Фактът сам по себе си
12 март 2010 година се превърна в празник за присъстващите в аулата на пловдивския филиал на Технически университет — София. Празникът беше свързан с дипломирането на младите инженери от випуск 2009. Разбира се, че е радостно, когато млади хора намират своята професионална реализация, когато едно висше училище продуцира поредните специалисти, когато родителите почувстват удовлетворение от изпълнението на бащинския си дълг, когато студентите видят реализирана една своя мечта... Но в днешния ден има и още нещо, което кара цялата полиграфическа общност да се радва. Поводът за радостта ни е знаменателен, защото на пазара на труда излизат първите дипломирани полиграфисти, възпитаници на пловдивския филиал на Технически университет — София. След Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография, Частната професионална гимназия по мултимедия, компютърен графичен дизайн и анимация и Химико-технологичния и металургичен университет България разполага и с още едно гнездо, в което се създават кадри за печатарската индустрия.
Ритуалът
Самото връчване на дипломите премина в тържествена обстановка в аулата на пловдивския филиал на Техническия университет. Залата беше претъпкана от студенти, преподаватели и гости, дошли да станат свидетели на радостното събитие. Цареше радостно безпокойство. Облечени в официално облекло дипломанти и студенти, дошли да уважат приятелите си, с грейнали лица обсъждаха някакви, понятни само за тях, въпроси. Преподаватели и длъжностни лица, заети с ангажиментите си около връчването на дипломите, се суетяха в последни приготовления.
Церемонията беше открита от доц. д-р Въльо Николов — декан на Факултета по машиностроене и уредостроене. След отдаване на нужното уважение към националният химн на Република България множеството посрещна с аплодисменти доц. д-р Костадин Илиев — директор на Филиала на ТУ в Пловдив. В краткото си слово той приветства дипломантите и им пожела успех в по-нататъшните им занимания. От името на Съюза на печатарската индустрия в България кратко приветствие произнесе г-н Румен Трифонов. В обръщението си той каза: „Още преди 5 години приветствахме идеята за създаването на тази специалност, защото беше очевидна необходимостта от подготвени и висококвалифицирани специалисти в българската полиграфия. Новите инженерни кадри ще допълнят успешно професионалната общност на българската издателска и печатарска индустрия.
Ние в СПИБ винаги сме изразявали готовност за подпомагане и съдействие за професионалното израстване и разширяването на уменията и знанията на всички, работещи в сферата на печатните комуникации. В съвременните условия взаимната ни подкрепа ще стимулира икономическия ефект от академичното образование и прилагането му в практиката.“
Накрая дойде и многоочакваният момент — връчването на дипломите. Те преминаха в ръцете на новите инженери от ръцете на доц. д-р Костадин Илиев, директор на пловдивския филиал на Техническия университет, г-н Румен Трифонов, главен секретар на Съюза на печатарската индустрия в България и на ръководителите на катедри във Филиала.
Дипломантите
Дипломантите от специалност „Полиграфия“ се оказаха… 10 човека. При прием от 12 души в специалност „Полиграфия“ преди пет години, се дипломират 10 и още един предстои да се дипломира в близките месеци. Имената на успешно завършилите курса на обучение са: Сийка Проданова, Борислав Боев, Елена Мирчева, Златина Малакова, Нели Нейчева, Александър Наков, Анелия Рангелова, Гергана Фиданова, Дима Панова, Петя Мариус.
Дипломантите завършват с квалификационна степен бакалавър.
Отличничката
Приоритет при получаването на дипломите, разбира се, имаха студентите с най-висок успех. Съвсем естествено ръководството на филиала ги отличи от останалите студенти заради техните усилия и високата им успеваемост по време на обучението. Отличниците имаха честта да получат дипломите си лично от директора на Филиала, докато останалите студенти ги получиха от ръцете на ръководителите на катедри и секретаря на СПИБ г-н Румен Трифонов.
Имаше обаче и друга „класация“, нека я наречем „класация на публиката“... Направи ми впечатление, че при споменаване на определени имена залата бурно реагираше с ръкопляскания. Явно ставаше дума за любимците на колегията. Може би това бяха неформалните лидери, особено колегиални и отзивчиви, или такива, на чийто чар трудно се устоява...
