Химикотехнологичният и металургичен университет (ХТМУ) в София е единственото висше учебно заведение в България, обучаващо специалисти по технология на предпечатните, печатните и довършителните процеси в три образователни степени, съгласно Закона за висшето образование:
• Бакалавър по полиграфия — четири години срок на обучение;
• Магистър по полиграфия (след бакалавърска степен) — година и половина срок на обучение;
• Доктор — 3 години срок на обу-чение.
Средногодишно завършващите инженери полиграфисти в ХТМУ са както следва:
• Бакалавър — 10–14 човека;
• Магистър по полиграфия (след бакалавърска степен) — 10–12 човека.
До момента висшето си образование по полиграфия са получили 250 магистри от 1990 до 2009 година и 111 бакалаври от 2002 до 2009 година.
ХТМУ има най-високата оценка от институционалната акредитация от Националната агенция за оценяване и акредитация. Ние обучаваме и дипломираме инженери-полиграфисти, които са подготвени за технолози, началник-цехове, технически директори, директори на печатници и т.н. Точно в това е и основната разлика между нас и останалите места в България, където се изучават някои други, по-различни аспекти на печатните комуникации. Ние не обучаваме студенти, които да станат специалисти в областта на книгоиздаването или проектирането на машини за полиграфията. Ние обучаваме технолози, чиято задача е да познават отлично предпечатните, печатните и довършителни процеси, хора, които да приемат поръчки, да изберат оптимален вариант за отпечатване на дадено издание, да съставят технологични карти, да калкулират цени и т.н. Разбира се, че е необходим определен опит и стаж, чe не е възможно директно от студентската скамейка да бъдат извършвани всички тези дейности, но по наши наблюдения след около 6 месеца нашите възпитаници се справят много добре с поставените им задачи. Нима току-що завършилите лекари и адвокати започват веднага да практикуват? За постигането на по-голям практически опит провеждаме летни производствени стажове. На студентите от бакалавърска степен се провежда летен двуседмичен стаж предимно в по-големи печатници, за да се запознаят и обхванат повече и по-разнообразни технологии. Студентите от магистърската програма по полиграфия имат индивидуален едномесечен стаж, като по този начин се включват активно в производството и ако се представят добре, може да им бъде предложена постоянна работа при ин терес от страна на печатницата. По този начин се избягват досадни формалности като изпитателни срокове и т.н. Сред предприятията, в които провеждаме стажове, са: ИПК „Родина“ АД, „Демакс“ АД, „Образование и наука“ ЕАД, „Дедракс“ ООД, „Кодак Графикс“ АД, ПК „Димитър Благоев“ ООД, „Мултипринт“ ООД и много други.
Кандидатстването за приемане в специалност „Полиграфия“ става при подаването на документи в университета и студентите още от първи курс знаят, че са приети и ще учат това, което са пожелали. Учебните програми, по които учат нашите студенти, търпят промени и актуализации с оглед новите постоянно развиващи се технологии в предпечатните, печатните и довършителните процеси. Постоянно разширяваме броя на местата, на които провеждаме упражнения и семинарни занятия, с оглед новите технологии в полиграфията. Например от следващия семестър ще разширим обхвата на занятията по дисциплината „Интеграция на печата“ с другите средства за комуникации и съвместно с г-н Христо Стайков ще проведем практически и семинарни занятия за дигиталния работен поток в полиграфията. Ние сме отворени за всички предложения, дошли от печатници, които имат какво да ни покажат и ни предоставят условия за провеждане на занятия.
Завършилите ХТМУ получават европейско дипломно приложение, с което дипломите за завършено висше образование се признават в Европейския съюз. Извършва се и обучение след завършено висше образование с цел повишаване на квалификацията на инженерните кадри в областта на предпечатните, печатни и довършителни процеси. След успешно завършване на образованието се издава диплома за преквалификация. ХТМУ е партньор в европейската програма „Развитие на човешките ресурси“, като извършва обучение на кадри със средно и средно–специално образование за повишаване на квалификацията или преквалификация.
Удовлетворението от нашата работа се състои в успешната професионална реализация на завършващите специалисти. Възпитаници на ХТМУ със специалност „Полиграфия“ работят на ключови позиции в следните фирми: ИПК „Родина“ АД, „Образование и наука“ ЕАД, „Кодак Графикс“ АД, ПК „Димитър Благоев“ ООД, „Алианс Принт“ ЕООД, „Демакс“ АД, „Чайка – Варна“ АД, „Жанет-45“ ООД — Пловдив, Печатница на БНБ ЕАД, „Мултипринт“ ЕООД, „Дедракс“ ООД, „БулГед“ ООД, „Ротопрес“ ООД, „Изипак“ и много други, свързани с печатна и медийна дейност.
ХТМУ развива и активна национална и международна дейност в областта на полиграфията. Член е на Съюза на печатарската индустрия в България и на престижния международен институт FOGRA. Има сключен договор за съвместно обучение на студенти и докторанти с Московския държавен университет по печата (МГУП) — Русия. Завършилите получават съвместна диплома от ХТМУ и МГУП.
ХТМУ в лицето на преподавателския състав, ангажиран в обучението на специалисти по полиграфия, извършва активна научноизследователска работа и внедряване на нови продукти съвместно с производствени предприятия. Както е известно, в полиграфията няма разлика между теория и практика, затова нашите изследвания и разработки се използват от редица печатници у нас.
Тук е мястото да благодаря на доц. д-р Наталия Качин, под чието ръководство направих и защитих през 2007 г. първата и за съжаление засега единствена докторска дисертация по полиграфия в областта на печатните и предпечатните процеси в България.
Ежегодно се изпълняват проекти, финансирани от Министерството на образованието и науката за фундаментални и приложни изследвания, в които активно участие взимат студенти от бакалавърска и магистърска степен.
20 години не са малко, това е цяло едно поколение. Почти няма печатница в България, където голяма част от полиграфистите да не са наши кадри.
Качеството на произведените от нас специалисти зависи не само от нашите усилия и условия за обучение, но и от отношението и помощта на печатниците у нас. Нека всеки, който се обърне към нас с молба за квалифицирани кадри, се запита с какво е помогнал за обучението на тези хора. Както казва поговорката, „Каквото посееш, това и ще пожънеш. Жътвата зависи от сеитбата.“ Всяка инвестиция в образованието, освен престиж, води и до възвръщаемост. Във всеки университет по света, където се изучава полиграфия, големите фирми — производители на машини, оборудване и софтуер, се надпреварват да представят и даряват част от продуктите си, за да се учат на тях студентите. Да се надяваме, че това ще стане и у нас. До този момент най-сериозното ни дарение са денситометри, спектрофотометри и софтуер от „Криейтив Център“ ООД. Освен в техника трябва да се инвестира и в квалификацията на преподавателите — книги, посещения на изложения и семинари и т.н. Благодарим на Съюза на печатарската индустрия в България и на „манроланд България“ ЕООД за оказаното съдействие.
Бих желал да честитя юбилея на всички мои колеги, на нашите партньори, студенти и професионалисти, за техния ентусиазъм към технологиите и новостите, за партньорството и най-вече за доверието в катедра „Целулоза, хартия и полиграфия“ към ХТМУ.
Нашият екип е постигнал значителни успехи и все пак има още толкова много неща, които можем да направим заедно, за да помогнем на образованието по полиграфия да реализира своя потенциал, идеи и бъдеще.
Честит двадесетгодишен юбилей!