По темата е изнесен доклад на Национална кръгла маса „Книга и комуникации. От идеята до интерпретацията“, организирана от Великотърновски университет и Университетско издателство „Св. Св. Кирил и Методий“, през април 2007 г.
Информатизацията на съвременното общество, предизвикана от усъвършенстването на информационните и комуникационните технологии, създаде предпоставки за многобройни метаморфози в издателската продукция. Настъпилите промени в книжния сектор, преобразен от увеличеното разпространение на мрежата интернет и свързаната с това поява и развитие на нови видове електронни документи, предизвикаха ревизия на понятието „периодично издание“ и неговото приложение, особено по отношение на ресурсите с отдалечен достъп. Наблюдаваните явления и тенденции поставиха нови изисквания към библиографската обработка на документите и неизбежната потребност от унифициране на използваните правила, стандарти, формати и др. Единственото правилно решение беше в хармонизирането на българските с международните стандарти ISBD, което даде възможност за осъществяване на съпоставима каталогизация в световен мащаб, за подпомагане на международния обмен на библиографски записи между националните библиографски агенции в рамките на международната библиотечна и информационна общност. Акцентът в този стандарт е въвеждането на нови терминологични определения за видовете документи, което доведе до приемане на понятието „продължаващ ресурс“ като обединително за периодично издание и интегриращ ресурс. Според този модел изходна точка е понятието библиографски ресурс. Той се определя като форма на проявление или на физическо представяне на произведение или единица, които представляват основата за библиографското описание. Библиографският ресурс може да бъде върху всякакъв носител или комбинация от носители, може да бъде материален или нематериален. Той включва като подвидове т.нар. ограничени (finite) и продължаващи (continuing) ресурси. Продължаващите библиографски ресурси се издават през период от време, чийто край не е предварително определен. Те обхващат като подвидове т. нар. последователно издавани (successively issued) и текущо интегриращи се (integrating) ресурси. Продължаващите издания са продължаващ ресурс, издаван като последователни, обикновено номерирани броеве или части, без предварително замислено завършване.
Това наложи да бъдат определени съставящите го компоненти:
• 1. общо заглавие за всяка част;
• 2. последователни части — с цифрови или хронологични обозначения;
• 3. неопределено време на издаване.
В последователно издаваните продължаващи ресурси се включват добре познатите ни периодични издания (serials). Те са вид продължаващо издание, което се публикува на определени, по-чести от годишни интервали и обикновено съдържа отделни статии. Периодичните издания включват списания, вестници, електронни списания, ежегодно издавани публикации (доклади, указатели, годишници и др.), научни списания, доклади на научни сдружения, бюлетини, публикувани протоколи от разисквания и други, както и монографичните серии Тук е мястото да определим и серията като:
• Група от отделни библиографски ресурси, свързани помежду си чрез колективно заглавие, отнасящо се до цялата група и отбелязано върху всеки от тях (основното заглавие на серията). Отделните библиографски ресурси могат да бъдат номерирани или не. Томовете на серията могат да бъдат монографии или продължаващи ресурси;
• Номерирана поредица от броеве или части на периодично издание.
В групата на продължаващите издания своето място намират вече издания като справочниците — това са справочници от всякакъв вид за кандидат-студенти и кандидат-гимназисти, информационни, рекламни, библиографски, автомобилни, статистически, рекламно-стокови, справочници за цени в строителството, справочници за продукти, машини и съоръжения и други. Продължаващите издания „приютяват“ и групата на годишни доклади и отчети на БНБ, БАН, Народна библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, Агенция за анализи и прогнози, Център за икономическо развитие — с годишните си доклади за икономиката на България и отчети за шестмесечното състояние на икономиката в България и много други. Друга група издания, които до 2006 г. имаха запазено място сред книгите са каталозите — например Български технически каталог, търговски каталози на предлагани стоки, каталози за строителство и архитектура, туристически бизнес каталози и други. Част от продължаващите издания са електронни научни списания или бюлетини с новини, както и електронни магазинни списания (e-zines), но извън тях остават електронни ресурси като публикации от типа онлайн каталози или бази данни с обществен достъп, електронни табла за обяви, начални страници в WWW и други.
