Както отдавна е известно в полиграфическите кръгове, в рамките на инициативата InPEQ (Initiative for Printers’ Education and Qualification) за обучение и квалификация на печатари, на учениците и студентите в България се предлагат цикъл лекции, подготвени от manroland и Балканския печатарски форум. За домакини на лекциите на ротационен принцип се редуват висшите учебни заведения, които имат програми за обучение на студенти по специалности, свързани с печата и печатните комуникации.
Първата лекция от цикъла се състоя на 22 март 2011 г. в Университета по библиотекознание и информационни технологии. Това беше лекцията на проф. д-р Герд Финкбайнер „Перспектива печат 2020 на manroland за вестникарското производство на бъдещето“. Лекцията стигна до слушателите благодарение на д-р Росица Велкова – координатор на Балканския печатарски форум и на Инициативата за обучение и квалификация.
Втората лекция от цикъла беше изнесена на 10 ноември 2011 в зала „Асен Златаров“ на Химико-технологичния и металургичен университет – София. На лекцията присъстваха 135 гости. За радост на всички нас преобладаващата част от тях бяха ученици от Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография, студенти от Пловдивския филиал на Технически университет – София, студенти от Университета по библиотекознание и информационни технологии и, разбира се, студенти от домакинстващия ВУЗ. Като специални гости на лекцията присъстваха г-н Петър Кънев, председател на Съюза на печатарската индустрия в България, екипът на manroland-Българиявоглаве с управителя г-н Стефан Вълев, преподаватели от НПГПФ и висшите училища, журналисти от специализираните издания и много колеги от Съюза.
Срещата бе ръководена от доц. д-р инж. Татяна Божкова. Най-напред думата получи д-р Росица Велкова, координатор на Балканския печатарски форум и на Инициативата за обучение и квалификация (InPEQ), в рамките на която се провежда и цикълът лекции. В кратките си встъпителни думи г-жа Велкова представи дейността и целите на Инициативата за образование и квалификация на печатари. Тя разказа на присъстващите за първата лекция от цикъла, проведена в България, и горещо благодари на manroland за подкрепата, която осигуряват както на InPEQ, така и на Балканския печатарски форум. Д-р Велкова очерта визията си за бъдещето на InPEQ – „с обмяна на лекции, обмяна на преподаватели, обмяна на студенти, участие на студенти в различни семинари, срещи, изложби и панаири в областта на печатарската индустрия“. После сподели, че освен създадения вече сайт и проведените срещи и дискусии в рамките на InPEQ, предстои да се започне издаването на интернет-списание, чрез което да се обединят усилията в научната и изследователската работа.
В краткото приветствие към присъстващите заместник-ректорът на ХТМУ доц. д-р инж. Сеня Терзиева обърна внимание на факта, че чрез подобни инициативи се затваря веригата средно училище-университет-бизнес. Тя изрази радостта си, че може лично да участва в тази инициатива, и споделяйки задоволството си, че ХТМУ е равноправен и желан партньор във веригата, пожела повече подобни събития в бъдеще.
От името на главния спомоществувател manroland думата взе г-н Стефан Вълев, управител на „манроланд България“ ООД. Той изрази щастието си от факта, че лекцията и цялостната работа на InPEQ се провежда под патронажа именно на manroland. Сподели, че във време на криза трябва да се търсят скрити те резерви, развитието, иновациите. Това кара manroland да работи в областта на печата с добавена стойност, но все още неизползваният основен потенциал, скритият резерв, особено на Балканите, е човешкият ресурс и именно затова manroland търси подобни срещи с младите, с бъдещето на индустрията.
Самата лекция беше изнесена от д-р инж. Искрен Спиридонов, главен асистент в Химико-технологичния и металургичен университет. За първи път тази лекция е била прочетена на 1 април миналата година в Колежа за медии в Щутгарт от Михаел Нитше, ръководител „Технологичен трансфер“ в manroland. Точното наименование на лекцията е „Печат с добавена стойност при листовия офсетов печат“.
Темата за добавената стойност при офсетовия печат отдавна вълнува manroland. В периоди на ресурсно ограничение е нормално фирмите да потърсят вътрешните, скрити резерви, за да реализират печалби независимо от трудните условия.
Тези скрити резерви се търсят най-вече при времето за „паразитни“ дейности, като чрез автоматизиране на процесите времето за извършване на измиването, подготовката, настройката на пасера, доливането на мастило и т.н. се намалява или „елиминира“ чрез едновременно извършване на няколко процеса. Освен това чрез преминаване към по-големи формати се печели до 15% от цената, още повече че машините могат автоматично да обръщат листове и да печатат двустранно, при което се печелят време и пари. Добавената система за контрол на качеството в движение позволява повишаване на качеството чрез елиминиране на некачествените отпечатъци и макулатурата. Нейната работа се допълва от системата за контрол на цветовете, сивия баланс и пр. Към това трябва да се добавят и управлението на процесите, свързването в мрежа и логистичните дейности.
Освен оптимизиране на производствената ефективност в лекцията бе обърнато внимание и на възможностите за повишаване на утилитарната стойност на продуктите чрез използването на високоефективни съвременни материали за печат и облагородяване на продукцията, което добавя стойност към традиционните продукти. Новите технологии за печатане, лакиране и облагородяване чрез метализиране, преговане, щанцоване и перфориране придават на продукта модерен и функционален облик, а фактът, че тези обработки се реализират инлайн, е предпоставка за ниска цена на крайния продукт.
Лекцията беше приета много добре от присъстващите. Белег за това бяха въпросите и дискусиите, които тя провокира. Всичко това затвърди впечатлението, че подобни лекции са много полезни за бъдещите специалисти и бизнеса като цяло и че започналата с лекцията на професор д-р ГердФинкбайнер традиция има бъдеще.