Домакин на второто издание на Балканския печатарски форум, което се проведе на 14 и 15 ноември 2007 година в Атина, беше гръцката федерация на печатарите. Точното наименование на организацията е ΣΕΜΕΕ (Hellenic Federation of Printing Media Communication). Федерацията е създадена в Атина през 1969 г. и първоначално е имала 23 членове. Днес тя има 250 членове с около 5000 работници. Федерацията има 7-членен Съвет на директорите, който се избира на всеки две години от Общото събрание.
Организационните цели са:
- Насърчаване и защита на интересите и правата на членовете;
- Информационно подпомагане при проследяването на новите технологии;
- Сътрудничество в контактите с компетентните органи и организации при решаването на общи или индивидуални проблеми;
- Консултиране по въпросите на трудовото и данъчното законодателство като цяло и в частност относно печатните дружества.
Федерацията е собственик на сграда в централната част на Атина, в която от октомври 2004 г. работи Център за образование и обучение. Той обучава специалисти и дава призната квалификационна степен, която съответства на нашето средно-специално образование1. Курсът на обучение е двегодишен и включва офсетов печат, подвързване и довършителни работи. Центърът разполага с офсетова печатна машина и оборудване за печатни форми и довършителни процеси. В Центъра се организират ежедневно семинари по технически дисциплини и презентации от гръцки или международни експерти. Гръцката федерация организира всяка година два технически симпозиума (семинари), фокусирани върху въпроси от изключителна важност за печатната индустрия.
ΣΕΜΕΕ е член на Гръцката индустриална федерация (SEV), а от 1991 г. — и на Европейската конфедерация на печатните индустрии (Intergraf). Член и съучредител е и на Балканския печатарски форум. От 1979 г. до днес преговаря и подписва Колективния трудов договор за печатната индустрия на Гърция.
По решение на Съвета на директорите Гръцката федерация за печатни медии стана домакин на Годишното общо събрание на Intergraf през 2009 г., което се проведе от 11 до 14 юни в Electra Palace Hotel, Атина. Членове на организацията са фирми от графичната индустрия с различен профил — от предпечата до довършителните процеси и производството на опаковки.
На фигура 1 е представен относителният дял на отделните сегменти на гръцкия графичен пазар.
Нека разгледаме особеностите на икономическата професионална среда, в която функционира ΣΕΜΕΕ. Специфичните характеристики на местната промишленост са следните:
- Повечето фирми са малки и много малки семейни предприятия;
- Преобладаващата част от машините са от внос;
- Повечето суровини са от внос;
- Пазарът е фрагментиран в производството на книги, комерсиален печат, картонени кутии, общо отпечатване;
- Пазарът е концентриран в производството на списания, вестници, акциденция, етикети, гъвкави опаковки.
В страната се провеждат няколко специализирани изложения. Едно от тях е SYSKEVASIA. То се провежда в Metropolitan Expo в Атина. От 19 до 22 март 2010 г. е протекло неговото 12 издание. Разделите, застъпени в изложението са:
- Суровини, материали, опаковане, екологични опаковки;
- Опаковъчни машини и спомагателно оборудване;
- Материали и машини за печат на опаковки;
- Производство и обработка на хартия;
- Системи, машини и материали за автоматизация, контрол на качеството и компютризация;
- Складови системи, машини и материали; разпределение и транспорт — логистика;
- Системи и машини за рециклирани опаковки;
- Услуги.
Допълнителна информация ще намерите на сайта на изложението www.syskevasia-expo.gr.
GRAPHICA е изложба за техника и материали за графичните изкуства, издателския процес и комуникациите, организирана от COMEX HELLAS и GRAPHICA EXPO. За първи път е осъществена през 1991 година. Оттогава събитието се провежда на всеки две години в Атина.
