Парниковият ефект
Парниковият ефект се проявява, когато част от отразената от земната повърхност инфрачервена светлина се абсорбира от парниковите газове в атмосферата и след това се разпръсква във всички посоки. Колкото по-висока е концентрацията на парникови газове в горните слоеве на атмосферата, толкова по-малко топлинна енергия може да се отделя от земята. Това води до загряване на земната повърхност и долните слоеве на атмосферата – глобално затопляне.
Съгласно наръчника „Sustainable Energy – Without the Hot Air 2009“ на професора по физика от университета Кеймбридж и член на Световния икономически форум по промените на климата Дейвид Маккей „през 2000 г. световните емисии на парникови газове са били 34 млрд. тона CO2 e годишно. Това е средно около 5,5 тона CO2 e на глава от населението на земята. Всъщност емисиите на глава от населението в различните страни са много различни: 20–24 тона CO2 e в Австралия, САЩ и Канада срещу 8–12 тона CO2 e в Европа и Япония. И макар че Китай създава толкова емисии, колкото САЩ, емисиите на глава от населението в тази страна са под средното световно ниво, а в Индия не се отчита и половината. За да се избегне покачването на температура на земната повърхност с 2°C, необходимо е бързо да се отстранят причините за затоплянето на Земята. Някои държави са се задължили да намалят най-малко с 60% емисиите си на парникови газове до 2050 г. Климатолозите са на мнение, че затоплянето ще превиши 2°C, ако световните емисии се намаляват на етапи. За един сигурен резултат световните емисии трябва да се намалят със 70, респ. 85% до 2050 г.“
Източници на парникови газове
Парниковите газове възникват при много човешки дейности – при производството на енергия, в селското стопанство, транспорта и пречистването на отпадните води. Има директна връзка между емисиите на въглероден диоксид и използването на фосилни енергийни източници – те са с най-изразен парников ефект. „Естествените движения на въглеродния диоксид в атмосферата и океаните са били до голяма степен постоянни и колебанията в стойностите са се компенсирали в течение на хилядолетия. От началото на индустриализацията въглищата се използват за производство на стомана, при корабостроенето, за отопление на сгради, за задвижване на локомотиви и други машини, включително помпи, с помощта на които се добиват повече въглища.“
Енергийната политика
Предизвикателство за енергийната политика не се крие само в намаляването до 2050 г. на емисиите на парникови газове в развитите страни с 60–80% спрямо 1990 г. Съгласно прогнозите за същия период населението на планетата ще нарасне с 50% и в много държави икономиката ще достигне по-висока степен на развитие. Това ще увеличи и потребността от енергия. В Китай например разходът на енергия се е удвоил от 1990 до 2006 г., а до 2025 г. това ще се случи още веднъж.
В краткосрочен план по-ефективното използване на енергията е най-бързият и рентабилен начин за намаляване емисиите на парникови газове. В студия на McKinsey Global Institute, 2008 „The Energy-Efficiency Opportunity“ (Шансът (за) енергийна ефективност) са направени следните заключения:
• Без промяна на енергийната политика и поведението в потреблението, световното потребление на енергия и свързаните с него емисии на въглероден диоксид ще нараснат до 2020 г. с 45%;
• Възможно е ограничаване с 2/3 на прогнозираното нарастване на потреблението (от 2,2% на 0,7% годишно) чрез повишаване на енергийната ефективност с помощта на налични технологии и постигане на вътрешна печалба от 10% и повече;
• Увеличаването на енергийната ефективност може да намали с 2/3 разходите за емисиите на парникови газове, което е най-рентабилният начин за тяхното намаляване.
Един от методите за увеличаване на енергийната ефективност е внедряването на интелигентни разпределителни мрежи, които използват дигитална техника и интернет.
Отговори на „въглеродната проблематика“
Определянето на въглеродните емисии е начин за оценка
The Greenhouse Gas Protocol: A Corporate Accounting and Reporting Standard (Протокол за парниковите газове: Корпоративен стандарт за изчисляване и отчет) е директива за емисиите на парникови газове, която представлява база за определянето им в предприятията. Тя дефинира до каква степен да се анализират емисиите на съответното предприятие, като те са структурирани в три нива на обхват:
Ниво 1: Измерват се само директните емисии на техническото оборудване, собственост на конкретното предприятие или управлявано от него.
Ниво 2: Разглеждат се емисиите при производството на докупена електроенергия. Тук енергийният източник има определяща роля, тъй като при производството на енергия от фосилни горива се отделят големи количества парникови газове за разлика от възобновяемите източници и ядрената енергия, където те са най-малко. Използването на европейски или обвързани с дадена страна усреднени коефициенти влияе върху резултата.
