В спокойната и приятна атмосфера на курорта Старозагорски минерални бани на 7 октомври т.г. за редовната си среща се събраха членовете на Съюза на печатарската индустрия в България. В късния следобед на този есенен четвъртък от всички краища на страната заприиждаха представителите на полиграфическата общност и се настаниха в двата хотела, предвидени за тях.
В 19 часа в просторния ресторант на хотел „Калиста“ започна деловата работа, която на практика беше и основната причина за срещата. Тъй като дневният ред включваше много въпроси, председателстващият срещата г-н Петър Кънев призова всички, които ще получат думата, да се постараят да бъдат максимално кратки, за да стигне ограниченото време за всички колеги. В действителност онези, които вземаха думата, наистина проявиха колегиалност и се придържаха към съвета на председателя, а това позволи, без да се отегчава аудиторията, да се даде достатъчно информация по всички въпроси, включени в предварителната програма.
В началото на срещата бяха представени новите членове на Съюза. По установена вече традиция на мениджъра или присъстващия представител на всяка фирма се дава възможност вкратце да представи дейността и постиженията на фирмата си. Пръв тази чест имаше г-н Иван Тафков, собственик и управител на „Тафпринт“ ООД — гр. Пловдив. Той и фирмата, която управлява, са познати на колегите, но се въздържаха от членство в СПИБ. Сега явно е узрял моментът за присъединяване към съюзната общност. След него думата получи г-н Николай Здравков, управител на СД „Симолини 94“ — гр. София. Освен възможност за представяне, фирмата получи и признание за подкрепата, която е оказала на Кръг „Будител“, отпечатвайки последния брой на списанието.
После дойде ред на „Дата Графикс“ ООД, официален дистрибутор на корпорацията Océ Technologies B.V. за България. Тя беше представена от търговския си директор г-ца Биляна Ненова. На срещата присъстваха и техни колеги от „Тимекс Груп“, с която „Дата Графикс“ е „кръвно“ свързана.
Г-жа Кристина Динчева, настоящ управител на „Варненска хартиена борса“ ООД, представи дейността и на колегите. Съществуване и активността на борсата повечето колеги вероятно свързват с името на бащата на г-жа Динчева — Иван Костов. Това на практика е една добра традиция и приемственост в бизнеса, която семейството им демонстрира.
За фирма „Ифо дизайн“ ООД колегията научи от нейния собственик и управител г-н Иво Иванов.
Последваха две представяния на нови мениджъри във фирми, които всички познаваме отколе. Първата предстои да стане член на Съюза на печатарската индустрия в България — това е „Хубер България“ ЕООД. Новият управител се казва Ханс Клайнингер. Той в момента не се намираше в страната и от негово име пред колегите застана г-ца Яна Тодорова, офис-мениджър на фирмата. Предполага се, че на следващата среща, вече като пълноправен член, „Хубер България“ ЕООД ще бъде представена лично от г-н Клайнингер.
Другата фирма е партньор на много от колегите и всички я знаят добре. Това е „Хайделберг България“ ЕООД. Новият управител на фирмата г-н Гюнтер Албрехт се представи на присъстващите с помощта на Симеон Попов, който превеждаше думите му. Повече информация за г-н Гюнтер Албрехт ще намерите в интервюто, което той беше така любезен да даде за списание полиграфия.
За съжаление се оказа, че две от новите фирми — членове на Съюза, не са представени от никого. Това бяха „Мегапринт Трансферс“ ООД — гр. Варна и „Сиджест“ ООД — гр. София.
Отчет за провеждането на Генералната асамблея на „Интерграф“ — европейската организация на печатарските съюзи, направи г-н Румен Трифонов, секретар на СПИБ. Той обърна внимание на важността на Асамблеята за утвърждаване авторитета на Съюза в международен аспект. Г-н Трифонов обърна внимание както на деловата работа, така и на съпътстващата програма на Асамблеята. Той разказа на присъстващите за развлеченията и атракциите, които СПИБ предложи на гостите си от „Интерграф“, и за впечатлението, което те са оставили у ръководителите на печатарските съюзи, участвали в събитието.