Продължаващите интегрирани ресурси са библиографски ресурси, актуализирани чрез допълнения, които не остават обособени, а се интегрират в цялото. Интегриращите ресурси могат да бъдат завършени или продължаващи. Като примери могат да се посочат изданията, които се актуализират с подмяна на страници, уеб-сайтовете с осъвременяване на информацията, а също и актуализирани бази данни и актуализирани публикации от типа loose-leaf. Интегрираните ресурси от своя страна съчетават особеностите на съвременните форми на живот на публикациите с необходимостта им от непрекъснато актуализиране, като настъпилите впоследствие промени не са обособени, а интегрирани в ресурса. Що се отнася до подвид ограничени по продължителност библиографски ресурси, те се подразделят на завършени (complete) (монографични публикации) и незавършени (incomplete). Ограничените незавършени ресурси, подобно на продължаващите, също обхващат като подвидове последователно издавани (successivelyissued) и интегрирани (integrating) ресурси, но включените в двете понятия публикации се отличават с различни характеристики. Примери за ограничени последователно издавани ресурси са многотомни издания и допълвани монографични публикации. Ограничени интегриращи ресурси могат да бъдат преработени електронни текстове, някои бази данни, някои уеб сайтове и някои публикации от типа loose-leaf (схема 1).
Бързият ритъм на технологични промени в информационния свят създаде предпоставки за появата на продължаващи издания на аудиокасети, CD, DVD, а също и онлайн версии на съществуващи в печатен вид издания. Дори и при наличието на един и същи текст, аудио или онлайн версиите на един документ не са еквивалентни на печатното издание, дори само поради уникалното влияние на формата или носителя на информацията, изразяващо се например в способност за свързване чрез онлайн хипертекст или включването на звукови ефекти. В много от случаите намерението на издателя е не да създаде ново електронно периодично издание, а просто да предостави онлайн достъп до своето печатно издание. В тази връзка е необходимо да се установи самостоятелността на онлайн публикациите. Съществува и една група издания, трансформиращи се от статични до динамични, и от създавани в една част до издавани в множество части. В динамичната виртуална среда интернет появяващите се и пребиваващи там издания претърпяват редица метаморфози, освободени от физическите ограничения на печатната форма и свързаните с това издателски модели. Примери за това са онлайн базите данни (особено тези, които са продължаващи издания в печатна форма, които нямат отделни броеве, когато са качени онлайн), електронните списания, съществуващи като издавани една по една статии, е-списанията, при които броевете са обединени в една база данни. Така например е-списанието „Политики“ на Отворено общество е на pdf файлове, при които продължаващото издание в онлайн форма и печатното такова, се създават от едни и същи файлове. Отпечатъците от pdf файлове и печатните издания, създадени от тях, са идентични копия. Независимо от това, че онлайн изданието не може да бъде прието като буквална репродукция на печатното издание, крайният резултат е същият. Друг вид „непознати“ продължаващи издания са медийните версии на един продължаващ ресурс — в печатна форма, на СD и в онлайн версия с едно и също заглавие. Както виждаме, нарасналите потребности в съвременното информационно общество, след стремителното настъпление на „гугалите“, предизвикаха тези важни терминологични поправки.
Първите, които усетиха промените, наложени от новия Международен стандарт за библиографско описание на продължаващи и други ресурси ISBD, бяха издателите, които трябваше традиционно да поставят ISBN на своите издания и които представяйки документите, си с учудване узнаха, че тяхното издание е вече продължаващо и ще му бъде присъден ISSN номер. Така двете агенции трябваше да изпълнят просветителската мисия за определяне на вида на библиографските ресурси, като продължаващи или ограничено завършени, и да създадат условия и предпоставки за разширяване и задълбочаване на взаимоотношенията между националната библиографска агенция, издателите и книготърговците.