Както ви обещахме, полиграфия продължава да следи развитието на общественото обсъждане по въпроса за тежестта на ученическите раници. Към настоящия момент основните участници в „Мисия РАНИЦА“ са Сдружение „Настоящи и бъдещи майки“ и Клъстер българска медия и печат.
И двете организации са изпратили писма до Министерството на образованието, младежта и науката и до Министерството на здравеопазването. Вече ви информирахме за писмото на КБМП и отговора, който е получен от МЗ. От МОМН отговориха на КБМП с писмо от 1 декември, подписано от директора на дирекция „Учебници, учебни помагала и учебна документация“. В него се изказва благодарност за проявеното отношение и се съобщава, че предложенията ще бъдат предоставени на работната група за изготвяне на нова наредба за учебниците и учебните помагала.
В писмото на СНБМ до МОМН е записано следното: „Бихме желали да отправим препоръка към сформираната работна група към Министерство на образованието, младежта и науката, за подготовка на промяна в Наредбата за учебниците и учебните помагала, чието актуализиране е заложено в плана на МОМН. Предлагаме да се обсъди с издателствата възможността за промени в чл. 29 (1) с оглед постигане на по-леки печатни материали.“
В отговора на МОМН до СНБМ има данни за теглото на някои учебници, както и техническа информация, вече известна от действащата Наредба, както и някои мотиви за нейното присъствие там. Една от тезите е, че тежестта на учебните пособия е в необходимите граници. Информация дали и кога МОМН ще започне работа по промяна на Наредбата, съобразена с обществените очаквания обаче няма.
Обсъждането на темата и отговорите на МОМН в интернет-форумите продължава, като надделява неудовлетворението на участниците от възприеманите като формални отговори. Обобщавайки резултата от проведения до момента дебат, можем да кажем, че МОМН си харесва Наредбата, докато родителите не одобряват нито тежките раници, нито резултатите от кореспонденцията.
Чувството след първите разменени писмени становища е, че започналия диалог се измества към представата за шахматна партия, в която всяка от страните не вижда своя полезен ход. Това е цунг-цванг, който предизвестява цайтнота за тези, които се надяват на подобрение. Има ли противопоставяне между министерството и родителите? Най-малкото звучи странно и очакванията са други.
Ще има или няма да има след година по-леки ученически раници? Това е основният въпрос, който е отправен към Министерство на образованието, чийто отговор се очаква. Такъв засега не е дошъл.