиграфия“ в ХТМУ, представи Химико-технологичния и металургичен институт и в частност катедрата „Целулоза, хартия и полиграфия“, която е едно от местата, където може да се получи полиграфическо образование в България.
Главният секретар на СПИБ г-н Румен Трифонов постави на вниманието на присъстващите членове две много важни събития. Първото от тях е предстоящото през 2010 година домакинство на Генералната асамблея на Intergraf. С основание г-н Трифонов го определи като голям успех на Съюза и маркира основните ангажименти, които СПИБ е поел, както и голямата отговорност. От друга страна, той изтъкна и факта, че Intergraf ни е гласувал доверието да сме домакини, защото са убедени, че Съюзът ни е в състояние да го стори достойно и го е доказал в досегашните контакти.
Другият важен въпрос, който Главният секретар постави, бе свързан с посещението на IV Балкански форум в Букурещ на 22–23 октомври т.г. Той изтъкна възможностите за организирано посещение на Форума, както и начина, по който СПИБ ще подпомогне желаещите да участват в работата му в организационен и финансов аспект.
Щафетата беше предадена на госпожа Нели Петрова, изпълнителен директор на „Принт енд пъблишинг“, за да даде по-подробна информация относно честването на 60-та годишнина на списание полиграфия. В изложението си тя обяви датата на предстоящото честване на юбилея — 6 октомври, както и мястото — Музея земята и хората. Преди да завърши, г-жа Петрова представи вече и „на живо“ новия главен редактор на списанието — Атанас Джажев.
По следващата точка от дневния ред думата беше дадена на г-н Иван Минков, изпълнителен директор на „Графобал“ ООД — Своге. Той повдигна пред колегите въпрос, свързан с проблемите, които през последните години се наблюдават в предприятието, свързани с трудоустроените работници. Тези проблеми произтичат от големия брой такива работници, които на практика са под закрилата на закона и остават на работа, но в действителност не са в състояние да извършват изобщо или частично действията, свързани със служебните им задължения, с което нанасят щети на предприятията. Той апелира към останалите, които са се сблъсквали с подобни проблеми, да обединят усилията си за законовото им решаване.
От името на филиала на Техническия университет в Пловдив, където се обучават студенти по полиграфия, г-жа Росица Сарджева връчи на Съюза на печатарската индустрия в България проект на договор за сътрудничество. Председателят г-н Кънев пое ангажимент да постави документа на обсъждане пред Управителния съвет.
В края на деловата част г-н Кънев се спря на състоянието на бъгарската икономика и в частност на бранша, както и на антикризисните мерки, необходими за излизането от настоящата ситуация.