Ниво 3: Отчитат се и така наречените „включени в общото“ емисии, предизвикани всъщност от дейностите на предприятието, но възникващи извън него. Това се отнася например за емисии в резултат на производството на материали или закупени услуги, на логистиката или пътуването на работниците между дома и работното място. Наистина не всичко трябва да се вземе предвид, но е важно да се дефинира какво и защо се изключва, респ. за какво се приемат приблизителни оценки. Емисиите, възникнали по веригата на доставките, имат най-висок дял и съществува ясно изразена тенденция за измерването им. Основната трудност се крие в разграничаването на емисиите – то е източник на несъвместимости, объркване и съмнения по отношение качеството на данните.
Общовалидното разграничаване на емисиите по цялата верига на доставките е от решаващо значение, за да не се събират излишно нестандартизирани данни и за да се създаде база за намаляване на емисиите и разхода на енергия по цялата верига на доставките.
Търсят се все по-активно стандарти, обозначения и други възможности, за да се включат потребителите в ограничаването на парниковия ефект. Все още емисионните стойности не се оповестяват под общовалидна форма, което възпрепятства директните сравнения – понякога се използват абсолютни емисионни стойности, понякога интензивност на емисиите (например в съотношение с производството или с продажбите). Трябва да се осъзнае, че въглеродните емисии са комплексна тема и че различните области, приемания или стойности „по подразбиране“ водят до различни резултати. За да е възможно сравняването на стойностите за различни продукти и доставчици, трябва да се прилагат единни разграничения, еднакви процентни стойности от общите емисии по целия „цикъл на живот“ (критерии на изключване) и подобни стандарти (методи за изчисление).
По правило избегнатите емисии (в PAS или ISO) не се вземат предвид, което затруднява получаването на надеждни данни в тази връзка.
Колко „зелено“ е производството на енергия?
Една от големите трудности при определяне на емисиите е установяването на коефициента за преизчисляване на енергийните стойности в CO2e (Ниво 2 на Протокола за парниковите газове). В отделните страни се използват най-различни горива за производство на електроенергия. В страни, в които се използват предимно въглища (Полша, Гърция, Германия, Нидерландия, Италия и Великобритания), емисиите на CO2 са много по-високи, отколкото в страни с висок дял на възобновяема или ядрена енергия (Франция, Скандинавските страни, Швейцария). В настоящия материал ядрената енергия се разглежда само по отношение емисиите ù на парникови газове. Поради рисковете и аспектите за околната среда, свързани с нейното използване, тя се приема по различен начин в различните страни.
Междувременно токоразпределението в Европа е отделено от производството на електроенергия, за да е възможно конкурентните производители (и горива) да действат трансгранично.
Това означава, че определянето на емисиите от въглероден диоксид на базата на усреднени коефициенти не дава яснота за действително използвания енергиен микс и частично дори може да доведе до заблуда. Така например производител, използващ енергия с много ниска ефективност, но потребяващ „нефосилна“ енергия, може да „отделя“ много по-ниски емисии на въглероден диоксид в сравнение с високоефективно предприятие, което от своя страна работи с фосилна енергия; или пък предприятие в страна с положително отношение към промените в климата (повърхностно погледнато) да е с по-ниски емисии на CO2, въпреки че всъщност получава електроенергия от фосилни източници от друга страна. Може би в някои страни част от електроенергията от обновяеми източници вече се продава или експортира като „зелена енергия“ и би трябвало да се изключи от енергийния микс, за да се избегне двойно изчисление.
Все по-често се налага становището, че един общ европейски усреднен коефициент би представил по-добре отворения енергиен пазар и би спомогнал за избягване на нереална картина. Така не би съществувал риск за повторно вземане предвид на предимства, свързани с въглеродния диоксид от национални усреднени стойности. Усредненият европейски CO2 коефициент е около 400 g CO2 e/kWh (съгл. UCTE – Union for the Coordination of Transmission of Electricity – Съюз за координиране преноса на електроенергия). Този коефициент е база за критериите за екологичния знак на ЕС за хартии за печат и копиране.
Приложеният енергиен профил е от решаващо значение за крайния резултат и трябва да се посочи при резултатите и областите на изчисленията.
В случай че няма на разположение „зелен“ енергиен източник, от екологичен аспект може да се окаже, че не е целесъобразно да се настоява за това. Пример в тази връзка е вестникарската хартия от пресни влакна, произведена в Скандинавия от „нефосилна енергия“ и експортирана във Великобритания, където има теоретично по-ниски емисии на CO2/t в сравнение с вестникарска хартия, произведена на място от 100% отпадъчна хартия, при производството на която пък е използвана фосилна енергия. Една опростена национална „изходна точка“ би могла да подкопае системите за рециклиране и оползотворяване на отпадъците и да окаже общо отрицателно въздействие върху емисиите на парникови газове. Тази „изходна точка“ не би била в подкрепа на усилията за намаляване депонирането на органични отпадъци. Този пример показва, че емисиите на CO2 и намаляването на емисиите на парникови газове са само един аспект от общото екологично схващане.
Енергийният микс е от решаващо значение за крайния резултат. Повечето енергийни доставчици включват различни източници за производство на електроенергия, между които взаимовръзките задължително трябва да се установят, за да има смисъл изчисляването на енергията.