На високия десен бряг на Дунав, на крепостния хълм в Буда се намира някогашният кралски дворец на Унгария. По време на Втората световна война тази красива сграда била сериозно увредена от бомбардировките, но през следващите десетилетия е напълно възстановена и сега може да бъде видяна в почти същия вид, в който е била преди войната. Днес в нея се помещават Националната библиотека на Унгария, Националната художествена галерия и няколко музея.
Именно тази импозантна и емблематична сграда избраха от Федерацията на унгарските печатари и производители на хартия за провеждането на Петия балкански печатарски форум, от чиято висока трибуна вече пета поредна година полиграфистите от балканските страни и техни партньори от европейски и световни фирми споделят мнения, опит, технологична информация, мисли, чувства, безпокойства, отправят послания, задават въпроси, търсят съдействие или, иначе казано, общуват, при това все по-пълноценно.
През тази година за първи път преди началото на Форума се проведе пресконференция на manroland, където журналисти и гости имаха възможност да зададат своите въпроси към ръководителите на manroland AG. По време на пресконференцията един от съоснователите на Балканския печатарски форум — президентът на Изпълнителния съвет на manroland AG проф. Герд Финкбайнер отбеляза, че за manroland Балканският печатарски форум е значим и важен проект. „Подпомагането на Форума за нас е с основен приоритет, а утвърждаването му като успешно регионално събитие, регионална организация, ще предложи добавена стойност на всичките си участници.“
Тазгодишното издание на Форума събра повече от 200 участници от 14 страни. В работата му се включиха много ръководители и членове на асоциации и федерации на печатарите от различни балкански страни, преподаватели в средните и висши училища, журналисти от специализираните издания на Албания, България, Хърватия, Гърция, Унгария, Румъния, Сърбия и Турция; клиенти и приятели на manroland, под чийто патронаж се провеждаше събитието, представители на Интерграф, гости от Русия и Украйна. В препълнената зала, с около 200 седящи места, за радост на всички господари бяха усмивката, добронамереността и колегиалното отношение, а това предопредели експедитивността и ползотворността на деловата работа.
По традиция най-напред думата взе д-р Росица Велкова, която през последните пет години се превърна в лице, двигател и упорит труженик на Балканския печатарски форум, ползващ се с одобрението на всички участници. Нейните търпение и дипломатичност, съчетани с модерната ù визия за провеждането на един подобен форум, допълнени с искрена усмивка, за пореден път успяха да отключат сърцата на гостите и станаха онази спойка, която е необходима за провеждането на всяко голямо международно събитие.
Честта да открие официално Форума имаше Президентът на Федерацията на унгарските печатари и производители на хартия доц. д-р Чаба Хорват, преподавател и директор на Института по медийни технологии към Университета Обуда. В приветствието си към всички присъстващи той изказа своето и на своите колеги удоволствие Федерацията им да бъде домакин на петото издание на Балканския печатарски форум.
Пръв възможност за презентиране имаше проф. д-р Герд Финкбайнер, президент на Изпълнителния борд на manroland AG. По време на встъпителното си слово той каза: „Балканският печатарски форум вече не е просто събитие, той е институция. Институция, чрез която на една реална основа печатарските съюзи, академиите и университетите и, което е най-важно — печатарите, комуникират помежду си.“ В интересната си презентация, наречена „Перспективи пред печата до 2020 г. Повишаване на ефективността и създаване на добавена стойност“, той подчерта, че печатната индустрия трябва да съсредоточи вниманието си там, където се генерира добавена стойност, и да се работи в това направление. „Ако престанем да обновяваме печатните продукти, по-добре би било да си търсим нов бизнес. Иновациите в областта на печата са ключът към бъдещето. Ако спрем да обновяваме продуктите си, ако спрем да търсим нови продукти, ние ще се окажем в историята много скоро.“ В презентацията имаше също интересни статистически данни за различни печатни продукти, за преодоляването на кризата и пр. Д-р Финкбайнер определено остави у присъстващите много добро впечатление и множество теми за размисъл.