Следващият въпрос, който беше поставен на вниманието на присъстващите, беше предстоящото провеждане на поредното издание на Балканския печатарски форум. Както е известно, Съюзът на печатарската индустрия в България има специално отношение към Форума поради факта, че той беше създаден именно в България и по инициатива на СПИБ, от една страна, а от друга, че СПИБ и неговият индивидуален член Росица Велкова и до момента играят особена роля в провеждането му. Имайки предвид интереса, който част от членовете проявяват към деловата работа на Форума, СПИБ по традиция организира група за участие в него. Отчитайки организационните грешки от предишни посещения на Форума, този път ръководството предвиди достатъчно време за придвижване и подготовка преди началото на деловата работа. В допълнение към подадената по електронната поща информация бяха съобщени графиците на пътуването и на самия Форум, условията за настаняване и пр.
Друга важна тема, обсъдена на срещата, беше участието на членове на Съюза в честванията на 80-годишнината на Московския държавен университет по печата (Московский государственный университет печати). Както е известно, множество колеги от бранша са възпитаници на този университет и участието в тържествата има както формална, така и неформална страна. Ръководството на Съюза прикани всички желаещи, независимо дали са учили в МГУП или не, да се включат в групата, пътуваща за Москва. На въпроса за относително високата цена беше даден отговор, че тя се определя от туристическата агенция, която е поела ангажимент за организиране на пътуването. Нещо повече, цената ще се запази при минимум 20 участници в групата. Отбелязано бе, че денят 8 ноември е специално посветен на българската група и гостите на Университета ще се радват на особено внимание от страна на домакините.
После вниманието на аудиторията беше спряно на предстоящия догодина „ПринтКом“. Всички знаят, че Съюзът на печатарската индустрия в България е съорганизатор на изложението и открай време има специално отношение към него. В предишни броеве на списанието ви информирахме за срещата и разговорите на СПИБ и списание полиграфия с ръководството на „Международен панаир Пловдив“ АД. Г-н Румен Трифонов припомни резултата от разговорите и обърна внимание на факта, че бъдещето на „ПринтКом“ в голяма степен зависи от участието и активността на фирмите от бранша. Той спомена за предвидената съпътстваща програма на изложението и обърна внимание на факта, че тя би могла да бъде особено интересна и полезна за членовете на общността, но е необходимо и тяхното активно участие за превръщането и в още по-значима част от „ПринтКом“. Направен бе аналог с алианса Print City и се подчертаха неговите достижения и утвърденият му авторитет сред полиграфистите от цял свят. За съжаление поради кадрови и организационни проблеми до момента дори и времето за провеждане на изложението е само маркирано и няма утвърдени точни дати. Това внася допълнителна несигурност и неопределеност по отношение на следващото издание на „ПринтКом“. Изразена бе надежда, че скоро тези проблеми ще бъдат преодолени.
Беше обърнато внимание и на въпроса за събираемостта на членския внос. Предвид факта, че наближава краят на годината, секретарят на СПИБ г-н Трифонов се обърна към онези, които до момента не са внесли членския си внос, да го направят своевременно. Това напомняне беше направено незлобливо и в никакъв случай не бива да бъде тълкувано иначе. Радваща е тенденцията преобладаващата част от членовете да внасят навреме и без покана членския си внос. Това към месец октомври са сторили повече от 70% от тях. Ръководството призовава и останалите колеги да внесат дължимите суми, без да чакат края на годината.
По следващата точка от дневния ред думата беше дадена на директора на департамента по общообразователни дисциплини към Университета по библиотекознание и информационни технологии доц. д-р Мария Николова. Г-жа Николова запозна колегията с новите възможности за обучение по специалностите „Мениджмънт на книгата“ и „Информационни технологии в медийната индустрия“, които са плод на съвместната дейност на УниБИТ и Московския държавен университет по печата. Подробна информация за двете магистърски програми списание полиграфия вече публикува в предишния си брой. Г-жа Николова призова заинтересуваните да се обръщат без колебание лично към нея или към администрацията на УниБИТ с цел попълване на местата в двете специалности и обезпечаване на жизнеността им още в първите години на тяхното съществуване.
