Както бе оповестено, Балканският печатарски форум и manroland ще изнесат в България цикъл лекции като част от инициативата IPEQ (Initiative for Printers’ Education and Qualification) за обучение и квалификация на печатари. Домакини на лекциите ще бъдат висшите учебни заведения, които имат програми за обучение на студенти по специалности, свързани с печата и печатните комуникации.
Първата лекция от цикъла вече е факт. На 22.03.2011 г. от 14 часа, в зала 106 на Университета по библиотекознание и информационни технологии, София, бул. Цариградско шосе 119, проявилите интерес имаха възможност да слушат лекцията на проф. д-р Герд Финкбайнер „Перспектива печат 2020 на manroland за вестникарското производство на бъдещето“. Предварително бяха обявени и лекторите — г-н Стефан Вълев, управител на manroland България, и д-р Росица Велкова — координатор на Балканския печатарски форум и на Инициативата за обучение и квалификация. Поканени бяха всички членове на СПИБ, преподавателите, учениците и студенти от средни и висши училища.
Срещата беше открита от професор д-р Кристина Върбанова-Денчева. Тя благодари на всички, които са проявили интерес към събитието. Специална благодарност беше отправена към Съюза на печатарската индустрия в България и неговото ръководство в лицето на председателя Петър Кънев и секретаря Румен Трифонов за координиращата роля при подготовката на настоящата и бъдещите срещи. След това бяха представени официалните гости на събитието: г-н Петър Кънев, председател на Съюза на печатарската индустрия в България, г-н Румен Трифонов, секретар на Съюза на печатарската индустрия в България, инж. Мариан Маринов, експерт в manroland България, д-р Росица Велкова, координатор на Балканския печатарски форум, доц. д-р Татяна Божкова, преподавател в Химикотехнологичния и металургичен университет — София, доц. д-р Росица Сарджева, преподавател в Пловдивския филиал на Технически университет — София, Цветанка Апостолова, директор на Професионалната гимназия по полиграфия и фотография.
Представени бяха и основните групи, които бяха уважили събитието: членове на СПИБ, преподаватели и студенти от специалност „Полиграфия“ в ХТМУ — София, преподаватели и студенти от специалност „Полиграфска техника“ в ТУ — София, филиал Пловдив, преподаватели и студенти от специалност „Печатни комуникации“, катедра „Книга и общество“ в УниБИТ, преподаватели от Националната гимназия по полиграфия и фотография — София, представители на специализираната преса.
В краткото приветствено слово на ректора на Университета по библиотекознание и информационни технологии проф. д.ик.н. Стоян Денчев се казваше: „Това, в което сме сигурни, е, че знанията и уменията на подготвяните от нас специалисти трябва да са в синхрон с промените в обществото и технологиите и с динамично променящите се потребности. В тази задача наш съюзник са всички работодатели в технологичния цикъл на печатната индустрия, които с конкретни инициативи провеждат политиката на Европейския съюз за постигане на качество на образованието, адекватно на потребностите на бизнеса и социалната сфера. Такава инициатива е и програмата IPEQ (Initiative for Printers’ Education and Qualification), която ще бъде представена тук с първата лекция в България.“
След тази встъпителна част дойде ред на същинската работа. Най-напред думата получи инж. Мариан Маринов от manroland България. Той благодари за възможността да бъде представена на вниманието на аудиторията лекцията на г-н Финкбайнер и изрази надеждата си, че тя ще бъде полезна за студентите и преподавателите от специализираните училища. Г-н Маринов изрази съжалението на управителя на manroland България г-н Стефан Вълев, когото неотложни ангажименти извън страната са възпрепятствали да присъства на срещата, и поднесе искрените му извинения. После представи накратко дейността на manroland в България. Той обърна внимание на факта, че фирмата присъства в страната повече от 40 години — най-напред чрез дистрибуторски фирми, а от 2002 година чрез собствената си фирма manroland България. После разказа за активността на фирмата и възможностите, които предоставя на българските си клиенти. Накрая „покани“ всички на фирмения сайтwww.manroland.bg с уверението, че всички служители ще се радват да бъдат в услуга.
