Автобусът, с който пристигат българските участници в Балканския печатарски форум, се движи по широкия булевард, заобикаля Триумфалната арка и се отправя към хотела. Не, не се заблуждавайте! Париж не би станал столица на балканска проява. Тази година Форумът се провежда в Букурещ — града, който някои наричат Малкия Париж. Не знам дали е заради Триумфалната арка, или заради построените още в края на XIX век по парижки образец сгради, но това наименование е останало отпреди 120–150 години. Сигурно е било напълно оправдано, защото по онова време повечето културни влияния в региона са били далеч от парижката елегантност и стил. Неслучайно в онези дни градът се превръща в една от „задграничните“ български столици в стопанско и културно отношение. Днес обаче му предстои да се превърне в столица на трансграничното общуване между полиграфистите от балканските страни. Тук ще се проведе Четвъртият балкански печатарски форум. Денят е 22 октомври 2009 година.
В специално подготвената зала на групички влизат представители на различните съюзи от балканските страни. Започва деловата работа на Форума.
Неволно си задавам въпроса за мястото на българските полиграфисти в това значещо за гилдията в региона събитие. Не бива да забравяме, че създаването на Балканския печатарски форум стана факт именно по инициатива на Съюза на печатарската индустрия в България. Затова и Първият форум се проведе във Велинград през октомври 2006 година. Макар да не участват с доклади в деловата работа на отделните издания, български представители винаги са присъствали там. В качеството си на координатор, за провеждането на всяко от изданията на Форума особено активно работи г-жа Росица Велкова, която е един от учредителите на СПИБ и до момента членува в него като физическо лице.
Списание полиграфия е медиен партньор на Форума и активно отразява работата му. Нашето намерение е да продължим и в бъдеще да следим изявите, включени в него. Убедени сме, че само така всички ще могат да бъдат съпричастни към общуването във и чрез Балканския форум, а то си струва да бъде следено, защото е инициатива с голям заряд и бъдеще.
С какво е важен този форум? На първо място с това, че за първи път печатарите от балканските страни общуват целенасочено, а не случайно и епизодично в рамките на някое изложение, както ставаше доскоро. На второ място с това, че се общува на ниво браншови организации, което създава възможност да се обслужват интересите на различни фирми, някои от които въобще не вземат директно участие в работата на Форума. На следващо място, защото контактите в рамките на Балканския форум са основа за по-нататъшно задълбочаване на връзките между браншовите организации и отделни фирми. И не на последно място, защото положителната практика, утвърдена в отделните издания, може да стане модел и основа за други по-мащабни балкански инициативи в областта на полиграфията.
И ето, по време на Четвъртия печатарски форум се проведе много важна, дори емблематична среща на представители на средните и висшите училища по графични изкуства с цел да се обсъдят бъдещите форми на подкрепа и сътрудничество между тях, както и на медиите, за да обменят информация. Факт е, че тези срещи не реализираха докрай целите си, но самото им провеждане и първите контакти вече са достатъчно значими и важни. Те бяха първа стъпка към реализиране на едно пълноценно общуване между организации със сходни цели, проблеми и предизвикателства, които чудесно биха се допълвали, ако установят контакти помежду си. А потенциалът тук е огромен — обмяна на опит, преподаватели, информация, а защо не и студенти между средните и висшите училища; споделяне на информация, новини, статии между медиите; съвместни инициативи на всички нива и пр.
Дали всичко това ще се реализира, зависи от добронамереността и ангажираността ни в рамките на Балканския печатарски форум. Иначе казано, зависи само от нас. Оттук нататък има два сценария: песимистичен — постепенна загуба на интерес, обезличаване и крах на Форума; и оптимистичен — задълбочаване на връзките, създадени в рамките на Форума, и разширяване на обхвата му чрез учредяване на Балкански печатарски съюз, Балканска мини-Друпа и други общобалкански инициативи.
Аз бих избрал втория. А вие?