Както стана ясно от презентацията на Стойко Василев, управител на „Дедракс“ ООД — София, по време на срещата на Съюза на печатарската индустрия в България, провела се в Правец на 23 ноември т.г., ръководената от него фирма съвместно с Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография са спечелили проект по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Понеже намира тази инициатива за особено полезна за фирмата, за гимназията, за персонала, а и за целия бранш, списание полиграфия ще ви предостави допълнителна информация по проекта с цел да популяризира идеята и да улесни и други колеги при евентуални бъдещи инициативи в тази посока
В началото на месец октомври „Дедракс“ ООД подписа с Дирекция „Регионална служба заетост“ договор за финансиране на проект по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Проектът е на стойност 177 597,86 лева, от които 70% се отпускат по схема „Подобряване адаптивността на заетите лица“ на оперативната програма. Проектът се изпълнява в партньорство с Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография, в ролята и на доставчик на професионално обучение, и фирма „Коучинг и бизнес моделиране“, която ще предостави на служителите на „Дедракс“ обучение за повишаване на ключовите компетенции.
Пълното наименование на проекта е: „Повишаване квалификацията и адаптивността на заетите лица в печатна база „Дедракс“ чрез предоставяне на професионално обучение и обучение по ключови компетентности“.
Общата цел на проекта е повишаване адаптивността и квалификацията на заетите лица в „Дедракс“ ООД и създаване на трайни умения и способности чрез предоставяне на професионално обучение и обучение по ключови компетенции; развитие на потенциала на заетите в производството, служителите и мениджърския екип в съответствие с изискванията на работата и приоритетите на работодателя.
Целта ще бъде постигната чрез провеждане на обучения на 180 заети лица за придобиване на професионална квалификация по част от професиите „Полиграфист“, „Графичен дизайнер“ и „Компютърен график“, което ще допринесе за цялостната кариера на заетите в дружеството и ще осигури професионализъм при изпълнение на служебните им задължения, ще развие трудовите им навици и ще ги направи по-гъвкави и адаптивни в условията на динамична работна среда.
Обученията за развитие на ключови компетентности ще формират у мениджърския екип и служителите качества, насочени към подобряване изпълнението на ежедневните задачи и повишаване на ефективността в работата.
Придобиването на нови и развитието на съществуващите знания и умения, както и разгръщането на потенциала на служителите, ще ги подготви да се справят по-добре с динамиката на работната среда и ще допринесе за повишаване качеството на произвежданите полиграфически продукти и постигане на по-висока ефективност в екипната работа. Проектът ще създаде условия за реализация на мисията и целите на Дружеството.
Основните дейности, застъпени в проекта, са обособени в две групи:
1. Придобиване на професионална квалификация по част от професия. Тук се включват обученията по офсетов печат, довършителни процеси, графично оформление на полиграфически изделия и предпечатна подготовка.
Всички обучения ще се провеждат съгласно нормативните изисквания на Закона за професионално образование и обучение и са адаптирани към потребностите на работодателя. В края на всяко обучение ще се провеждат държавни изпити по теория и практика в съответствие с държавните изисквания за придобиване на професионална квалификация по част от професия. Успешно издържалите изпитите ще получат Удостоверение за професионално обучение по част от професия. Удостоверенията ще бъдат издадени от партньора НПГПФ съгласно българското законодателство.
2. Провеждане на обучения за придобиване на ключови компетентности, а именно: комуникация с клиента и умения за водене на преговори, лидерски умения, успешна комуникация и изграждане на сътрудничество и екипност.
След приключване на всяко от обученията по ключови компетентности на участниците ще се издадат сертификати за придобити умения по образец на обучаващата организация.
Планираните в проекта обучения са свързани с повишаване и разширяване на квалификацията на персонал, който е трайно нает. Получените знания и умения по професии, търсени на трудовия пазар, както и по ключови компетентности, ще им осигурят заетост и увеличаване на професионалната им мобилност. Участието в проведените обучения ще им позволи да поддържат и развиват умения и навици за учене, които са им необходими в условията на непрекъснато развиваща се професионална среда. Създадените умения и постигнатите резултати ще ги мотивират за по-нататъшни участия в подобни проекти.
Проектът ще постигне трайно въздействие върху качеството на работната сила и професионалното и личностно израстване на 207 заети лица в печатна база „Дедракс“ и ще повиши тяхната адаптивност на пазара на труда. 180 от обучаемите ще получат възможност да придобият степен на професионална квалификация, а 207 души ще усвоят полезни ключови компетентности и умения, които ще им бъдат необходими за бъдещата им професионална реализация. На всички обучаеми ще се гарантира запазване на работното място за срок от поне 1 година след приключване на обученията.
Посредством провеждането на обучение на заети, в тясно сътрудничество между бизнеса и обучителните институции, ще се даде възможност за задълбочаване на дълготрайното партньорство, изградено на принципите на доверието и качественото изпълнение на поетите ангажименти.
Наред с това образователният ефект от обученията може да бъде мултиплициран чрез трансфер на знания, осъществяван в процеса на работа в екип, както и чрез всекидневната комуникация между служителите. Очаква се придобилите нови професионални умения и знания да сътрудничат с останалите колеги от бранша, като им съдействат в процеса на адаптиране към динамиката на работната среда.
Проектът ще създаде модел за добра практика на сътрудничество между бизнеса и учебните институции при разработването на програми за обучение, съобразени с изискванията на работодателите и пазара на труда.
Наред с това проектът ще генерира устойчиви информационни източници — медийни и интернет публикации и информационни брошури, които ще допринесат за стимулиране на инвестициите в развитие на човешките ресурси чрез провеждане на обучения. По този начин голяма част от положителните резултати на проекта, валидни за участниците, ще се прехвърлят върху сравнително по-голям брой непреки бенефициенти. Чрез медийните публикации ще се разпространи практиката на дружеството от проведените обучения и постигнатите резултати за устойчивото развитие на полиграфическия бранш. По този индиректен начин ще се създадат условия за повишаване информираността на бизнеса за полезността от повишаване квалификацията на служителите.
След приключване на проекта изградените партньорства ще се затвърдят и ще доведат до нарастване на усилията за непрекъснато повишаване капацитета на човешкия ресурс в компанията. Придобитият опит на екипа в организирането и провеждането на обучения на персонала ще даде възможност за продължаване на практиката за обучение и в бъдещ период.
Устойчивостта на проекта се гарантира допълнително и от създадените условия за привличане на вниманието и повишаване на информираността на работодателите в страната относно важността от подобряването на капацитета на наетия персонал за нарастване на производителността на труда и създаване на условия за по-широко прилагане на принципите за учене през целия живот, следвайки стратегиите на ЕС и целите за създаване на икономика, основана на знанието.
Проектът се управлява от специално нает за целта консултант.