После дойде ред на д-р Росица Велкова, координатор на Балканския печатарски форум и инициативата IPEQ, да представи лекцията на професор Финкбайнер. Най-напред г-жа Велкова изрази съжалението си, че присъстващите няма да могат да чуят лекцията от нейния автор, защото той е един забележителен оратор, който изключително добре представя визията на своя концерн. За потвърждение тя потърси мнението на онези от присъстващите, които лично са се уверили в това по време на Петия балкански печатарски форум. Д-р Велкова заяви, че ще направи всичко по силите си да предаде във възможно най-голяма степен визията на manroland и Герд Финкбайнер и изрази надежда, че на някоя от следващите срещи ще присъства лектор от manroland, а ако това се окаже невъзможно, Балканският печатарски форум ще създаде подобна възможност на щанда на manroland по време на Drupa през следващата година.
После г-жа Велкова информира участниците, че за първи път лекцията е четена пред студенти от Hochschule der Medien в Щутгарт на 18 ноември миналата година. Самата лекция бе поднесена в диалогична форма, като през цялото време г-жа Велкова поддържаше контакт с публиката и успя да задържи вниманието и интереса на присъстващите с лъчезарната си усмивка, понятните си и завършени фрази, незлобливия хумор и ясната дикция.
В самата лекция бяха поднесени интересни статистически данни и факти, които определено заинтригуваха присъстващите. С помощта на наличната техника беше визуализирана и преведената на български презентация на професор Финкбайнер, включваща диаграми, снимков материал и кратък филм на manroland, който допълни впечатлението.
Изведената като важно послание мисъл на публициста и издател на Frankfurter Allgemeinen Zeitung Франк Ширмахер, че „в бъдеще отпечатаната хартия ще бъде почти терапевтична медия за това електронно общество, с която хората ще се усамотяват за размисъл“, впечатли аудиторията и стана повод за множество мнения, изразени полугласно.
Друг момент, предизвикал особено вълнение, беше представянето на autoprint — One Touch философията, чиято цел е цялата машина да се обслужва от един човек. Нещо повече, след края на лекцията „в кулоарите“ г-жа Велкова беше въвлечена в диалог по този въпрос от една студентка, която явно е била особено впечатлена от концепцията и тър сеше отговори на възникналите във връзка с нея въпроси.
Струва ми се, че в края на лекцията, увлечени в каламбурите battleship/battlesheep (боен кораб/битка на овцете), astronaut/astronut (астронавт/астро-фъстък), jetlag/jetleg (умора при смяна на часовите пояси/краката на самолета), студентите пропуснаха основното значение на поредицата от слайдове, представящи печатна реклама не на кого да е, а на самия „чичко Google“.
Възможността да зададат въпроси използваха главно членове на СПИБ и преподаватели, включително и ректорът на УниБИТ професор Денчев. Подканата на професор Кристина Денчева към студентите остана безответна. В края на срещата домакинът професор Денчев покани лекторите и гостите на чаша вино, където дискусията продължи в една по-спокойна, неформална обстановка.
В заключение е нужно да се каже, че с лекцията на професор д-р Герд Финкбайнер се слага началото не само на цикъла лекции на manroland пред български студенти и преподаватели, но и на една интересна и ползотворна форма на общуване между бизнеса и университетите, която по мое мнение трябва да продължи и след приключването на цикъла лекции. Така ще се създаде една много полезна и плодотворна среда за израстване на професионалното мислене и професионалното обучение до нивото на световния опит. В едно подобно общуване могат да се създадат перспективни контакти между представители на различни среди, които впоследствие да доведат до важни резултати. Нека не забравяме, че младите хора, които днес се обучават, утре ще са движещата сила на индустрията!