В края на януари, в заседателната зала на фирма „Демакс“, се проведе годишното Общо събрание на сдружението Клъстер „Българска медия и печат“. От общо 19 членове присъстваха представители на 13: Демакс, Ротопрес, Форком, Дунав прес, СТС принт, Славей 91, Лито Балкан, ЕМА, Алдекс инк, Аримпекс, ИПК Родина, Мюлер Мартини България и РИК Елиана 2000. Останалите шест членове: ИПК Светлина, ПК „Д. Благоев“, Априком, Кариер, Динев ТСС и г-н В. Василев, отсъстваха по уважителни причини. Така събранието имаше кворум и можеше да взима легитимни решения. Бяха поканени и присъстваха също така експертите от СПИБ — г-жа Р. Велкова и г-н Кр. Илиев, както и г-н Иво Танчев.
Събранието премина при следния дневен ред, който бе предварително раздаден и гласуван единодушно от присъстващите:
1. Отчет на дейността на Клъстера от основаването му досега;
2. Бизнес климатът в Клъстера;
3. Финансов отчет за изминалия период;
4. Финансова рамка и проектобюджет за 2009 г.;
5. Информация за извършеното досега, съгласно Оперативния план на Клъстера:
5.1. Създаване на клъстерна мегагрупа за мобилни комуникации;
5.2. Създаване на Еко-предприятие за обработка на отпадъци;
5.3. Създаване на репроцентър (CTP Center);
5.4. Проучване на пазара в републиките от Средна Азия.
6. Представяне на членовете на Клъстера, влезли през 2008 г.
Председателят на КБМП — П. Кънев приветства участниците, като обобщи смисъла от създаването и функционирането на това сдружение.
Отговорникът за създаването на мегагрупа за мобилни комуникации в рамките на Клъстера — Н. Генчев изтъкна свършеното досега, проведените срещи с трите национални мобилни оператора и получените оферти. За съжаление обаче липсата на еднакви критерии за оценка на предложенията е довела до невъзможност за категорично заключение и оценка на най-подходящата. За целта е необходимо да се съберат още данни, както от операторите, така и от колегите. След направените изказвания и предложения беше прието работната група да изиска от трите оператора конкретни, уеднаквени в заданията си изчисления на разходите с клаузите при подписване на съответен рамков договор и изграждането на клъстерната група за мобилни комуникации (Решение 1).
Беше прието предложението Клъстерът да бъде финансиран от синергичния ефект, като трябва да се подготви опростен подход за това.
По раздадената предварително Информация за работата на КБМП г-н Висулчев, председател на събранието, заяви своята увереност от полезността на това сдружение и неговата перспектива, като сподели и разочарованието си от пасивността на повечето членове. От него беше изнесена актуална информация за проведената на 28.01.2009 г. Конференция в МИЕ под ръководството на зам.-министър Нина Радева и намеренията на държавната администрация да даде ход на нови мерки за подпомагане на клъстери, както и да бъде създаден Национален координатор за подпомагане на клъстерите. Прие се отчета за работа на КБМП за периода от учредяването му досега и се призова към по-активна работа на всички членове на сдружението (Решение 2).
Медиаторът на Клъстера г-н В. Алексиев информира събранието за нормалното състояние на етичните процеси и междуфирмените взаимоотношения на членовете в Клъстера. Досега няма постъпили оплаквания за нарушения на Етичния кодекс, за конфликт на интереси или на други морално-етични норми в сдружението. Отчетът на медиатора беше приет и всички членове бяха призовавани да продължават да спазват Етичния кодекс на Клъстера (Решение 3).
При огласяването на финансовия отчет г-н Трифонов, протоколчик на събранието и секретар на СПИБ, наблегна на минималните приходи, получени за периода, тяхното икономично изразходване и наличното салдо, което не позволява никакво по-нататъшно реално участие в управленски, структурни или други проекти. Препоръча се да се намерят подходи за увеличаване на приходната част и да се потърсят възможности за намаляване на непреките финансови разходи. След направените коментари финансовият отчет на сдружението за изминалия период беше приет (Решение 4).