След него думата получи Muller Martini GmbH чрез своя управляващ директор за Централна и Източна Европа Роланд Хен и продуктовия си и маркетингов мениджър Бернд Шопферер. Те представиха дейност та на фирмата, като акцентираха върху действията и активността ù на Балканите. В презентацията се обръщаше внимание на приложението на ролните офсетови машини при производството на термосвиваеми етикети и предимствата, които този подход дава.
Още в началото на своето изложение мениджърът маркетинг и продажби за Европа, Близкия изток и Южна Америка на Leonard KURZ Stiftung & Co.KG Улрих Бернхард обеща да бъде лаконичен. Той спази обещанието си, но това не му попречи да даде достатъчно информация относно произвежданите от KURZ фолиа за топъл и студен печат и с помощта на много и интересни мостри да илюстрира огромните възможности на технологиите за облагородяване на печатната продукция.
Енгелберг Странегер, директор бизнес развитие на InkJet технологиите в Océ Printing Systems GmbH, представи състоянието на опозицията офсет — цифров печат и факторите, които влияят на тази опозиция. На практика с развитието на дигиталния печат и с променената ситуация на пазара, свързана с намаляване на някои тиражи, смисълът на определението „опозиция“ избледнява, защото двете технологии все по-отчетливо диференцират своето поле на действие. Г-н Странегер се постара да посочи онези важни причини, които правят цифровия печат привлекателен за клиентите, и да маркира мястото и значението на Océ на пазара на машини за цифров печат.
После дойде ред на небезизвестната унгарска фирма Beta-Roll Hengergumizo Zrt. В началото на нейното представяне г-н Тамаш Гал, генерален директор на фирмата, разказа за историята на нейното създаване и развитие. След него зад катедрата застана г-н Габор Балог, мениджър продажби и маркетинг на Beta-Roll, за да информира за дейността на фирмата и нейния общобалкански обхват, както и за продуктите, които тя предлага на балканския пазар.
Презентацията на г-н Имре Лакатош, генерален директор на InfoPress Group Hungary Zrt., се наричаше „ Иновации в печатниците за списания“. По един дружелюбен и атрактивен начин г-н Лакатош демонстрира приемствеността на печатните продукти и най-вече на списанията, като показа списания от последните 5–6 десетилетия. В същото време от демонстрираните мостри стана ясно колко много се е променил този продукт през последните 15–20 години с влагането в него на различни продукти, промоционални брошури, дискове и пр. Г-н Лакатош изказа убеждението си, че списанията ще запазят своята роля и в бъдеще, а развитието на продукта ще тласка индустрията към иновации, автоматизиране на процесите и търсене на нова ефективност и качество.
Д-р Росица Велкова, координатор на Балканския печатарски форум, представи новостите в дейността му от последната среща насам. Тя представи поредната инициатива на Форума, наречена IPEQ (Initiative for Printers’ Education and Qualification) и говори за огромния потенциал, който Балканският печатарски форум притежава, както и за възможности те, които предоставя на своите членове и сподвижници.
Друга нова за Форума инициатива беше дискусията на тема „Постижения в печата на опаковки“, чийто модератор беше отново г-жа Велкова. В нея участваха г-н Томас Хаузер, вицепрезидент корпоративен маркетинг и комуникации в manroland AG, Тимо Лехмускалио, продуктов мениджър в UPM, и Ищван Каса, генерален директор на KNER Packaging Kft. При този интересен сблъсък на мнения бяха демонстрирани различните ракурси към производството на опаковки — този на производителя на машини, на доставчика на материали и на производителя на самата опаковка.
После беше обявен и дългоочакваният следващ домакин на Балканския печатарски форум. Това ще бъде сръбската столица Белград. Предвидено е шестото издание да се проведе на 20–21 октомври 2011 година. Президентът на бъдещия домакин — Съюза на графичните инженери и техници на Сърбия г-н Душан Павичевич взе думата, за да покани лично всички колеги в Сърбия и да увери гостите на Форума, че това е голяма чест и отговорност за представляваната от него организация.
