На 10 октомври 2006 г. официално бе открита Националната изложба „Изкуство на българската книга”, представена от Съюза на българските художници и проведена под патронажа на Президента на Република България — г-н Георги Първанов. Създадена в края на 60-те години, изложбата е основополагаща за развитието на този вид изкуство и авторитетна трибуна за изява на поколения майстори на книгата.
Благодарение на изключително големия интерес от страна на художниците, на два от етажите в най-представителната галерия за съвременно изкуство, на ул. „Шипка”6 – СБХ, София, бяха представени повече от 2 000 експонати на 93 съвременни български автори, работещи във всички области на изкуството на книгата.
Целта на изложбата е не само да предложи панорама на най-добрите постижения в областта на изкуството на българската книга, но и едновременно с това да спомага за изграждането и поддържането на високи професионални критерии.
По тази причина Съюзътнабългарскитехудожници възстанови едно от най-престижните си отличия – голямата награда „Борис Ангелушев”, присъждана за високи постижения в изкуството на българската книга, а в статута на изложбата бяха предвидени по три награди за всеки от разделите. Учредени бяха и няколко нови специални награди: „За детска илюстрация” на Държавната агенция за закрила на детето; „За млад автор” на НХА; „За полиграфическо майсторство” и „За издателска политика” в областта на изкуството на книгата.
Наградите бяха определени непосредствено преди откриването на събитието и връчени по време на официалната церемония.
Изложбата обедини произведения, създадени в периода 1992 — 2006 година в разделите:
• Графичен дизайн на книги
• Графичен дизайн на периодични издания
• Графичен дизайн и илюстрация на дидактични издания (учебници и учебни помагала)
• Илюстрация (всички видове: научна и/или художествена)
• Шрифт — проекти за художествени и наборни шрифтове; части на литературни текстове; типографски композиции, създадени като самостоятелни художествени произведения
• Свободни произведения (графики или рисунки), инспирирани от конкретни литературни текстове, в това число и exlibris.
Организатори на националната изложба бяха Съюзътнабългарскитехудожници, Министерството накултуратанаРепубликаБългария, НационалнатабиблиотекаСв. Св. Кирил и Методий, Националнатахудожественаакадемия, Държавнатаагенция зазащитанадетето, Съюзътнапечатарскатаиндустрия в България и Асоциация Българскакнига.
Голямата награда на Съюзанабългарскитехудожници „Борис Ангелушев” за високи постижения в изкуството на българската книга бе присъдена на художник-оформителя Жеко Алексиев.
Полиграфическияткомбинатотпечата безплатно каталога за из-ложбата.
Специалната награда „Pro ar-te imprimendi” (за печатарско май-сторство) на сп. полиграфия и Съюзанапечатарскатаиндустрия в България бе връчена на БНБ за книгата „120 години Българска народна банка”. Наградата бе приета от г-н Петко Кръстев, главен секретар на БНБ, а г-н Румен Аврамов, директор в Центъразалиберални стратегии и отговорен редактор на наградената книга, припомни историята на отпечатването и подготовката на книгата. На тържествената церемония, която се състоя в сградата на БНБ, присъстваха и г-жа Людмила Димова — началник-отдел „Печатни издания” към БНБ, Велина Мавродинова — художествен оформител на книгата, както и членове на редакционния и изпълнителския екип на изданието. Беше почетена паметта на Богдан Мавродинов, едно от най-известните имена на нашето съвремие в художественото оформяване на печатни издания, който, за съжаление, не доживя тази заслужена награда и признание.
Специална награда за издателска политика в областта на изкуството на книгата бе връчена от BMG на издателство ПенСофт.
В категорията „Специални награди” бяха връчени още наградите за илюстрации на детска книга, за млад автор, за високи професионални постижения в областта на екслибриса и за принос към изкуството на екслибриса в България.
Пъстра и многолика, колекцията беше впечатляваща не само с мащабите и качеството си, но и с факта, че изважда от анонимност художниците, работещи в областта на книгата и реабилитира тяхната роля и мисия на равнопоставени автори. Експозицията имаше голямото достойнство да е освободена от необходимостта от съобразяване с вкуса на книжния пазар или с предпочитанията на отделни издатели и беше резултат от артистичния избор на художниците и техните възгледи за високи художествено-естетически и професионални критерии при създаването на цялостния книжен продукт.
Награди по раздели
Раздел 1. Графичен дизайн на книги
I награда „Иван Кьосев” Цвятко Остоич
ІІ награда Яна Левиева
ІІІ награда Кирил Гогов
грамота Севда Потурлян
Раздел 2. Графичен дизайн на периодични издания
Почетна награда Проф. Владислав Паскалев
Раздел 3. Графичен дизайн на дидактични издания
I награда Борислав Кьосев & Тоня Горанова & Цвятко Остоич
ІІ награда Боряна Паскалева & Теменужка Стоева
ІІІ награда Буян Филчев грамота Капка Кънева
Раздел 4. Илюстрация
I награда „Ал. Денков” Тоня Горанова
ІІ награда Ясен Гюзелев
ІІІ награда Киро Мавров грамота Яна Захариева
Раздел 5. Шрифт
I награда „проф. В. Йончев” Владислав Паскалев
ІІ награда Иван Кьосев & Развигор Колев
ІІІ награда Тодор Варджиев грамота Дамян Дамянов
Раздел 6. Свободни произведения по литературни текстове & EXLIBRIS
I награда „Христо Нейков” Галина Павлова
ІІ награда Христо Кърджилов
ІІІ награда Ралица Николова грамота Чавдар Гюзелев
Други специални награди:
Награда на Държавната агенция за закрила на детето – за илюстрации на детска книга Виктор Паунов
Награда на Националната Художествена Академия – за млад автор Сияна Захариева
Специална награда на секция „Графика” за високи професионални постижения в областта на екслибриса Юлиан Йорданов
Специална награда на секция „Графика” за принос към изкуството на екслибриса в България Онник Каранфилян