Във връзка с финансовата рамка и проектобюджета за 2009 г. г-н П. Кънев изтъкна важността на проблема с приходите, които трябва да растат не за сметка на членския внос, а от синергичния ефект на проведените мероприятия и проекти, в които Клъстерът следва да взема дейно участие. Също така беше решено, че засега не е необходимо да се назначава щатен сътрудник към Клъстера. При възникнала необходимост за управление на европейски програми или други мащабни проекти, да се определи процент от стойността им за възнаграждения. След направените коментари и предложения се прие размерът на членския внос в Клъстера за 2009 г. да остане 100 лв, като се запази и входящият членски внос от 100 лв. (Решение 5).
Беше решено да се активизират всички членове в търсене на проекти и програми, в които да се участва и да се печели както самостоятелно, така и в рамките на сдружението. Създаването на общо Еко-предприятие е едно изключително необходимо и належащо начинание, изтъкна г-н Висулчев. Ето защо е била проведена и срещата с ръководството на Екобулпак, които са специализирани в управлението на отпадъците. Има много възможности в реализирането на идеята ни за събиране, третиране и оползотворяване на неприемани сега отпадъци като изрезки от флексопечат, от самозалепващи стикери, от мастила и химикали и много други. Г-н Несторов предложи да се съберат и обобщят всички програми за управление на отпадъците в печатниците и да се създаде една обща за отрасъла. Г-н Б. Димитров и г-н В. Алексиев горещо подкрепиха създаването на едно такова предприятие, защото рано или късно и у нас ще се затегне контролът при унищожаването на тези несъбираеми сега отпадъци от производствения процес на печатниците в страната. Г-н Кънев също наблегна върху нашата отговорност за опазването на околната среда и стриктното спазване на европейските норми. След дълго обсъждане се прие секретарят на Клъстера, заедно с г-жа Велкова, в срок от една седмица да отправят запитване до европейската конфедерация на печатарите Intergraf и до Баварския печатарски съюз как е решен при тях проблемът с тези отпадъци. Засега да не се събират мостри от неприеманите отпадъци, както е предложено на срещата с Екобулпак, но да се продължат контактите с тях. След като се получат отговорите от нашите европейски колеги, да се докладва на УС на Клъстера за вземане на решения за по-нататъшни действия в тази насока. Тази задача беше определена за приоритетна в работата на Клъстера (Решение 6).
Г-н Кънев потвърди своята готовност за съдействие при установяването на делови контакти с бизнес средите в средноазиатските републики. При своите посещения в тези страни той е установил реалната възможност за разширяване на нашата печатарска индустрия в тези региони, независимо от силното руско и турско присъствие. Готов е да съдейства и в организирането на делово посещение на наши колеги там. Прие се всички колеги от КБМП да заявят своето желание за посещение в средноазиатските републики при секретаря г-н Трифонов. При реален интерес да се оформи работна група, която с помощта на г-н Кънев да замине на делово посещение в подходящите за бизнес държави и предприятия (Решение 7).
Създаването на учебно-производствен репроцентър или т. нар. „CTP Center“ е идея на клъстерните членове от близо 9 месеца. С проучването за осъществяването ù бе натоварен г-н Кр. Илиев, който докладва направеното досега. Той изтъкна, че такива инсталации в страната има вече на много места и от общо 70 броя, в София са 42. Факт е, че са групирани главно в силно развитите печатарски райони като София, Пловдив, Варна, Стара Загора и Бургас, докато в Северозападна България например няма нито една такава съвременна инсталация (Бел. ред. — виж повече по темата на стр. 20). Освен че са скъпи съоръжения, квалификацията за обслужването им също трябва да е на високо ниво. Това поставя и резонните въпроси за финансирането, мястото, персонала, обучението и редица други, свързани с изграждането на един такъв център. Засега няма и фирма–лидер, която да е обявила намерения в тази посока. По този въпрос взеха отношение много колеги и като се отчете сложността на проблемите, които трябва да се решат предварително, Събранието прие временно да бъде спряна работата по този проект. След уточняване на някои основни предпоставки, на следващи сбирки на Клъстера може да му се даде ход отново (Решение 8).
Бяха представени официално новите членове на КБМП — РИК „Елиана 2000“ (г-жа Стилиянка Петрова), ИПК „Родина“ (г-н Владимир Георгиев), „Динев ТСС“ и „Мюлер Мартини България“ (г-н Чавдар Дишков), които споделиха своите проблеми и намерения за бъдещото си развитие, както и за мястото си в Клъстера. С Решение 9 на Общото събрание на КБМД новите фирми бяха приети за членове.