За моя радост, както от страна на ръководството, така и от публиката беше отличена и бурно аплодирана студентката с най-висок успех в специалност „Полиграфия“ и трета от всички дипломанти — Сийка Проданова. Средният ù успех от цялото следване е впечатляващ — 5,64. При споменаване на името ù публиката избухна в шумни ръкопляскания и одобрителни възгласи. По стълбите към катедрата, промъквайки се между колегите, слезе стройно момиче с дълги кестеняви коси. То хвърли поглед, изпълнен с благодарност, към средата на залата, където вероятно стояха колегите ù от специалността, и уверено се насочи към катедрата, където без стеснение прие всички поздрави, повторно удостои присъстващите в аулата с усмивка и се изгуби в множеството.
И когато вече мислех, че няма да мога да открия това момиче сред останалите дипломанти, за да ù задам няколко въпроса, чрез които да я представя на вас, читателите на полиграфия, на помощ ми се притече г-жа Росица Сарджева и след минута вече стоях лице в лице с дипломантката.
Тя свойски ме покани да потърсим по-тихо място във фоайето или в кафето, за да можем спокойно да разговаряме и да не пречим на околните. В кафето вече пролича известно притеснение, явно ù дойде в повече превръщането в медийна звезда, но тя бързо възвърна увереността си и това ми даде възможност да ù задам няколко банални въпроса.
Размисли по темата
Всеизвестно е, че проблемът с кадрите във всички области на икономиката е налице. Пределно ясно е, че тези 10 специалисти ни се виждат крайно недостатъчни, защото потребностите на колегиалната общност са значително по-големи, но все пак това е едно добро начало, което ни вдъхва увереност. Освен това в този случай налице е нещо още по-важно — на пазара излизат не просто полиграфисти, а кадри с висше образование, които ще запълнят отчасти съществуващата празнина. Ето защо днешното дипломиране на тези млади хора радва родителите, близките, учителите и наставниците, но и цялата полиграфическа общност като бъдещи или по-право настоящи колеги.
Какво значи това в плана на собствената ви реализация, уважаеми млади колеги? Това означава относително големи възможности пред вас. Все пак не мога да ви обещая, че ще ви е лесно, напротив, прогнозирам, че ви очакват значителни трудности, но съм сигурен, че по време на следването си сте получили солидни знания и те ще бъдат основата, върху която ще изградите бъдещата си успешна кариера.
Ние не се съмняваме, че преподавателите от вашата катедра предават днес на полиграфическия бранш темелни кадри. С основание може да се твърди, че именно за тях, вашите преподаватели, днес празникът е най-значим, защото те реализираха успешно една мащабна и нелека задача. Надеждата на всички членове на СПИБ, на всички, заети с печатни производства, е пловдивският филиал на Технически университет — София и в бъдеще да продължава да изгражда кадри и от година на година качеството на тези кадри да се повишава благодарение на натрупания опит и усъвършенстваната философия...
Нека пожелаем на преподавателския състав успех в бъдещата му работа и устойчиво развитие на новата специалност, а на младите ни колеги — упорство и успехи в професионалната реализация!
На добър час!
Импровизирано интервю
Моля, разкажете ни за себе си.
Казвам се Сийка Проданова и съм от гр. Стамболийски. Средното си образование завърших в Професионална гимназия по строителство и архитектура — гр. Пазарджик.
Как избрахте ТУ и защо точно специалност „Полиграфия“?
Изборът ми беше малко сложен, специалностите бяха много и различни. Привлече ме тази специалност, която тогава беше нова в ТУ Пловдив, защото беше по-различна в сравнение с всички останали, нова и за мен доста интересна.
Сега, след завършването, доволна ли сте от избора си? Оправдаха ли се очакванията ви? Изненада ли ви с нещо обучението?
Да, доволна съм от своя избор. Научих много по специалността си, запознах се с много интересни хора — професори, колеги. Докато ходех на стаж в печатниците, натрупах много знания и умения.
Какво ви дадоха и какво ви взеха ТУ и специалност „Полиграфия“?
Не мисля, че са ми взели нещо. Всички се стараеха да ни научат на повече неща, от които ще имаме полза по-късно в професионален план.
Вашата дипломна работа е на тема „Иновации в техниката и технологията за изработване на твърда подвързия“. Защо избрахте именно тази тема?
Всъщност аз избрах ръководителя на дипломната си работа. После с негова помощ избрах самата тема. При работата си върху темата разбрах, че не съм сгрешила, защото ми беше много интересно.
Имате ли планове за професионалната си реализация?
Да, разбира се. Иска ми се в бъдеще да работя по специалността си и по-точно бих желала да бъда технолог.
Как виждате себе си след 10 години?
Реализирана (казва го с лъчезарна усмивка)... както в професионален, така и в личен план.