В навечерието на най-голямото световно изложение за печатарската и медийната индустрия drupa, към членовете на СПИБ се присъединиха още три фирми. На 14 май, в хотел „Аугуста“ гр. Хисар, се състояха открита работна среща на Клъстер „Българска медия и печат“ (КБМП) и общо събрание на Съюза на печатарската индустрия в България (СПИБ).
В рамките на откритата работна среща на Клъстер „Българска медия и печат“ бе обсъден въпросът за промяна в Етичния кодекс на КБМП, като резултат от приемането на България в ЕС и подобряването на бизнес климата в отрасъла. По темата докладва медиаторът на КБМП и председател на Етичния съвет на клъстера г-н Венцеслав Алексиев (Дунав прес, Русе).
В дневния ред на Клъстера бяха и текущи задачи по приети на предишната работна среща проекти: създаване на клъстерно предприятие „Учебно-производствен репроцентър“ — докладва ръководителят на проекта г-н Красимир Илиев (Евротайп); издаване на Алманах „Кадрите на полиграфията“ — докладва секретарят на СПИБ и на КБМП г-н Румен Трифонов; създаване на екопредприятие с инсталация за изгаряне на индустриални отпадъци от полиграфическата индустрия с производство на енергия — докладва г-н Марин Несторов (Демакс). Обсъдени бяха и проектите „Изнесено обучение и отдих“ и „Интегрирани клъстерни комуникации (докладва зам. — председателят на клъстера г-н Ясен Висулчев).
Официален гост на срещата на СПИБ беше заместник-министърът на околната среда и водите г-н Чавдар Георгиев. Той представи възможностите за финансиране на дейности, свързани с опазването на околната среда, и приоритетите на МОСВ в посока оползотворяването на отпадъците от опаковки. Зам.-министър Георгиев съобщи, че предстои обнародване на ново постановление за дейностите, свързани с масово разпространените отпадъци, в това число и от опаковки, което ще замести старото Постановление № 137 на Министерски съвет от 1999 г. Постановлението дава нова дефиниция за лица, които пускат на пазара опаковани стоки, като в това число се включват и лицата, които въвеждат на територията на страната стоки от ЕС, поясни зам.-министър Георгиев. Нормативната регулация обхваща нови видове опаковки — дърво, текстил, порцелан, за които също ще се дължи продуктова такса.
Регистрационните режими, внедряването на програми за управление на отпадъците във фирмите, дължимите такси при внос на оборудване и третирането на опасни и неподлежащи на рециклиране отпадъци бяха сред най-актуалните въпроси, които членовете на СПИБ отправиха към зам.-министъра на околната среда и водите.
Обявени бяха новите членове на Съюза: Б и П Трейд ООД, гр. Костенец (търговия с опаковъчни хартии и опаковки); Растер Павлов ЕООД, Първомай (печатница); ЕТ Полипласт, гр. Бяла черква (производство на полиетиленови, полипропиленови и хартиени опаковки с разрешително за преработка на полиетиленови и полипропиленови отпадъци). С присъединяването на трите фирми към СПИБ броят на членуващите вече става 105.
Обсъдена бе и програмата за тематичните срещи на представители на СПИБ за изложението drupa — по темата докладва секретарят на съюза г-н Румен Трифонов.
Домакини на официалната вечеря бяха колегите от Apple Center, които представиха новото си партньорство с Punch Graphics, Гърция, за цифровите ролни машини Xeikon, CtPс конвенционални пластини BasysPrintи широкоформатните принтери Durst.