Печатът на формуляри върху самокопираща хартия е специфичен ролен печат, който се осъществява на ролни офсетови машини. Те не се различават от своите „посестрими“ в печата на вестници, списания и книги, но само що се отнася до захранващата и печатните секции. Принципът на работа е еднотипен — ролата с хартията се зарежда на ролна звезда, минава през обтегачи и навлиза в първата печатаща секция. Обикновено офсетовите машини за формуляри имат по четири печатащи секции, построени на трицилиндровия принцип (едностранен печат). Между първа и втора, и между втора и трета секция те са снабдени с обръщащи устройства (щанги), които позволяват различна конфигурация на цветовете на лицето и гърба. Самите машини са с по-ниска работна и максимална скорост на печата, а също и с по-малка ширина на ролите. Поради тази причина могат да работят и с по-малограмажни и тънки хартии спрямо големите ролни машини. Разбира се, колкото по-малък грамаж е хартията, толкова по-малка е и единичната цена на листа. Това, което е различно при офсетови машини за формуляри, е извеждащият апарат след последната печатна секция. При ролните машини след последната секция има или режещо устройство, което форматира хартията на листа, или фуния, последвана от сгъващи и режещи апарати. При машините за формуляри следва перфорираща секция, в която могат да се направят архивиращи или водещи перфорации, а също така перфорации за сгъване и късане. Често извеждащите апарати при този тип машини са на модули, което позволява и различно извеждане на крайния продукт, а именно: печат на рола-рола, рола-лист или рола–циг-цаг. Първото се използва, когато е нужно повторно минаване през машината за допечатване на допълнителни цветове или при последваща ролна персонализация. Второто се използва най-често при направата на кочани, където отпечатаните листове впоследствие се набират на листови колатори. Третото е безконечен формуляр, използван за персонализация на матрични тракови принтери.
В проведения експеримент е направен опит да се установи разходът на макулатури при ролния офсетов печат на формуляри и да се предложи метод за намаляване на разликите между изписаните и реално изразходваните. Терминът „макулатура“ (от латински — мръсно) в полиграфията е придобил смисъл на минимално необходимия технологичен брак при подготовка на печатните машини и по време на отпечатването на тиража. В началото на изследването се работи с определен базисен процент изписвани макулатури, в зависимост от тиража и довършителните процеси („Първоначални норми“). Първоначално сме работили с нормите за разход, посочени в табл. 4, като съответните стойности за броя на макулатурите са илюстрирани чрез фигури 1а, 1б и 1в.
В настоящото изследване сме използвали вътрешно-технологични документи на печатница „Демакс“ АД. Първоначалните (базисни за изследването) данни са извлечени за период от 72 дни, посочени в табл. 1 и включват 7 поръчки.
След обработката на данните и подреждането по тиражи се вижда, че при текущите проценти, изписвани за макулатури при ниските тиражи, има съвсем лек излишък. Излишъкът достига минимални стойности при тираж за машината 10-15 хиляди, а при тиражи над 20 хиляди се наблюдава засилващ се недостиг на хартия.
Допълнително са събрани данни за още 19 поръчки за изделия с параметри, посочени в табл. 2, за период от 14 дни.
При обработката на данните и подреждането им по тиражи се вижда, че отново има същата тенденция — макулатурите, изписвани за тиражи между 10 и 12 хиляди, почти точно отговарят на реално употребените. При ниските тиражи се наблюдава запазване на излишъка, който при тиражи от 2 до 5 хиляди е малко по-голям от желаните минимални стойности. При тиражи около 15-16 хиляди макулатурите стигат трудно, с тенденция към недостиг, а при преминаване на границата от 100 хиляди отпечатъка се забелязва вече сериозно недостигане на хартия.
Разбира се, тези разлики се покриват от складовите наличности и в крайна сметка тиражът бива отпечатан. В процеса на изследването пристигна поръчка, за която се закупува специален вид хартия, при това тя е в голям тираж и поради липсата на складови наличности от нея отпечатването се забавя до пристигане на допълнителни количества. След подробното преглеждане на процентите, давани за макулатура, се установи, че в тях не са включени нито загубата при обелване на ролата, нито остатъкът върху шпулата. Проведена бе серия от измервания на брака, като се претегляха обелките от ролите и шпулите с останалата на тях хартия. След обработката на данните, получени от измерванията в процеса на изследването, се въвеждат нови проценти за разход на ролна хартия при печата на формуляри. В табл. 4 са представени в най-опростен вид завишените норми за разход под името „Настоящи норми“.
В таблицата са включени две допълнителни графи: Макулатури за подготовка на рола и остатък на шпулата (които са с константни стойности при допуска на грешката) и Разход за печат и подготовка — отново в проценти. В резултат на това процентът се е вдигнал с няколко части в малките тиражи и няколко пъти при големите. След въвеждането на новите проценти са наблюдавани и описани 18 нови поръчки за период от 161 дни, представени в табл. 3.
Анализирайки данните, можем да заключим, че при ниските тиражи сме получили леко увеличение на макулатурите, което важи и за средните тиражи. Недостигът на хартия вече е почти само по изключение, но както се вижда, при тях вече се минава в по-икономически неизгодния преразход на материали. За високите тиражи обаче изписаната хартия и реално изразходваната се различават в пъти.
Позовавайки се на получените данни от изследването и тяхната обработка, бихме дали следната препоръка за намаляване на преразходите в макулатури при печата на формуляри:
• Макулатурите в ниските тиражи да се намалят с около 4% — тиражи до 4 хиляди;
• Намаляването на макулатурите в тиражи между 5 и 20 хиляди да е с 1% от тиража спрямо нововъведените норми за разход;
• Тъй като при около 50 хиляди се забелязва лек недостиг, предложението ни е при тиражи от 45 до 50 хиляди процентът да се завиши с половин, което е около 200-250 листа, които би трябвало да намалят разликата до минимум;
• Наближавайки 100 хиляди тираж за машината се наблюдава увеличение на изписваните макулатури при запазване на изразходваните, затова бихме предложили в този диапазон плавно намаление на даваните проценти до достигане на 4% при 400 хиляди.
При последните данни се забелязва надхвърляне на изписаните макулатури спрямо изразходваните с няколко пъти, равняващи се на около 5-6%. За тиражи над 400 хиляди няма достатъчно данни, за да се направи обосновано предложение, но все пак може да се премине към линейна функция, позовавайки се на това, че при тях най-голям разход идва от остатъка по шпулите и обелването на ролите. Предложенията са изложени и съпоставени с първоначалните и настоящите норми за разход в табл. 4.
На база експерименталните данни, тяхната обработка и систематизиране може значително да се намалят разходите свързани със закупуването на хартия при печата на формуляри. Разбира се технологичният брак изразен в изписваните, за подготовка на машината и за тираж, макулатури може да бъде допълнително намален, ако се съблюдават всички признаци за потенциално възникващи проблеми и системата се коригира така, че те да бъдат минимизирани. С предложените от нас процентни норми за разход на макулатури при печата на формуляри би се намалил излишъкът от изписваните макулатури. Това би намалило разходите в случай на закупуване на специфичен вид хартия, която не би могла да се използва за друго издание освен за това, за което е предназначена.
Макулатури при печат на формуляри

Още статии от същата категория
-
Автор: Стефан Пеев
0 Интервю с Генади Фридман -
Автор: Албена Спасова
0 Българските букви през очите на ... -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Подобряване на ресурсната ... -
Автор: Ивайло Дишков
0 Самопубликуването -
Автор: Polygrafiа Magazine
0 Покана за бизнес курс -
Автор: Симеон Марков
0 Европейски университети с ...