През октомври 2010 г. Московският държавен университет по печата „Иван Фьодоров“ отбеляза своята 80–годишнина. Той е създаден през 1930 г. с постановление на ЦИК на Съвета на народните комисари като Московски полиграфически институт. Така става първото висше учебно заведение, което подготвя висококвалифицирани кадри за полиграфическите предприятия и издателствата. Макар че първоначално Институтът е имал само три факултета — Инженерно-технологичен, Инженерно-икономически и Издателски, само в първия факултет още тогава са се подготвяли кадри по пет полиграфически специалности, което му отрежда важно място в подготовката на такива специалисти на територията на СССР.
С годините Институтът се разраства — разширява се материалната база, обогатява се оборудването в учебните лаборатории, постоянно се повишава квалификацията на преподавателския състав.
От 1933 г. се подготвят и аспиранти, като първата защита е през 1936 г.
След Великата Отечествена война Московският полиграфически институт се превръща в най-големия център на полиграфическото образование и полиграфическата наука в СССР. От 1960 до 1980 г. в него има вече 8 факултета, 30 катедри, 36 учебни и научни лаборатории. В института работят над 300 щатни преподаватели, от които 150 професори, доценти и кандидати на науките.
От средата на 80-те години на ХХ в. настъпва качествена трансформация на най-голямата полиграфическа школа в Русия. Освен традиционните специалности в Института се разкриват и специалностите Полиграфия и Книгознание, където се подготвят бакалаври, магистри, аспиранти.
Днес МГУП е на челно място в областта на новите технологии. Между стените на Университета се появяват новостите на водещите фирми в този отрасъл — Heidelberg, DuPont, KBA, HP, Adobbe и други. Студентите се обучават на тях и придобиват необходимите практически навици.
Разширяват се международните връзки на висшето учебно заведение. Московският полиграфически институт, член на Междурегионалната асоциация на полиграфистите, Асоциацията на книгоиздателите, а така също и на Асоциацията на книгоразпространителите, активно сътрудничи с чуждестранни учебни заведения — Бергския технически университет в гр. Вупертал, Висшите технически училища в Лайпциг и Кемниц, Техническия университет в Дармщад, университета Джунг Бу (Република Корея), Университета по библиотекознание и информационни технологии (София, България) и мн. др.
Колективът на МГУП, неговите студенти, гости и приятели в продължение на една седмица празнуваха юбилея, като взеха участие в множество научни, обществени и тържествени мероприятия. Московският държавен университет по печата получи огромен брой поздравления и подаръци от различни правителствени, политически и отраслови организации, от руски и чуждестранни вузове, както и от свои възпитаници.
Сред тях са и много българи, сега водещи имена в нашата полиграфическа индустрия. От името на Съюза на печатарската индустрия в България поздравление поднесе г-н Петър Кънев, възпитаник на МГУП. Изключително топло и сърдечно бе поздравлението на проф. д.ик.н. Стоян Денчев, Ректор на Университета по библиотекознание и информационни технологии, който връчи на колектива великолепна картина — пейзаж от слънчева България. Ректорът на МГУП проф. Александър Циганенко с право може да се гордее, че ръководеният от него университет е подготвил над 70 000 специалисти в областта на полиграфията и издателското дело, които сега работят на ключови позиции в печатарската индустрия по целия свят.