11-ото издание на изложба GRAPHICA е проведено от 29 май до 1 юни 2009 г. в новия изложбен център Metropolitan Expo в Атина, който се намира на международното летище El. Venizelos. В своята 18-годишна история GRAPHICA се е утвърдила като водещ панаир на графичните изкуства в Гърция. С над 140 изложители и 6000 посетители от цяла Гърция, предишната GRAPHICA (2007 г.) е най-голямото изложение за графични изкуства в Гърция.
През 2009 г. COMEX HELLAS и GRAPHICA EXPO за първи път провеждат комбинирана изложба „EXPO PACK 2009 и GRAPHICA 2009“. От самото название на изложението EXPO PACK става ясна и насоката: суровини и материали за опаковки, опаковки, опаковъчни машини, печатни и конвертиращи машини и пр.
Третото изложение от серията е EPIGRAPHICA. Последното издание на EPIGRAPHICA е организирано през 2008 г. В тази изложба е имало 75 участници от областта на визуална комуникация, гравирането, дигиталния печат, ситопечата и маркирането и посетители от около 2,500 компании.
От 2010 година изложението се провежда с ново име — PROMOSIGN. Първото издание на това старо и ново изложение е проведено от 10 до 12 април 2010 г. в EXPO АТИНА.
Допълнителна информация за трите изложения ще намерите на http://www.graphicaexpo.gr/uk/index.html.
От Федерацията информират за някои специализирани издания: GA-Graphic arts, Book of graphic arts, Typographia, All pack Hellas, CMYK. По няколко причини, основната от които е, че не владея гръцки, не успях да науча нищо повече за тях. Опитайте, може би вие ще успеете! (www.graphicarts.gr, www.e-typographia.gr, www.allpackhellas.gr, www.cmykmag.gr). Тези, които владеят гръцки, дори могат да четат едно от тях онлайн на адрес http://www.allpackhellas.gr/images/teyxh/37-10/index.html.
Опитите ми да науча повече за сродните организации също се натъкнаха на неуспех. Сайтът на Greek Graphic Designers Association (http://gda.gr/) няма английска версия, а този на Hellenic Association of Screen Printing Companies (www.seme.gr) би трябвало да има, но тя, за огромно съжаление, не работи. Това, съчетано с оскъдното желание на служителите в ΣΕΜΕΕ да предоставят по-изчерпателна и пълна информация, осъди опитите ми да бъдете по-добре и пълно информирани на неуспех.
Единственото учебно заведение, в което се преподават графични изкуства в Гърция, е Атинският технологичен образователен институт. Той е най-големият технологично-образователен институт в страната и третият по големина от всички висши учебни заведения. Има пет факултета — Приложни технологии; Бизнес & Икономика; Здравни грижи & професии; Хранителни технологии & Хранене; Графични изкуства & Дизайн.
От своя страна Факултетът за графични изкуства и дизайн включва следните катедри: Графичен дизайн; Интериорна архитектура, декорация и дизайн; Реставрация и консервация на антики и произведения на изкуството; Технологии на графичните изкуства; Фотография и аудио-визуални изкуства. Факултетът по Графични изкуства и дизайн е единственото висше училище за приложни изкуства в Гърция и функционира от 1977 година. Във факултета работят около 120 преподаватели с различни звания, както и специализиран технически персонал и администрация. Броят на студентите е средно 2800 студенти, 750 от които са записани в училището за графичен дизайн. Още информация на http://www.teiath.gr/?lang=en.
Както е видно, гръцката федерация на печатарите работи в една сходна на нашата балканска среда. В същото време по ред причини би могла да се похвали с някои неща, на които с основание можем да завиждаме: немалка членска маса, Център за образование и обучение, приличен брой студенти в училището за графичен дизайн, семинарите, които организира два пъти годишно, и т.н. Определено има какво да научим от колегите, но и ние имаме какво да им дадем... Именно това е радващото в комуникацията ни в рамките на Балканския печатарски форум — възможността за обмяна на опит и идеи. Останалото е в нашите ръце...