По следващата точка от дневния ред някои от колегите очакваха бурни разисквания и своеобразно продължение на дискусията от срещата на бизнеса в „Царско село“. Председателят обаче попари надеждите на колегите със становището си, че повечето от очакванията за намеса на Съюза по отношение на цени, неизправни длъжници и пр. са направо ефимерни. Причината за това е, че, по негово мнение и след разговори с юрисконсулт, очакваните действия определено могат да бъдат определени като незаконосъобразни. А несъмнено СПИБ няма намерение да предприема подобни действия. Г-н Кънев се обърна към присъстващите да престанат да хранят надежди, че решението на проблемите им ще дойде „отгоре“. Както стана дума и в материала, отразяващ кръглата маса в „Царско село“, най-правилното поведение в момент на криза е целесъобразното поведение. Очакванията за налагане на прагови цени на стоките или намесата на когото и да било, включително на браншовата организация или правителството, за подобряване положението на един или друг стопански субект, произтичащо от предварително сключени от него договори за покупка на оборудване или кредит, са направо наивни. Да, всички отчитаме трудностите, пред които много от нас са изправени, трудности, които допълнително се задълбочиха поради кризата, но да се очаква, че излизането от това положение може да стане по друг начин, освен чрез затягане на колана, е далеч от здравия разум. Председателят на СПИБ еднозначно обяви, че Съюзът няма нито правото, нито намерението да предприема очакваните от него действия и помоли колегите за повече реализъм в преценките и очакванията.
После думата получиха представителите на Кръг „Будител“, които от години се радват на спомоществователството на отделни фирми от СПИБ. В различно време „Валдекс“ ООД, „Лито Балкан“ АД, ПК „Димитър Благоев“, „ЕМА“ ООД, „Динев ТСС“ ЕООД, „Булграфика“ ЕООД, „Алианс Принт“ ЕООД, „Елидис“ ООД, ИПК „Родина“ АД, „Образование и наука“ ЕАД, „Конкорд папир“ ООД, „Багра“ ЕООД, „Демакс“ АД, „Фатум“ ООД, „Абагар“ АД, „Дедракс“, а сега и „Симолини 94“ подпомагаха издаването на списание „Будител“. Основателят на Сдружението г-н Пламен Крайски благодари сърдечно на всички, които до момента са подпомагали издаването на българското списание за история, археология и памет, и изказа надеждата си, че и в бъдеще Съюзът и неговите членове няма да загърбят изданието. Той обърна внимание, че будители е имало в миналото, но има и днес и посочи благородното дело на всички, които по един или друг начин подпомагат издаването на „Будител“ и други подобни издания независимо от отказа на държавата да ги подпомага. Той отбеляза приноса на тези хора и фирми като съотносим с делото на будителите и дълбоко им се поклони.
После дойде ред на главния редактор на списание „Будител“ доц. д-р Пламен Павлов. Той определи като скромен приноса си за реализиране на идеята „Будител“. Независимо от усилията си и работата си като преподавател във Великотърновския университет, водещ на „Час по България“ в телевизия СКАТ, а сега и редактор на „Будител“, той счита създателя на кръга „Будител“ г-н Крайски за истинския и незаменим титуляр на кръга и списанието.
С интерес присъстващите посрещнаха изказването на проф. Николай Овчаров. Той сподели, че идва директно от терена, на който последно е работил, а именно Перперикон, и макар да обяви, че напредъкът от изминалия археологически сезон предстои тепърва да бъде осмислен и интерпретиран от учените, разказа много и интересни неща за новооткрити на Перперикон артефакти, и направи известен коментар на резултатите в светлината на разкритията от предишни сезони. После разказа и за разкопките във Велико Търново. Без да се впуска в просторни анализи, професорът отбеляза, че напредъкът на българската археологическа наука от последното десетилетие и разкритията в Перперикон, Велико Търново, Шипка, а сега и в Созопол имат качествата на световни археологически сензации и страната ни трябва да използва изключителния си шанс да ги реализира като такива, за да се радват на интереса, който заслужават.
Накрая присъстващите бяха приканени за пореден път да предложат, ако смятат, че това ще бъде полезно, гост от държавната администрация за следващата среща на СПИБ, която ще се проведе на 23 ноември в хотел „Riu Preves Resort“ в Правец.