В частта, посветена на Балканските и други европейски училища и университети по графични изкуства, думата за представяне получиха д-р Ярослав Ухрин, заместник-ректор по учебната част на Украинската академия по печата, който съобщи за направленията на фундаменталните научни изследвания в Академията, д-р Младен Ловречек, генерален секретар на iarigai, който представи Международната асоциация на научноизследователските организации за информация, медии и графични изкуства, и проф. Лидия Мандич, която информира присъстващите за Факултета по графични изкуства към Университета в Загреб, Хърватия. Кратко изказване на тема „Научно сътрудничество на университетите и институтите в региона“ направи доц. д-р Чаба Хорват, преподавател и директор на Института по медийни технологии към Университета Обуда.
На следващия ден всички участници в Петия балкански печатарски форум имаха възможност да посетят MoD Mapping Company. Това е военна печатница за производство на карти. Както можете да се досетите, дълги години достъпът до нея е бил невъзможен, но в новата геополитическа обстановка фирмата вече постепенно се разкрепостява и самото ни посещение в нея беше убедително доказателство за това. При все това гостите бяха помолени да представят документите си за самоличност, преди да пристъпят прага на фирмата. Участниците във Форума бяха разделени на групи, което улесни както движението из фирмата и производствените ù помещения, така и достъпа до информация.
Посещението започна с една интересна встъпителна „разходка“ из принципите на картографирането и развитието на унгарската картография, която беше богато илюстрирана и демонстрирана благодарение на многобройните експонати в музея на фирмата. Гостите научиха за развитието на картите и картографията, както и за влиянието на геодезията, оптиката, авиацията и в ново време космическите изследвания върху картографията като наука и практика. След интересната беседа гостите бяха допуснати и до производствените помещения. Картите в MoD Mapping Company се печатат на един 4-цветен ROLAND 700 с размер на листа 740×1040 mm и един 6-цветен ROLAND 900 с размер до 890×1260 mm. В момента на посещението се печатаха релефни карти върху PVC листове. Използват се специални мастила и добавки, за да се реализира качествен и устойчив печат върху полимера. Интерес за всички присъстващи представляваше и вакуумното формоване на релефните карти. Домакините разказаха как в миналото с много ръчен труд са се изработвали позитивните матрици, върху които се формоват картите. Естествено, днес това става с помощта на компютър и гравираща машина, която работи по три оси. После следва самото формоване. Преди да напусне фирмата, всеки гост получи като подарък рекламен каталог и релефна карта на света.
След приключването на поредното издание на Балканския печатарски форум неминуемо се налагат определени въпроси за неговата значимост, практика и традиции. В рамките на пет издания наистина може да се говори за формирани традиции, макар и периодът да изглежда кратък. Смея да се надявам, че в бъдеще Форумът ще се утвърди в съзнанието не само на балканците, но и на цяла Европа със своите устойчиви традиции и практика, с авторитета и значението си.
Нарастващият интерес (виж таблицата) от страна на балканските печатари и техните близки колеги показва, че Форумът е една не само балканска, но и източноевропейска платформа, върху която ефективно могат да общуват всички, ангажирани с графичните изкуства. Доказва го интересът на колегите от Русия и Украйна, доказа го и самото домакинство на Унгария...
Несъмнено Балканският печатарски форум е факт благодарение на патронажа на manroland AG и това е един колкото комерсиален ход, толкова и благороден жест на компанията за развитие на местните пазари и обществени структури на Балканите. Не можем да отминем и ролята на останалите спонсори. Особено важни в случая са функцията и усилията и на друг фактор — координаторът на Форума д-р Велкова, които никой не може да отрече. Нека не забравяме и усилията и добронамереността на националните съюзи в отделните страни, които участват в Балканския форум.
Резултатът е впечатляващ — развиваща се и работеща форма на общуване, на която с основание могат да завидят много райони в Европа и по света, реален пример за демократична и полезна наднационална организация с огромен и неразкрит изцяло потенциал за разширяване на междуличностните, организационните, интернационалните и междудържавните връзки и контакти в един ключов за Европа регион. Не мога да твърдя със сигурност, но не ми е известен друг подобен феномен на професионално общуване на Балканите. Ако специалистите от всеки бранш можеха да се похвалят с подобна практика, скоро политиците щяха да могат да отчетат съществен напредък в междудържавните отношения не само в региона, но и в Обединена Европа.