Списание полиграфия ви информира в предишния си брой за посещението на професор Циганенко, ректор на Московския държавен университет по печата (Московский государствений университет печати) в България. То се осъществи по покана на ръководството на Специализираното висше училище по информационни технологии (СВУБИТ). Един от резултатите от проведената среща на професор Циганенко с преподавателите от СВУБИТ проф. Иванка Янкова — ръководител на катедра „Библиотечен мениджмънт“, доц. Мария Николова — директор на департамент „Общообразователни дисциплини“, и доц. Иван Иванов от катедра „Информационни технологии и информационно брокерство“ е споразумението за създаване от МГУП и СВУБИТ на съвместна магистърска програма „Мениджмънт в книжното дело“.
Новата съвместна програма идва да запълни една празнина, която реално съществува на пазара на кадри в издателския бизнес. Макар в България да съществуват множество издателства и в тях да работят начетени и интелигентни колеги, няма специално подготвени за издателското дело кадри, които да са били целенасочено обучавани за онова, което реално и със завиден успех вършат до днес. Академичната общност този път може да се похвали, че е напипала пулса на издателския бизнес и реагира адекватно. Създаването на добре подготвени кадри в тази област ще даде своите резултати в недалечно бъдеще. Тук скептиците ще възразят, че развитието на електронните книги обрича на нерадостно бъдеще издателския бизнес, но ние бихме възразили, че това виждане далеч не е докрай обективно поради факта, че електронните книги не могат да заменят изцяло класическата книга, а освен това книгоиздаването ще съществува независимо от носителя на информация.
Представителите на двете висши училища са създали работен план за обучението по новата специалност. Предвидена е редовна форма на обучение със срок 2 години. Квалификацията, която ще придобият обучаемите, е Магистър по издателско дело. Предвижда се програма та да стартира на 1 ноември тази година. Обучението ще се провежда на руски и български език в сградата на Специализираното висше училище по библиотекарство и информационни технологии. След 4 семестъра и успешно положени изпити студентите ще се сдобият с диплома на руски и български език, заверена от двата ВУЗ-а.
В общонаучния цикъл на обучението са предвидени задължителните дисциплини „Методология и методика на научното познание“ и „Педагогика и методика на преподаването“. На студентите се предлага да изберат една от дисциплините „Книгознанието в системата на науките“ или „Организация на научно-изследователската дейност“, както и „Делови чужд език (руски/български)“ или „Делово писмо на чужд език“.
В професионалния цикъл на обучението са застъпени задължителните дисциплини „Маркетинг-мениджмънт в издателското дело“ и „Управление на иновациите в издателското дело“. В специализираните дисциплини се включват „Типология на книжните издания“, „Книжен бизнес и библиотеки“, „Съвременни проблеми на книжния бизнес“, „Дигитализацията в книжното дело“, „Управление на информационните ресурси в книжното дело“, „Управление на качеството“, както и една от следните дисциплини „Книжната култура на Русия и България“, „Финансов мениджмънт в книжното дело“ или „Логистика в книжното дело“.
Първите три семестъра са предвидени за лекции и практически занятия по посочените дисциплини. През това време се полагат 11 изпита и 3 зачота и трябва да се изготвят 3 курсови работи. Тези обязаности на студентите са разпределени, както следва: през първия семестър — 4 изпита, 1 зачот и 1 курсова работа; през втория семестър — 3 изпита, 2 зачота и 1 курсова работа, през третия семестър — 4 изпита и 1 курсова работа. Последният семестър е предвиден за практика и научно-изследователска работа и завършва с държавен изпит. По предварителни и неофициални данни таксата за семестър ще е 400 лева.
Един от основните проблеми, който се визира още в хода на разговорите, е, че младото поколение изобщо не владее руски език или трудно борави с него. Този факт предпоставя определени трудности при обучението. Влиянието на тези трудности върху крайния резултат от обучението тепърва ще се изяснява.
Но тази трудност далеч не е единствена и във връзка със създаването на новата специалност са налице много въпросителни. Ясно е, че в едни подобни отношения подписването на работен план в пет страници не е достатъчна предпоставка за успех. Дали на проведената среща, пък и в предстоящите такива, са договорени и ще бъдат задоволително уточнени всички подробности, ще стане ясно след години. Ще бъдат ли и двете страни достатъчно добросъвестни в съвместното начинание? Ще получат ли студентите всичко онова, от което се нуждаят, или техният интерес ще увисне между зоната на влияние и интереси на двете страни? Дали един подобен експеримент ще се радва на успех?
Доколкото познаваме двете висши училища, те имат капацитета да реализират идеята. Стиснатите ръце на двамата ректори обаче са само основа, но не и гаранция за успех. Известна е старата българска поговорка „Сговорна дружина — планина повдига“. Някой находчив човек, вероятно недоволен от резултатите на нечие сдружение, смесвайки две поговорки, достигнал до „Сговорна дружина — слепи ги ражда“. Дълбоко вярваме, че съединението на усилията на МГПУ и СВУБИТ ще „прави сила“! Затова от сърце желаем успех на начинанието и се надяваме да се потвърди класическото „Сговорна дружина — планина повдига“.